Sari la conținut
Forum Roportal
mona_ionescu

intretinere copil

Postări Recomandate

Sunt singura cu un copil in intretinere, si fara alte rude. As vrea sa stiu ce se intampla cu acesta in cazul in care eu patesc ceva; cine si cu ce il intretine? Intra in calcul si salariul pe care il am acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt singura cu un copil in intretinere, si fara alte rude. As vrea sa stiu ce se intampla cu acesta in cazul in care eu patesc ceva; cine si cu ce il intretine? Intra in calcul si salariul pe care il am acum?

 

De ce iti pui aceasta intrebare? Ai probleme? Cat are copilul?

Raspunsul nu-l stiu inca, dar voi incerca sa-l aflu. :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt singura cu un copil in intretinere, si fara alte rude. As vrea sa stiu ce se intampla cu acesta in cazul in care eu patesc ceva; cine si cu ce il intretine? Intra in calcul si salariul pe care il am acum?

 

In principiu, obligatia de intretinere ar reveni tatalui, daca acesta traieste sau rudelor lui, daca exista.

Daca nu, se poate sa se instituie o tutela pentru el ori intra in evidenta Directiei pentru Protectia Copilului. Sa nu te sperii de denumire, nu inseamna ca ajunge intr-un centru de plasament sau orfelinat. Va fi desemnata o persoana ca tutore, care sa aiba grija de el si sa ii administreze bunurile pina la majorat, asistata si monitorizata de DPC si alte servicii sociale.

 

Asta ar fi la modul general generalissim, insa difera de la caz la caz. Daca vrei ceva mai concret, ma poti contacta prin mp.

 

Si nu mai gindi la lucruri negre :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt singura cu un copil in intretinere, si fara alte rude. As vrea sa stiu ce se intampla cu acesta in cazul in care eu patesc ceva; cine si cu ce il intretine? Intra in calcul si salariul pe care il am acum?

Citeste legile 272 si 273 din 2004. Te vor lamuri mai mult. Cauta pe net si proiectul noului cod civil care ar trebui sa fie votat pna in 2007. Poti afla multe despre ocrotirea minorului si dintr-un tratat de dreptul familiei (iti recomand unul publicat in 2005 sau 2006). Gasesti in librarii.

E bine ca te gandesti la asa ceva, dar sa nu exagerezi. E bine sa te informezi sa sa iti iei masuri pentru ca /copilul tau sa fie in siguranta.

Totul e sa ramai optimista si sa visezi ca intr-o zi vei fi bunica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×