Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Arhiva Hepatita C

Postări Recomandate

cu mare regret,

nu vom scapa de virus decit daca se va inventa un tratament pentru aceasta.

cu tratamentele actuale nu facem decit sa neutralizam temporar actiunea virusului asupra ficatului si nimic mai mult.

deocamdata vom trai cu el pe veci.....groaznic.dar indraznesc sa cred ca puterea lui de-zeu este mare.apropo...am aflat de curind ca virusul patrunde peste tot afectind si neuronii si de aceea avem probleme cu memoria dar este afectata memoria apropiata nu cea departata din trecut confundindu-se cu diminuarea puterii de intelegere,dar de fapt noi uitam imediat ca si cum sa-ar fi taiat filmul.....

 

cu bine

maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Maria,

 

de ce esti azi asa de pesimista ?:-). Tratamentul pe care il faci tu si eu si altii a dovedit ca se poate scapa de virus...prin numeroase studii, nu mai crezi in ele?!? Chiar daca sansele sunt inca departe de 100% de a scapa de virus totusi procentul de 40-50% ne da sperante sa fim printre ei...Neutralizarea actiunii virusului prin trat. nu este posibila..el are intotdeauna acelasi efect, de fapt nu el este cel care ne distruge celulele ficatului ci sistemul imunitar. Cum? Virusul aflanduse in celula hepatica pentru. a se reproduce, produce proteinele sale specifice pe care sist. imunitar nu le cunoaste. Astfel acesta din urma observand ca celula hepatica este infectata o distruge. Deci ca sa zicem asa....virusul in sine nu ne-ar face nimica rau, e sist. imunitar care reactioneaza pentru. a se apara...

:agresiv:

Daca va intrebati acuma de ce tratamentul prevede interferon, care de fapt intareste sist. imunitar, si implicit ar distruge mai multe celule hepatice...atunci trebuie sa va spun ca aveti dreptate, la inceputul trat. pot fi distruse mai multe celule (de aceea transaminazele sunt uneori crescute la inc. trat.), dar cum totodata sist. imunitar distruge virusii si acestia nu mai reusesc sa se inmulteasca, ergo sunt distruse mai putine celule...si procesul se repeta tot asa....pana cand se ajunge la mult speratul...NEGATIV.!

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea enigma,

nu mai stiu cum te cheama,cred ca memoria i-mi joaca feste si-mi este lene sa mai caut...a contat pentru.mine faptul ca mi-ai scris...ma apuca uneori in functie de ce mai citesc si in functie de cu cine stau de vorba si in functie de ce mi se intimpla pe parcursul zilei si cum interpretez lucrurile pentru.ca nu-i deloc usor tu sa-mi spui ca este roz iar eu desi vad ca este roz te contrazic la maxim si spun ca este albastru si-ti distrug toate argumentele.......noroc ca-mi revin si sper din toata inima sa ai dreptate....te rog mergi pe linca-ul pe care la-a postat gia. mi sa-a parut f. interesant. au mai postat si alte persoane niste lincauri dar erau depasite.adica vechi si nesemnificative....insa unde m-a trimis gia....ffff interesant pentru.mine.

 

http://www.hepatitac.lx.ro/ asta este....

multumesc pentru.incurajare....pentru.asta sint prietenii...nici nu vei sti vreodata ce bine mi-ai facut...parca ti-as fi auzit vocea dojenitoare.....si in acelasi timp parca-ti vad degetul aratator miscindu-se ca un pendul ...tot a dojana....

cred ca voi putea dormi linistita.nu mi se intimpla des,dar totusi mi se intimpla....

 

este ora 24.45....

noapte buna

 

multumesc inca odata enigma.

maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

marius,

iti multumesc pentru incurajarile tale si cu sinceritate iti spun ca am

ochii in lacrimi de bucurie de aceasta data si nu de tristete.am avut

o zi foarte proasta intradevar si la asta participa din plin si

tratamentul cu reactiile lui adverse dar si

impactul pe care-la au informatiile pe care le primesc.

ramin la parerea ca forumul a pierdut un prieten de nadejde

si doresc sa-ti spun ca alaturi de enigma ai fost chiar linga mine

in aceasta zi nenorocita cind am avut o stare depresiva cum nu mi

sa-a mai intimplat pina acum de cind am inceput tratamentul.

nu stiu ce as fi facut fara tine si fara dulceata de enigma.

inca o data va multumesc din inima la amindoi ca ati stiut cum sa-mi

redati voia buna,curajul si dorinta de a merge mai departe.

deci dupa cum spuneai marius.....<la lupta> si <nu ceda>....

ce mult mi-a placut....

sanatate si CURAJ

maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Gia,

 

inca nu am inceput tratamentul. La 1 iulie am luat reteta, pana am vizat-o,am cautat farmacia si in sfarsit azi am luat medicamentele. Joi ma duc la nenea doctorul sa ma intepe. Stiu cum o sa fie, dar..... n-am ce face. Imi iau o zi libera de la serviciu si ma bag in pat la "zacut". Multumesc de incurajari. Imi prind bine. Dupa......mai vorbim. Daca o sa am notati va tin la curent.

 

 

Trebuie sa inteleaga toata lumea ca intradevar suntem bolnavi, purtatori de virus, dar NU SUNTEM CIUMATI. OAMENI BUNI, NU SE IA, decat prin sange, rana deschisa.

 

 

Sanatate multa la toata lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Liliana,

M-am obisnuit deja sa fiu purtatoare de virus si chiar sunt uimita sa aud ca oamenii ne pot crede ciumati. Dar sa-ar putea sa ai dreptate.

Nu spun ca boala asta mi-a schimbat viata radical, doar ca face parte din viata mea acum, fie ca lumea accepta asta sau nu. In incercarea de a nu lua in tragic ce mi se intampla chiar reusesc sa duc o viata normala zic eu. Ma straduiesc doar sa evit excesele de orice fel ar fi ele si hm hm.. parerea celor din jur. Poate am viziunea asta acum deoarece nu sunt inca pe trat. cu interferon. Sper din tot sufletul sa-mi ramana si atunci o farama din optimismul de acum.

 

multa sanatate, dragilor :caiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

 

sint mihuta, noua pe acest forum, si va scriu cu speranta ca cineva poate sa imi dea sfaturi in legatura cu o problema ce ma framinta de citeva saptamini.

 

Mama mea, 62 de ani, cu hipertensiune arteriala si cu litiaza biliara cu un calcul de 18 mm, a fost diagnosticata cu hepatita cronica virala C. Enumerez mai jos principalele rezultate ale analizelor facute, asteptind cometariile persoanelor care au trecut prin situatii similare sau au sufiecienta experienta/cunostinte in domeniu ca sa le poata comenta.

Anticorpi-anti-HVC pozitiv

AgHBs negativ

Probe hepatice: GOT 94U/la, GPT 109, Bil.Tot 0.59mg/dl, gammaGT 131U-la,

Rezultat biopsie (PBH): Hep cronica virala C, canoddel I-3, I-3, III-3, IV-3, total 12, METAVIR A2, F2.

viremie 2800000

 

va multumesc din suflet si astept mesaje cit mai directe si sincere

sanatate multa tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mihuta,

 

bine ne-ai gasit. vreau sa comentez datele mamei tale din cunostintele mele.

Mama ta este diagnosticata pozitiv privind hepatita C si negativ privind hepatita B (AgHB negativ). Transaminazele (GOT, GPT) sunt crescute ceea ce este "normal" aproape la toti pacientii HCV, limita normala superioara fiind de obicei ca. 30-35 IU/ml.

Viremia arata ca virusul este inca prezent si activ. Presupunand ca viremia este in unitatea de masura IU/ml, mama ta se incadreaza in categoria persoanelor cu "viremie medie" (pana la 1.000.000 IU/ml se spune ca viremia e scazuta). Insa, aceasta viremia pate varia f. mult, nu va ramane constanta! Rezultatul biopsiei este evaluat dupa metoda METAVIR si arata o fibroza de gradul 2 (F2) adica fibroza medie cu septe rare. Este oca, avand in vedere varsta mamei tale. Deosebirea de metoda IsAca este ca acesta din urma imparte stadiile de la 1 la 6 in timp ce METAVIR imparte stadiile in 1,2,3 si 4.

Are vreo idee cand sa infectat?!? presupunand ca sa infectat acuma 20 de ani si in momentul actual prezinta "doar" un grad de fibroza 2, se poate spune ca fibrofizarea are o evolutie f. lenta in cazul ei. Indiferent de aceasta situatie, se recomanda un tratament cu PegInterferon si Ribavirina. Se spune ca la pacientii peste 65 de ani terapia poate duce la rezultatul dorit, insa rata de raspundere se pare ca este mai mica si efectele secundare nu sunt suportate asa de bine. Ati vorbit deja cu doctorul? Ce recomanda el?

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna Enigma,

 

multumesc mult pentru raspuns.

 

La iesirea din spital (acum o luna), medicul i-a prescris:

-regim igieno-dietetic, evitarea eforturilor fizice mari

- tratament medicamentos (2x1 zi Essentiale, 15 zile pe luna, alternativ cu Lagossa, 2x1 zi, plus Pentoxifilin 100, 2x1 zi)

- control clinic si paraclinic peste 3 luni

 

Intre timp, se pare ca incepe sa ii intocmeasca dosarul, si probabil ca in circa 3 luni sa ii fie aprobat tratamentul cu Interferon.

Ma sperie reactia ei in cazul in care va lua acest medicament si va avea urmari negative, este o fire foarte sensibila si probabil va avea o reactie adversa fata de acest tip de tratament. Insa atita timp cit este singurul tratament cunoscut la momentul de fata, ce altceva poate face?

 

Am citit diversele mesaje de pe forum, persoane care au incercat la inceput un tratament naturist, sau care fac ambele tipuri de tratament in paralel.

Avind in vedere ca va mai dura cel putin 2 luni pina sa inceapa-eventual- tratamentul cu Interferon, oare exista altceva sa incerce inainte ?

 

Mai mult, nu exista nici un indiciu clar cind sa-ar fi putut infectat cu acest virus. Ea sa-a pensionat de 14 ani, inainte a lucrat in domeniul medical (laborator), se poate sa se fi infectat de pe atunci; ulterior, nu si-a facut decit de putine ori analize medicale -cele obisnuite-, a fost bineinteles la dentist, in rest, nu a avut operatii recente, transfuzii de singe(ultima fiind la nasterea mea, acum 33 de ani...). sint revoltata pe sistemul medical romanesc: ea si-a facut de citeva ori in ultimii ani analize de singe, un medic competent ar fi trebuit sa inteleaga ca valorile mari ale probelor hepatice pot fi un semn de alarma pentru o infectie cu virus C sau B, dar din nefericire niciodata nu i sa-a dat nici o lamurire, raspunsul fiind intotdeauna de genul "Pai, aveti piatra la fiere, ar trebui sa mincati mai putine grasimi, etc". E trist ca exista atit de putina informatie in Romania pe aceasta tema. In locul emisiunilor stupide, sow-uri de tot felul, distractii la mare si vietile unor personaje (asa-zise "vip-uri") care de fapt nu intereseaza pe nimeni in realitate, ar trebui ca cineva sa se gindeasca si la problemele serioase ale oamenilor din aceasta tara, una dintre ele fiind legata de problemele de sanatate.

Exista o metoda care sa poata indica cit de cit momentul infectarii sau macar viteza cu care evolueaza boala?

Mii de multumiri,

mihuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×