Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Victor Apostu

...lor le-ar trebui niste roboti...

Recommended Posts

Suntem mult prea complecsi pentru a rezista intr-un sistem in care se cere sa faci fie mereu acelasi lucru, fie sa-ti incalci orice regula morala (si asta zimbind pentru a fi mai…comerciali!) fie pe toate la un loc.Care din noi nu a vindut produse de doi bani laudindu-le in fata clientului? Se putea altfel? Da, dar traind cu datorii crescinde si cu stomacul gol! Ne prezentam la cite-un interviu, unde ne “vindem” de fapt pe noi, pozind de cele mai multe ori in ceea ce vrea angajatorul. Poate in viitor nu va mai fi cazul sa te trezesti dupa ce ai terminat o facultate sa te apuci de vinzari directe, taximetrie(cazul meu), spalat vase, desfundat buzi, etc. Ori nu ai motive sa te pregatesti pentru ca ai devenit ”omul nou”, fara aspiratii, ideal pentru un sistem bazat pe exploatare si care se refugiaza in afara programului in productii halliwodiene, bere, agrement-divertisment, droguri, fie stii unde vei lucra inca inainte de inceperea studiilor.( sistem occidental, in care firma angajatoare suporta cheltuielile de studii ale unui angajat, pentru a-la pregati in functie de necesitati) De curind am raspuns la referirea “statistici ingrijoratoare” ( art. cu referire la consumul de droguri si alcool in rindul celor foarte tineri) Fenomenul, oricit de grav ar fi are o explicatie: viata si-a pierdut savoarea pentru aceste categorii de oameni, si atunci aleg din ceea ce li se ofera ( sau mai precis din ceea ce vad ei ca li se ofera). La virsta adolescentei, chiar mai tirziu perceptia mediului exterior si a posibilitatilor la multi oameni este foarte restrinsa. Asta ii determina sa intre intr-o spirala a prostiei si in final a mortii din care putini isi mai revin. Imi place sa cred ca totusi exista si liber arbitru, ca pina la urma INDIVIDUL isi

alege calea singur. Atita timp cit suntem uneltele altora 95% din oameni trebuie gasita o solutie de compromis, de exemplu: 8 ore suntem"roboti" si restul... ce a mai ramas din om. Dar asta-i un lucru bun: incepem sa semanam cu nemtii...

Ai perfecta dreptate suntem niste roboti. Ne place sa credem ca ceea ce facem este 100% alegerea noastra dar din pacate in majoritatea cazurilor altcineva alege pentru noi.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this