Sari la conținut
Forum Roportal
Gia

Arhiva Hepatita C

Postări Recomandate

Buna Maria Sa stii ca eczemele ce ti-au iesit sunt sigur efecte adverse de la tratament,am patit-o si eu. Ai putea sa incerci cu crema de tataneasa sau crema de galbenele(ambele le gasesti la farmacii).Sau incearca parerea dr ce ti-a dat tratam cu peg ,ei sa-au mai intilnit cu cazuri asemanatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lena Vacanta a fost minunata ,dar a trecut prea repede.Am simtit lipsa forumului,dar acum totul a intrat in normal.Tu cum te mai simti ? Bafta multa la tratamentul cu gindacei.Ai mai facut ceva analize ?Se cere la el si un regim special (ex ca la Stelian Fulga)?Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ... sunt un membru nou al forumului si de curand am aflat ca sunt infectat cu hepatita C . Ma intereseaza daca tutunu afecteaza ficatul si niste pareri despre fumat la bolnavii de hepatita C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adi Ion,

 

ma bucur ca neai gasit. Drept sa spun nu pot spune cat de daunator este fumatul in cazul HCV. Ceea ce stiu este ca alcoolul are intradevar un efect negativ asupra ficatului. Exista persoane care nu se lasa de fumat nici in timpul terapiei cu interferon, dar cei mai multi diminueaza doza zilnica de nicotina...Cu siguranta nu strica organismului...

M-as bucura daca te-ai prezenta putin in topicul "Prezentare". Cand ai aflat de hep. C? Stii cam de cand ai infectia? Ai facut tratament? Ai stabilit viremia, punctie? Cum te descurci din pc. de vedere psihic cu boala? etc...

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

Stie cineva ceva despre tratamentul de la Stelian Fulga? Are eficienta? In ce consta?

Credeti ca virusul da simptomele de la hep. C sau faptul ca ficatul e afectat?

Astept vesti si pareri de la voi si, pana una-alta, SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Maria,

exemele tale sunt cu certitudine de la tratamentul pe care-la urmezi. Stiu de la cunostintele mele care au terminat cu foarte putin timp in urma peg+rib. Aveau niste mancarimi in special in zona unde se injectau, dar si in alte parti. Nu stiu daca au facut ceva tratament pentru acestea, dar pot sa-i intreb. Cat despre ale mele au fost pe absolut tot corpul, nici nu vreau sa-mi amintesc. Ca o piele de gaina, si aveam niste mancarimi de ma duceam noaptea in baie si ma scarpinam o ora de-mi luam pielea de pe mine. Ma mai calmam in cada cu apa fierbinte. Brrrrrrr! A trecut, sper sa nu revina. La mine nu a functionat nici una din tincturile sau unguentele pe care le-am folosit. Peste inca trei luni voi vedea la ARN efectul prednisonului pe care la-am facut atunci. La Fulga am sunat sa intreb despre procedura cu taiatul sub limba si mi-au raspuns ca ei nu fac acolo, dar sa ma duc sa vorbesc cu el, poate imi recomanda pe cineva. As vrea sa ajung astazi pe acolo.

Greyt,

tratamentul meu merge bine, cum va spuneam miercurea trecuta mi-am recoltat pentru toate testele de sange, in afara de ARN, pe care vreau sa-la fac la 6 luni de tratament. Rezultatele le astept de pe o zi pe alta. Dieta este mult mai relaxata fata de ce tin eu de fapt si fata de ce am tinut anul trecut la apiterapie, tb evitate alimentele care stim cu totii ca ingreuneaza functionarea ficatului: prajeli, carne porc, conserve, dulciuri, sosuri, sa.m.a..

AdiIon,

Tutunul, cafeaua si in special alcoolul dauneaza organizmului, dar nu cred ca asta iti doreai sa auzi, nu? Cunosc un cardiolog care atunci cand un pacient intra in cabinetul lui il intreaba daca fumeaza. Daca da, sa se duca acasa si sa se intoarca atunci cand se va fi lasat de fumat. Stii cum e, nimeni nu poate sa-ti faca un bine impotriva vointei si actiunilor tale. Dar parerea mea este cam aspra in acest domeniu, poate ceilalti forumisti vor fi mai blanzi.

 

Sanatate va doresc!

Lena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Maria,

 

Pruritul mamei mele este asemanator celui descris de Lena ( pete mici si rosi, care se aseamana cu niste cosuri si care mamei i sa-au intins pe tot corpul; nu mai spun de mancarimea pe care o provoaca acestea...este cumplit). Am urmat sfatul dermatologului si am luat locoid; am crezut prima oara ca a luat un parazit din spital (dupa 25 de zile de spitalizare, in acelasi pat, la un spital prin care se perinda tot felul de oameni putea sa se intample orice; numai ca in toata acea perioada am fost si eu internata cu ea, drept urmare as fi avut si eu probleme). Dermatologul mi-a spus ca ar putea fi de la ficat sau de la transfuzii, alergologul mi-a spus ca are o alergie nedefinita :wub: ...asa ca am mers la Victor Babes si am facut biopsie. Pentru determinarea rezultatului trebuie sa asteptam 2-3 saptamini, timp in care am renuntat la orice fel de crema. Medicul de aici( intrucat mama nu se odihneste noaptea din cauza mancarimii) dupa ce a consultat foarte bine toata fisa ei medicala, ne-a recomandat sa luam hidroxizin alaturi de celelalte medicamente prescrise. De 3-4 zile am vazut ca...surpriza!!au inceput sa se retraga de pe corp. Eu sunt convinsa ca sunt de la ficat, dar asteptam rezultatul final.

 

....trecem si peste asta...dar oare ce mai urmeaza???Agonie, agonie si iar agonie....

 

Sanatate maxima!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna clara,

iti multumesc ca mi-ai raspuns. ai putea sa te uiti pe prospectul de la hidroxizin si sa vezi daca are contraindicatii pentru boli hepatice?

eu mai am inca petele rosii dar mincarimea este suportabila si-mi dau cu unguentele prescrise de medic.vom mai vedea...

vreau sa-ti spun ca te bucuri de toata consideratia mea si de multe ori gindul meu merge direct catre tine.

sint sigura ca vei fi rasplatita de viata pentru efortul tau si pentru bunatatea ta.

ma intreb citi dintre noi ceilalti am fi capabili de sentimente ca ale tale.

cu simpatie

maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna lena,

te rog intreaba cunostintele tale daca au urmat vre-un tratament pentru egzemele pe care le-au avut in urma tratamentului cu rib si peg.

poate au reusit sa scape de ele fara medicamente.ce bine ar fi

dute la fulga si caut-o pe mihaela sau alta asistenta de-a lui.nu acolo fac ei incizia ci acasa la tine.

te pup

maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×