Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Aveti nevoie de intermediari intre voi si Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cand exista religiile,preotii de toate felurile au spus si repetat ca ei sunt intermediari intre voi si Dumnezeu.Ca aveti nevoie de intermedierea lor,de ritualurile infaptuite de ei,de dogmele aprobate de catre ei,de scripturile scrise de catre ei.

Au spus ca ei sunt "autorizati" de catre zei sa intermedieze intre voi si ei,ba mai mult,ca sunt absolut necesari,ca fara ei si ritualurile lor,fara dogmele aporbate de si si scripturile scrise de ei,nu puteti fi salvati.

 

Ei va spun ce se intampla dupa moarte,si va explica ce vi se intampla aici,in viata,conform dogmelor convenite de ei.

Mantuirea este afacerea lor,fara ei,nu puteti macar sa fiti salvati. (de ce aveti nevoie sa fiti salvati macar?)

 

Dumnezeu,este produsul lor publicitar -marfa lor.Si ca orice marfa,trebuie vanduta bine...trebuie distrusa concurenta;

Vi se spune de exemplu ca Dumnezeul lor e "Cel Adevarat",ei sunt expertii in Dumnezeu -ceilalti,va vand un Dumnezeu fals,rau chiar,care nu va poate salva...

Bisericile,templele in general,sunt afacerile cele mai infloritoare de pe planeta asta -mereu pe profit.Dumnezeu,se vinde foarte bine...

Ei spun ca a-l vinde pe Dumnezeu este un pacat,ca a vinde "harul" lor divin este un pacat -dar exact asta fac,de mii de ani,si nimeni nu pare sa observe.

 

Preotii va descurajaza sa va ascultati glasul interior,intuitia,va descurajaza sa cautati voi insiva raspunsuri la intrebarile vietii.Valoarea credintei si ascultarii este ridicata in slavi...indoiala care te face capabil sa pui intrebari si sa cauti raspunsuri,e dimpotriva,demonizata.La propriu.Asa ca oamenii nu au permisiunea sa caute.

Supunerea fara cracnire,ascultarea fara obiectii,credinta fara intrebari,totul sub amenintarea pedepselor vesnice,a pierderii mantuirii si chiar a despartirii de Dumnezeu -toate astea cica va sunt absolut necesare ca sa va mantuiti.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, majoritatea au,iar odata ce dumnezeu isi delegheaza ambasadorii aici pe pamant situatia devine clara :D :D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha.Mi-ai dat citatele din Biblie care arata ca oamenii au nevoie de "mijlocitori" intre ei si Dumnezeu.

Si ce daca? -scripturile au fost scrise tot de catre cler...asta e problema.Dogmele sunt facute si ele de catre cler -de la cler asteapta oamenii acea "mijlocire" si din pricina acestor asteptari exista chiar clerul,scripturile,dogmele,ritualurile,religiile organizate.

 

Nu spun ca nu exista si cateva religii participative,care nici macar nu au dogme si cler -cum sunt unele forme de neopaganism.Dar ma refer in topicul asta la religiile "organizate" care au o structura ierarhica (un cler "mijlocitor"),seturi de dogme si ritualuri fixe,scripturi si interpretari la scripturi specifice.

 

As fi putut sa-ti dau si eu -tot din Biblie- cateva cuvinte ale lui Isus despre cum oamenii cand vor sa se roage trebuie sa o faca in intimitate si nu in public,si sa se adreseze direct lui Dumnezeu si nu prin preoti.Cred ca alea sunt printre cele cateva invataturi autentice care au scapat de cenzura "sfintilor parinti" care au purecat,"aranjat" si modificat scripturile.

 

Ma intereseaza de fapt ce simti tu: ai nevoie de cler,ritualuri,dogme si scripturi pentru a te apropia de Dumnezeu? (si daca crezi ca ai,de care anume dintre ele,pentru ca sunt o multime,si se mai si ba cap in cap) -sau crezi ca este accesibil TIE fara toate astea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a poruncit sa ascultam de Biserica.." De-ti va gresi tie fratele tau, mergi, mustra-l pe el intre tine si el singur....de nu-i va asculta , SUPUNE-L BISERICII, iar de nu va ASCULTA nici de BISERICA , sa-ti fie tie ca un pagan si vames.(Matei 18,15-17)

 

"Biserica este st

Editat de AndreiMihail
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din postarea ta plina de presupuneri si insinuari,am tras o singura concluzie -esti indoctrinat.Da' rau de tot.

 

Cred sincer ca cei care vor "mijlocitori" vor orice altceva decat sa experimenteze prezenta divina.De fapt,toti intermediarii astia au rolul de a-i...apara de Dumnezeu,de care nu isi doresc catusi de putin sa se apropie in vreun fel.(pentru ca il "vad" ca pe un fel de monstru de fapt)

Nu sunt un adept al lui Gregorian Bivolaru -sunt gay si MISA are idei preconcepute referitoare la homosexualitate (cea masculina mai exact,pentru ca in privinta celei feminine nu au nimic impotriva -chestie pe care nu o inteleg).

 

In ce-i priveste pe...iluministi (!)...nu ar strica sa citesti un pic definitia cuvantului intr-un dex,ca dai in penibil.

http://www.archeus.ro/lingvistica/CautareDex?query=ILUMINISM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti incapabil sa postezi ceva fara atacuri la persoana.Cand anume am militat eu pentru "iluminism" -pe care tu il confunzi fara jena cu "Illuminati".Ce treaba am eu si mai ales topicul asta cu obsesiile tale legate de o miscare culturala de mult apusa si alte subiecte,si ele fara nici o legatura cu topicul? -care e legatura cu subiectul?

 

Biserica nu are nevoie sa fie compromisa de catre masonerie,s-a compromis singura,de-a lungul secolelor.

Clerul s-a compromis,dogmele si ritualurile s-au compromis si s-au compromis si scripturile,de cand au aflat oamenii ca pamantul e rotund si nu are margini,nici nu sta sprijinit pe stalpi,cum scrie in Biblie,de exemplu.

Daca asemenea invataturi false sunt "revelatie dumnezeiasca" -inseamna ca minciuna a ajuns sa fie venerata in locul adevarului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu NU are nevoie de intermediari, il are pe Isus si ca mijlocitor-aparator-si ca Mare preot. Nu are nevoie nici de ,, maica ,, Domnului,ca sa mijloceasca pt. ca ea este moarta de muult.Nu are nici nevoie de asa zisii preoti din diferite ,, muzee,,si cladiri de acesti puturosi ai societatii care sta pe banii contribuabililor.Dumnezeu prin Domnul ISUS , are o singura Biserica in lumea aceasta care o conduce si o uda in fiecare zi.El este alfa si omega al tuturor credinciosilor adevarati.Restul este paganism si circ ...de doi lei..!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu NU are nevoie de intermediari, il are pe Isus si ca mijlocitor-aparator-si ca Mare preot. Nu are nevoie nici de ,, maica ,, Domnului,ca sa mijloceasca pt. ca ea este moarta de muult.Nu are nici nevoie de asa zisii preoti din diferite ,, muzee,,si cladiri de acesti puturosi ai societatii care sta pe banii contribuabililor.Dumnezeu prin Domnul ISUS , are o singura Biserica in lumea aceasta care o conduce si o uda in fiecare zi.El este alfa si omega al tuturor credinciosilor adevarati.Restul este paganism si circ ...de doi lei..!

Stai,stai putin cu circul asta.

Dumnezeu nu are nevoie de intermediari,il are pe Isus.

De ce are nevoie de Isus.Caci este scris;Eu insumi voi veni si va voi mintui Isaia 43 si multe alte texte.

Si acum .hai sa clarificam.

Cine este Alfa si omega?Dumnezeu sau Isus?

.Sau pot fi amindoi?

Eu sint Alfa si Omega,inceputul si sfirsitul Zice Domnul DumnezeuApoc cap 1,;8

De aici incoloorice abatere de la acest pesonaj ,ori este proasta intelegere ori traducere gresita.

Ori este circ de doi lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×