Sari la conținut
Forum Roportal
pustnic_

Ei si ele...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu esti ceva de groaza. Crezi ca ei vor sa fie homosexuali? Homosexualitatea este o boala!!!!!!!!!!!!!!! Nu este ceva voit. Este o boala genetica. Scuza-ma ca iti zic, dar oamenii care nu inteleg ori sunt batuti in cap, ori se prefac ca nu vad. Tu decizi care varianta e. Si nu s-a gasit inca tratamentul la aceasta boala, cum nu s-a gasit nici la sifilis sau SIDA. Si esti fanatic!

 

 

Tratament pentru homosexuali sa gasit, numai ca ei doresc sa fie in continuare ceea ce sunt.

Stiinta numeste aceasta:Schimbare genetica

Dumnezeu numeste aceasta :PACAT!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Homosexualitatea este o boala!!!!!!!!!!!!!!! Nu este ceva voit. Este o boala genetica

homosexualitatea nu este in totdeauna o boala genetica si daca ar fi asa tot nu ai ce sa-i faci...asa ca al' de nene hans si altii incerca in zadar sa "elimine" acest "pacat teribil" si sa-i aduca pe oameni pe calea cea dreapta, sau poate descopera el ceva cu care sa modifice adn-ul oamenilor, in caz ca este vorba despre o mostenire genetica :yahoo:

alte cauze:(text copy-pasted, de pe link-ul ala pe care va faceti ca nu-l vedeti):

majoritatea asa numitelor teorii despre homosexualitate au in principiu ca principale cauze urmatoarele:

 

-hormonala: lipsa sau surplusul de hormoni masculini sau feminini. Idea de baza este ca de fapt femeile nu sunt tocmai femei si barbatii nu tocmai barbati datorita deficientelor hormonale

-neurologica: un dezechilibru chimic la nivelul creierului

-genetica: o mutatie genetice mostenita

-conjuncturala/psihologica: aceasta cauza este cel mai des folosita. Fie un conflict nerezolvat in stadiul de dezvoltare psihosocial, fie faptul ca, prima "apropiere", cu tenta sexuala, a copilului sau a adolescentului s-a facut cu o persoana de acelasi sex si astfel s-a realizat o asociere, transformand individul in homosexual.

sper ca asta v-ati lamurit macar un pic despre ce este vorba, nu cred ca cineva ar vrea cu adevarat sa fie homosexual, si nici nu ar putea prea usor, asta se intampla.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tratament pentru homosexuali sa gasit, numai ca ei doresc sa fie in continuare ceea ce sunt.

Stiinta numeste aceasta:Schimbare genetica

Dumnezeu numeste aceasta :PACAT!

 

Si eu numesc asta: incapatanare. ;)

 

Puteau sa-l gaseasca si ei (oamenii de stiinta) acu' un an (tratamentul).

Poate arata altfel lucrarea mea de licenta... cine stie. :P

Pana atunci nu se gasise. Au fost doar niste psihiatri sariti de pe fix care au incercat niste tratamente care nu au facut altceva decat sa determine niste oameni sa isi refuleze sexualitatea. Si a mai existat un nene Le Pen, care propunea sa ii adune si sa ii bage in aziluri pana le vin mintile la cap.

Nimic nou. S-a practicat in epoca victoriana si cu mastrurbarea. Si acum 30 ani cu stangacii, de li se lega mana stanga, sa se descurce cu dreapta cum or sti. :o:

 

In alta ordine de idei: lasa-i pe ei pacatosi, bolnavi, homosexuali, stangaci... Noi sa fim sanatosi! :yahoo:

Edit: - citat din sus numite lucrare de licenta

 

"Pentru a defini homosexualitatea este poate mai uşor să spunem mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu esti ceva de groaza. Crezi ca ei vor sa fie homosexuali? Homosexualitatea este o boala!!!!!!!!!!!!!!! Nu este ceva voit. Este o boala genetica. Scuza-ma ca iti zic, dar oamenii care nu inteleg ori sunt batuti in cap, ori se prefac ca nu vad. Tu decizi care varianta e. Si nu s-a gasit inca tratamentul la aceasta boala, cum nu s-a gasit nici la sifilis sau SIDA. Si esti fanatic!

 

Heidy, Heidy.Te rog, mai incet cu volumul, ca-mi spargi timpanele, si atunci chiar ca nu o sa mai aud ce spui.

Bineinteles ca nu vor sa fie asa!De fapt, imi doresc sa cred acest lucru.Nu o sa-ti dau un exemplu(de altfel amintit de cineva in postarile de mai sus)prin care sa te contrazic spunand ca de fapt unii chiar doresc sa fie asa.

O fi boala genetica, nu te contrazic.Si te scuz!Dar si pacatul e tot o boala genetica, insa cei care-l recunosc in viata lor, lupta din rasputeri impotriva lui- si cei mai multi au izbanda!

Dar trebuie sa stii ca si impotriva SIDA si sifilis se lupta din rasputeri(desi solutia e clara de milenii: "Sa nu preacurvesti!"-probabil s-ar rezolva cca.50% din cazuri inainte de aparitie). :P

Si inca ceva: NU sunt fanatic :yahoo:

Pa. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
homosexualitatea nu este in totdeauna o boala genetica si daca ar fi asa tot nu ai ce sa-i faci...asa ca al' de nene hans si altii incerca in zadar sa "elimine" acest "pacat teribil" si sa-i aduca pe oameni pe calea cea dreapta, sau poate descopera el ceva cu care sa modifice adn-ul oamenilor, in caz ca este vorba despre o mostenire genetica :P

alte cauze:(text copy-pasted, de pe link-ul ala pe care va faceti ca nu-l vedeti):

majoritatea asa numitelor teorii despre homosexualitate au in principiu ca principale cauze urmatoarele:

 

-hormonala: lipsa sau surplusul de hormoni masculini sau feminini. Idea de baza este ca de fapt femeile nu sunt tocmai femei si barbatii nu tocmai barbati datorita deficientelor hormonale

-neurologica: un dezechilibru chimic la nivelul creierului

-genetica: o mutatie genetice mostenita

-conjuncturala/psihologica: aceasta cauza este cel mai des folosita. Fie un conflict nerezolvat in stadiul de dezvoltare psihosocial, fie faptul ca, prima "apropiere", cu tenta sexuala, a copilului sau a adolescentului s-a facut cu o persoana de acelasi sex si astfel s-a realizat o asociere, transformand individul in homosexual.

sper ca asta v-ati lamurit macar un pic despre ce este vorba, nu cred ca cineva ar vrea cu adevarat sa fie homosexual, si nici nu ar putea prea usor, asta se intampla.... ;)

 

Multumesc "Takada".

E un raspuns pe care eu unul il cataloghez foarte bun, din care toti avem de invatat. :yahoo:

Iti mai multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant...facandu-ma constient de faptul ca eu n-am cum sa elimin acest pacat- sau ma rog, boala, din viata nimanui.Tinand cont ca ne aflam la sectiunea RELIGIE, am considerat necesar sa amintesc faptul ca homosexualitatea nu este o boala amarata si deci scuzabila, ci este un PACAT urat de Dumnezeu, si ca se poate scapa de el(daca se doreste acest lucru!).

Ca trebuie luptat impotriva lui, este necesar, deoarece sigur nu dorim niciunul ca orasele noastre sa devina ca si orasele vechi Sodoma si Gomora.Nu cred ca si-ar dori nimeni sa-si lase mama, tatal, prietena, prietenul, sotia,sotul,fiica, fiul sa faca o mica vizita intr-un astfel de oras, si sa se intoarca de acolo..."perforati".Doar nu vom lua atitudine abia dupa ce se vor intampla astfel de lucruri, sper.

Singurul raspuns pe care eu il cunosc momentan este: Fiul lui Dumnezeu(El poate modifica ADN-ul, deoarece chiar El l-a creat!!!)-recunoasterea pacatului-pocainta-hotararea de a scapa de acest pacat(chiar daca noi il numim boala)-rugaciune- perseverenta-eliberare!Poate este cam rudimentar raspunsul, dar totusi altul mai bun inca nu s-a descoperit, si se pare ca daca reteta este urmata pas cu pas, da rezultatul scontat(dovedit in cazul altor boli cum ar fi : hotia, curvia, rautatea, uciderea, minciuna, etc.etc). :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica esti neutra?

 

Iti poti asuma pacatul de a-i lasa in pace pe homosexuali, dar nu ar trebui sa faci urechea "ciula" cum se zice in popor sau sa-ti asumi pacatul tacerii cand e vorba de un pacat asa mare cum este homosexualitatea;cu atat mai mult cu cat suntem crestini."

 

Deci, daca nu esti de acord, trebuie sa si lupti impotriva(atata timp cat esti sigura ca Dumnezeu condamna acel lucru)!

 

Sper sa nu ma acuzi de fanatism! :o:

 

sa traiti! neutra ca Belgia. si-mi accept cu seninatate plata pentru asta.

 

tocmai pentru ca sunt crestina, ma gandesc ca nu voi da cu piatra in pacatos (stii tu de ce).

 

Dumnezeu condamna?

nu sunt sigura de aproape nimic din ce scrie in Biblie. n-am luat-o si nu o voi lua niciodata mot-a-mot, deoarece e scrisa cu cuvintele oamenilor, deci supusa greselii si interpretarii dupa bunul plac. dovada? sutele de culte crestine.

asa ca imi voi asuma "pacatul" de a-i tolera pe cei altfel decat mine, atata timp cat nu ma calca pe bombeu, si sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru asta, daca asa va fi voia Lui. :yahoo:

 

repet: daca mi se pare ca un om nu face ceva corect, ii spun acest lucru. pe urma depinde de el daca vrea sa se indrepte sau nu.

 

cat despre fanatism, eu nu trebuie sa spun nimic, te descurci perfect si singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans draga, poate asta e o dovada ca nu Dumnezeu a creat animalele, doar in intelepciunea lui nu le putea implanta si comportamentul asta (homosexual).

 

Cu animalele am lamurit-o.

Poate o lamurim si cu oamenii.

 

Si te rog ceva

Daca vrei sa raspunzi, fa-o la obiect nu tine discursuri lungi si sforaitoare despre ce ai vrea tu si etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa traiti! neutra ca Belgia. si-mi accept cu seninatate plata pentru asta.

 

tocmai pentru ca sunt crestina, ma gandesc ca nu voi da cu piatra in pacatos (stii tu de ce).

 

Dumnezeu condamna?

nu sunt sigura de aproape nimic din ce scrie in Biblie. n-am luat-o si nu o voi lua niciodata mot-a-mot, deoarece e scrisa cu cuvintele oamenilor, deci supusa greselii si interpretarii dupa bunul plac. dovada? sutele de culte crestine.

asa ca imi voi asuma "pacatul" de a-i tolera pe cei altfel decat mine, atata timp cat nu ma calca pe bombeu, si sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru asta, daca asa va fi voia Lui. :o:

 

repet: daca mi se pare ca un om nu face ceva corect, ii spun acest lucru. pe urma depinde de el daca vrea sa se indrepte sau nu.

 

cat despre fanatism, eu nu trebuie sa spun nimic, te descurci perfect si singur.

Nu esti sigura?Ia vezi urmatoarele, ca nu pot fi toate "greseli":

-Lev.18.22:"Sa nu te culci cu un barbat cum se culca cineva cu o femeie:ESTE O URACIUNE".

-Lev.20.13:"Daca un barbat se culca cu un barbat cum se culca cu o femeie, amandoi au facut UN LUCRU DETESTABIL;sa fie pedepsiti cu moartea".

-Rom.1.27:"...tot astfel si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor UNII FATA DE ALTII, barbati cu barbati faptuind LUCRURI RUSINOASE si primind in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor...".

-1.Cor.6.9:"...NU VA INSELATI: nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici cei adulteri, nici cei afemeiati cu ei insisi, nici HOMOSEXUALII...NU VOR MOSTENI imparatia lui Dumnezeu".

Voia Lui nu este sa te pedepseasca, atata timp cat esti "o lumina in lume".

Cat despre asumarea pacatului de a tolera anumite comportamente, pana la punctul in care "te calca pe bombeu",este alegerea ta.Apropo:cum te-ar putea "calca pe bombeu" un homosexual? :yahoo:

Avand in vedere ca "nu esti sigura de nimic din ce scrie in Biblie", am sa-ti accept eticheta care mi-ai pus-o : FANATIC! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre asumarea pacatului de a tolera anumite comportamente, pana la punctul in care "te calca pe bombeu",este alegerea ta.

Apropo:cum te-ar putea "calca pe bombeu" un homosexual? :yahoo:

Avand in vedere ca "nu esti sigura de nimic din ce scrie in Biblie", am sa-ti accept eticheta care mi-ai pus-o : FANATIC! :P

 

ti-am mai spus si in mesajul trecut, eu nu te numesc fanatic. doar faptele si cuvintele tale o pot face. daca-ti recunosti singur conditia...e problema ta. :P

 

cat despre citatele date...sa-mi fie cu iertare.

in leviticul se descrie felul in care cere Dumnezeu jertfa animalelor pentru iertarea pacatelor. cu frangeri de oase si jupuiri si miresme cu tot...

pe urma despre animalele curate si necurate. sa-ti aduc aminte ca porcul si iepurele sunt necurati?

pe urma tot cap 20 e plin de pedepse cu moartea pentru diferite pacate...;)

 

apropo, presupun ca realizezi ca insinuarea ta e ridicola, nu?

in cazul in care nu ti-ai dat seama, UN homosexual n-ar prea putea sa ma deranjeze in felul in care te-ai gandit tu ca ar face-o, pentru ca sunt FEMEIE. in plus, nu eu sunt cea speriata de bombe pe aici. asa ca...sfatul meu e ca TU sa-ti asiguri spatele. :o:

stii bancul cu evadatul si cuplul, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hans draga, poate asta e o dovada ca nu Dumnezeu a creat animalele, doar in intelepciunea lui nu le putea implanta si comportamentul asta (homosexual).

 

Cu animalele am lamurit-o.

Poate o lamurim si cu oamenii.

 

Si te rog ceva

Daca vrei sa raspunzi, fa-o la obiect nu tine discursuri lungi si sforaitoare despre ce ai vrea tu si etc...

 

Ca sa lamurim si cu oamenii:

-Rom.1.27:"...tot astfel si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor UNII FATA DE ALTII, barbati cu barbati faptuind LUCRURI RUSINOASE si primind in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor...".

Deci nu "au primit" intr-un mod involuntar aceasta "boala" si in nici un caz Dumnezeu nu i-a "dotat" cu un astfel de comportament sexual.Dupa cum sigur vezi in acest citat ni se spune ca ei insisi au adoptat in deplina cunostinta de cauza acest tip de comportament, pe care unii de pe-aici dorind sa fie "toleranti" o numesc "boala".

Intelegem la fel? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×