Sari la conținut
Forum Roportal
pustnic_

Ei si ele...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietene Hans, ai luat-o pe marele camp al aberatiei!!!

Sa inteleg ca si cainii care sunt homosexuali sau maimulte sau mai stiu si eu ce alte animale (stii, nu-i asa, ca si unele animale sunt homosexuale) sunt PACATOSI?

wow pai hai atunci sa facem un exercitiu de logica

animalele nu au discernamant---->dar asa au fost facute de dumnezeu----->dar unele dintre ele sunt putin homosexuale -----> dar asta este un pacat -----> dar asa a vrut Dumnezeu :P ???

...ca tot vorbeai de Marele Camp!

Logica ta nu te ajuta deloc.Cred ca stii bine ca animalele nu sunt pacatoase, neavand un standard al moralitatii care sa le arate acest lucru(sau poate ai auzit tu de asa ceva?). Ele sufera de pe urma pacatului care a intrat in Eden prin primul om, dar pana la a le numi pacatoase...poate vei spune ca si trandafirul e un pacatos... sau bananierul?

Cat pentru crestini(in general), standardul de moralitate arata ca homosexualitatea nu este tolerata de Dumnezeu, sub nici o forma.

Asta, daca crezi in Dumnezeu, daca nu...esti liber sa crezi ce vrei!

 

si dumitale, si lu' nenea [hans] pe aici de fata nu v-ar strica sa nu va mai bagati nasul unde nu va fierbe oala.

Dumnezeu nu v-a dat dreptul sa judecati, v-a dat doar porunca sa va ghidati dupa cuvantul Lui. nici macar aia n-o faceti ca lumea si va treziti Judge Dredd pe aici...

 

''Dark_Light'',

nu-mi dau seama cu ce Mama Zmeului te-am ofensat asa de tare exprimandu-mi si eu parerea despre homosexualitate, nu despre homosexuali ca persoane.Ca vrei sa tii partea fenomenului homosexualitate, este treaba ta desigur!Dar sa stii ca nejudecand(nu persoana ci fenomenul) nu te scapi de judecata lui Dumnezeu.Desigur ai citit prin Ezechiel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...ca tot vorbeai de Marele Camp!

Logica ta nu te ajuta deloc.Cred ca stii bine ca animalele nu sunt pacatoase, neavand un standard al moralitatii care sa le arate acest lucru(sau poate ai auzit tu de asa ceva?). Ele sufera de pe urma pacatului care a intrat in Eden prin primul om, dar pana la a le numi pacatoase...poate vei spune ca si trandafirul e un pacatos... sau bananierul?

Cat pentru crestini(in general), standardul de moralitate arata ca homosexualitatea nu este tolerata de Dumnezeu, sub nici o forma.

Asta, daca crezi in Dumnezeu, daca nu...esti liber sa crezi ce vrei!

''Dark_Light'',

nu-mi dau seama cu ce Mama Zmeului te-am ofensat asa de tare exprimandu-mi si eu parerea despre homosexualitate, nu despre homosexuali ca persoane.Ca vrei sa tii partea fenomenului homosexualitate, este treaba ta desigur!Dar sa stii ca nejudecand(nu persoana ci fenomenul) nu te scapi de judecata lui Dumnezeu.Desigur ai citit prin Ezechiel...

 

 

Pai normal ca nu au standarde morale!!! Asa au fost facute de creator!! Dar de ce au fost facute asa?

Curios nu? Adica cateii pot sa si-o traga la popou - asta merge ca decurge din pacatul lui adam (ma ro...nu vad legatura) dar oamenii nu....

Aha

Si unde e logica ta aici?

Pai daca Dumnezeu a facut animalele de ce le-a inzestrat cu comportamentul asta homosexual daca oricum nu au discernamat?

Nu se putea fara?

 

Esti in continuare pe "Marele camp al aberatiei"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
''Dark_Light'',

nu-mi dau seama cu ce Mama Zmeului te-am ofensat asa de tare exprimandu-mi si eu parerea despre homosexualitate, nu despre homosexuali ca persoane.Ca vrei sa tii partea fenomenului homosexualitate, este treaba ta desigur!Dar sa stii ca nejudecand(nu persoana ci fenomenul) nu te scapi de judecata lui Dumnezeu.Desigur ai citit prin Ezechiel...

 

nu tin partea nimanui. si se spune Mama Ana. 8)

tu ti-ai exprimat parerea despre homosexualitate de parca ar fi un glob de sticla atarnat in neant. nu poti discuta strict numai despre homosexualitate, ca nu-i notiune abstracta! e o manifestare a oamenilor, deci discuti automat despre homosexuali ca persoane. reale. palpabile. cu sentimente si nevoi.

 

eu am spus doar ca pana sa ne doara de pozitia altora, ar fi bine sa ne asiguram intai salvarea sufletelor noastre.

mai ales ca saracii oameni nu ne-au facut nimic. tu ii pui pe picior de egalitate cu hotii si criminalii, in timp ce ei isi cauta parteneri printre ai lor, incercand sa-si gaseasca perechea cu care sa-si petreaca viata, asa deviata de la normal cum zicem noi ca e ea.

 

vorbind de pacat in general (nu de pacate majore, care sunt 2-3), atata timp cat un om nu-mi lezeaza integritatea fizica sau psihica, n-am nici in clin nici in maneca cu viata lui. daca e dispus sa asculte un sfat, ii spun parerea mea o singura data si gata. de acolo incolo e raspunzator de actiunile lui. iar eu mi-am facut datoria morala.

 

in ceea ce ii priveste pe homosexuali, eu imi asum "pacatul" de a-i lasa in pace atata timp cat nu ma deranjeaza cu nimic in mod direct. nu inseamna ca sunt de acord. nu sunt de acord nici cu evanghelistii fanatici, dar si pe aia ii las, cum se spune, in plata Domnului. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Sir Elton John canta frumos si-mi desfata auzul, ce-mi pasa mie ce face el sub plapuma ?

 

pai cine stie, poate muzica aia care iti desfata tie auzul contine de fapt mesaje subliminale cu care sa te atraga in...mijlocul lor. :doh: al homosexualilor. bu-hu-huuuu...:P :P

ca-n faza cu CD-ul de instalare pentru windows. daca il rulezi invers, se aud acorduri de muzica satanica.

partea proasta e ca daca il lasi sa ruleze normal, ti se instaleaza windows... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai normal ca nu au standarde morale!!! Asa au fost facute de creator!! Dar de ce au fost facute asa?

Curios nu? Adica cateii pot sa si-o traga la popou - asta merge ca decurge din pacatul lui adam (ma ro...nu vad legatura) dar oamenii nu....

Aha

Si unde e logica ta aici?

Pai daca Dumnezeu a facut animalele de ce le-a inzestrat cu comportamentul asta homosexual daca oricum nu au discernamat?

Nu se putea fara?

 

Esti in continuare pe "Marele camp al aberatiei"

 

Vad o deosebita preocupare a ta pentru faptul ca Dumnezeu nu ne permite noua oamenilor sa ne comportam ca si animalele.Ai toata libertatea sa alegi.De altfel unii care vor sa demonstreze evolutia omului din maimuta, s-au apropiat foarte mult de comportamentul acestora, intocmai pentru a dovedi pe viu acest lucru.Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc pentru ca cineva(Dumnezeu) imi cere mai mult decat de la niste amarate de animale.

Si apropo, sa stii ca Dumnezeu nu a creat animalele cu acest tip de comportament.Poate stii ce descoperiri s-au facut in legatura cu animalele care nu s-au intalnit pana acum cu omul, in Papua Noua Guinee.Am citit prin EVZ intr-una din zilele trecute.

Si inca ceva: prefer sa umblu pe campuri decat sa ma tot roada gandul ca Dumnezeu nu mi-a dat si mie voie sa fiu un "catel"! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti permit sa ma contrazici - asta e rostul comunicarii.

 

Din punct de vedere fizic sunt oameni normali, dereglarea este psihica, ci nu invers. Toti nebunii cred ca ei sunt normali si restul nu. Asa se intampla si cu homosexualii.O serie de factori pot influenta adoptarea unui astfel de comportament anormal. Este vorba de educatia primita, de relatiile cu parintii si alti oameni din copilarie, de temperament si caracter, disfunctii ale unor glande si hormoni etc. Nu este ceva innascut, ci este ceva dobandit. Destui urmeaza terapii psihice si se vindeca, isi corecteaza comportamentul.

 

Sincer sa fiu - indiferent de percepte si norme juridice - nu voi accepta niciodata un astfel de comportament in societatea in care traiesc. ... de asemenea suntem liberi sa luptam prin orice mijloace pentru a elimina din viata noastra lucrurile care ne oripileaza si ne starnesc greata de a fi.

 

Multumesc - chair apreciez :P

 

Despre homosexuali nu zic (numai) ei ca sunt normali, zic si psihologii.

 

Poti sa nu accepti comportamentul in preajma ta, te poti feri de el. Dar nu prea esti in masura sa nu accepti in societate, si nici nu ar fi drept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am stat de vorba cu un ''el'' care-i iubeste numai pe ei si cu o ''ea'' care le iubeste numai pe ele...

Bineanteles ca am ajuns si la intrebarea de ce sunt asa cum sunt...

Raspunsul a fost scurt si simplu.., ca asa s-au nascut.

Voi ce parere aveti ?...

cam asa e. este o boala..genetica. problema este in gene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu tin partea nimanui. si se spune Mama Ana. :P

tu ti-ai exprimat parerea despre homosexualitate de parca ar fi un glob de sticla atarnat in neant. nu poti discuta strict numai despre homosexualitate, ca nu-i notiune abstracta! e o manifestare a oamenilor, deci discuti automat despre homosexuali ca persoane. reale. palpabile. cu sentimente si nevoi.

 

eu am spus doar ca pana sa ne doara de pozitia altora, ar fi bine sa ne asiguram intai salvarea sufletelor noastre.

mai ales ca saracii oameni nu ne-au facut nimic. tu ii pui pe picior de egalitate cu hotii si criminalii, in timp ce ei isi cauta parteneri printre ai lor, incercand sa-si gaseasca perechea cu care sa-si petreaca viata, asa deviata de la normal cum zicem noi ca e ea.

 

vorbind de pacat in general (nu de pacate majore, care sunt 2-3), atata timp cat un om nu-mi lezeaza integritatea fizica sau psihica, n-am nici in clin nici in maneca cu viata lui. daca e dispus sa asculte un sfat, ii spun parerea mea o singura data si gata. de acolo incolo e raspunzator de actiunile lui. iar eu mi-am facut datoria morala.

 

in ceea ce ii priveste pe homosexuali, eu imi asum "pacatul" de a-i lasa in pace atata timp cat nu ma deranjeaza cu nimic in mod direct. nu inseamna ca sunt de acord. nu sunt de acord nici cu evanghelistii fanatici, dar si pe aia ii las, cum se spune, in plata Domnului. :o:

 

Corect!

Adica esti neutra?

Iti poti asuma pacatul de a-i lasa in pace pe homosexuali, dar nu ar trebui sa faci urechea "ciula" cum se zice in popor sau sa-ti asumi pacatul tacerii cand e vorba de un pacat asa mare cum este homosexualitatea;cu atat mai mult cu cat suntem crestini."Cand voi zice celui rau:Raule, vei muri negresit!, daca NU-L VEI INSTIINTA SI NU-I VEI SPUNE, ca sa-l intorci de la calea lui cea rea si sa traiasca, acel om rau VA MURI prin nelegiuirea lui, dar iI voi cere sangele DIN MANA TA!".(Ez.3.18) :yahoo:

Deci, daca nu esti de acord, trebuie sa si lupti impotriva(atata timp cat esti sigura ca Dumnezeu condamna acel lucru)!Tacerea nu este o solutie in acest caz.Prin tacere nu dai dovada de toleranta."Oare tacand faceti voi dreptate...?", se intreaba Dumnezeu si azi.Si Isus a tacut, dar numai cand era cazul.De exemplu, fariseilor nu s-a sfiit sa le spuna in fata "morminte varuite", "farisei fatarnici" sau fii ai Diavolului!De asemenea, femeii prinse in adulter i-a spus:Du-te, si SA NU MAI PACATUIESTI!N-a "omorat-o", dar nici n-a fost indiferent de pacatul din viata ei.Sper sa nu ma acuzi de fanatism! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect!

Adica esti neutra?

Iti poti asuma pacatul de a-i lasa in pace pe homosexuali, dar nu ar trebui sa faci urechea "ciula" cum se zice in popor sau sa-ti asumi pacatul tacerii cand e vorba de un pacat asa mare cum este homosexualitatea;cu atat mai mult cu cat suntem crestini.Sper sa nu ma acuzi de fanatism! :yahoo:

Tu esti ceva de groaza. Crezi ca ei vor sa fie homosexuali? Homosexualitatea este o boala!!!!!!!!!!!!!!! Nu este ceva voit. Este o boala genetica. Scuza-ma ca iti zic, dar oamenii care nu inteleg ori sunt batuti in cap, ori se prefac ca nu vad. Tu decizi care varianta e. Si nu s-a gasit inca tratamentul la aceasta boala, cum nu s-a gasit nici la sifilis sau SIDA. Si esti fanatic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×