Sari la conținut
Forum Roportal
Fabulean

Neincrezator sau increzator?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am cateva intrebari si m-am gandit ca e mai bine sa deschid un nou topic.

Buna tuturor utilizatorilor :o:

in anul 2006 luna decembrie ziua 22 am fost internat pentru 3 saptamani si 4 zile cu diagnostic al primelor analize:

1.hepatita virala acuta A

2.purtator AgHBs.

primul TGP a fost 2750 u/l

Bil T =13,3

BilD=3,8

Ty=20,3uml

Ac antiHCV=negativ

bla bla.cred ca astea sunt cele mai importante.in rest daca mai vreti va mai spun.

ideea e ca acum(2007.20.11) adica la aproape un an implinit de la internare inca nu stiu ce anume sa fac...

o sa mai pot bea alcool,o sa mai pot fuma..o sa mai pot face sport..o sa mai pot consuma alimente ca orice om care vrea sa dobandeasca greutate..

sunt foarte speriat si totusi a trecut mult timp.pot spune ca as vrea sa consum ceva alcool...tigari nu cred inca...

credeti ca se mai poate activa sau..nu stiu,nu prea ma pricep in ale hepatitei(termeni).

va rog cu toate cuvintele si cu toata inima..ultimele analize au fost incadrate ca normale.daca vreti le caut si le postez.

dar pana atunci astept raspunsuri...va rog si va multumesc anticipat:)

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fabulean, faraaaaa alcoooool ! Asta-i cel mai pacatos pentru ficat!! :blink: Hai, o bere fara alcool, ar merge!!!

Pentru a mentine in limite normale transaminazele si celelalte analize trebuie sa ai grija de tine, ce mananci, sa te odihnesti, sa nu te stresezi (nu stiu daca e posibil) !!!

Deci, trebuie sa mananci cat mai sanatos, multe fructe, legume, peste, pui. Daca te menajezi, virusul poate sta linistit, fara sa se activeze. Virusul asta poate sa aiba perioade de inactivitate care sa alterneze cu perioade de activitate, asta insa mai depinde si de noi.

Dar tu ti-ai mai repetat AgHBs?? Tot pozitiv il ai???

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor care mi-au raspuns.

in primul rand va multumesc.nu ma asteptam sa fiti atat de rapizi in a-mi raspunde.

deci:aghbs nu mi-am mai facut.o sa imi fac in decembrie acum ca sa aflu ceea ce trebuie sa aflu.presupun ca e treaba aia cu anticorpii care spune daca s-au format sau nu.

ultimele analize din 18.VII.2007 au fost asa:

examene de laborator: TGO=23.5u/l

TGP=17.9u/l

asta e tot ce arata buletinul de analize de atunci.

din cate stiu astea sunt destul de normale.

e faza ca....presupun,o sa trebuiasca sa merg sa fac inca o serie de analize...asa e ,nu?

multumesc inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna fabulean,

 

Tramsaminanzele sunt normale, dar ca sa sth daca te ai vindecat sau nu ai nevoie de AgHBs. Daca acesta iese pozitiv atunci esti in continuare purtator anticorpii fiind negativi in cazul acesta, iar daca iese negativ ai anti HBs pozitiv shi o sa fii imun toata viata. Deci ai nevoie de AgHBs ca sa vedem cum stai acum. La purtatorii inactivi sunt sanse de vindecare , dar sunt mici, cam 2 % pe an. Oricat de mici ar fi trebuie sa speram la ele. Cat despre alimentatie eu te sftuiesc sa ai grija la ea: fara grasimi, fara prajeli, fara alcool, fara tigari daca poti sa le lasi (eu n am putut :blink: ), fara paracetamol si fara tot ce nu ti pica bine. Daca mai ai alte nalamuriri aici suntem sa ne ajutam :hi: . Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna fabulean,

 

Tramsaminanzele sunt normale, dar ca sa sth daca te ai vindecat sau nu ai nevoie de AgHBs. Daca acesta iese pozitiv atunci esti in continuare purtator anticorpii fiind negativi in cazul acesta, iar daca iese negativ ai anti HBs pozitiv shi o sa fii imun toata viata. Deci ai nevoie de AgHBs ca sa vedem cum stai acum. La purtatorii inactivi sunt sanse de vindecare , dar sunt mici, cam 2 % pe an. Oricat de mici ar fi trebuie sa speram la ele. Cat despre alimentatie eu te sftuiesc sa ai grija la ea: fara grasimi, fara prajeli, fara alcool, fara tigari daca poti sa le lasi (eu n am putut :blink: ), fara paracetamol si fara tot ce nu ti pica bine. Daca mai ai alte nalamuriri aici suntem sa ne ajutam :hi: . Numai bine

Buna Lorena!

Mentionezi printre altele,,fara paracetamol''-in timpul tratamentului cu interferon sotului i s-a recomandat sa ia cate un paracetamol pentru a combate efectele date de interferon:febra ,dureri musculare.Si eu am citit ca paracetamolul este toxic hepatic,dar in caz de viroza ce ar putea sa ia?Aspirina-contraindicata ca ar produce sangerari si tinand seama de valoarea trombocitelor,care a scazut sub lamivudina,cred ca nu ar fi cea mai indicata,algocalmin,dar l-au mediatizat foarte mul-metamizolul,substanta activa din agocalmin fiind interzisa in unele state .Ce luati in caz de viroza respiratorie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna viorica,

 

Cand am fost in faza acuta toti medicii la care am fost mi am zis sa evit paracetamolul ca mi afecteaza ficatul. Si toata perioada am evitat tot felul de pastile, chiar si atunci cand nu m am putut ridica 2 zile din pat de rau ce mi era m am tratat babeste.

Interferonul are o groaza d efecte secundare , bate l ar jalea si probabil ca sa nu se simta asa d mult efectele i ai zis sa mai incerce cu alte pastile. Cum se simte sotul tau de cand o inceput interferonul ? De cand o inceput tratamentul? Multa bafta i i doresc si numai bine !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna viorica,

 

Cand am fost in faza acuta toti medicii la care am fost mi am zis sa evit paracetamolul ca mi afecteaza ficatul. Si toata perioada am evitat tot felul de pastile, chiar si atunci cand nu m am putut ridica 2 zile din pat de rau ce mi era m am tratat babeste.

Interferonul are o groaza d efecte secundare , bate l ar jalea si probabil ca sa nu se simta asa d mult efectele i ai zis sa mai incerce cu alte pastile. Cum se simte sotul tau de cand o inceput interferonul ? De cand o inceput tratamentul? Multa bafta i i doresc si numai bine !!

Interferon a facut in ura cu 2,5 ani si s-a simtit destul de rau.a avut aproape toate efectele secundare ,dar nu a rezolvat in nici-un fel hep.Transaminazele s-au normalizat sub lamivudina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna viorica,

 

Imi pare rau sa aud ca nu a rezolvat nimic cu interferonul....tine regim in continuare ? nu cumva s a mutat virusul? Am citit pe undeva ca cu anii organismul capata rezistenta la lamivudina si apoi ar trebui incercat cu alt medicament..Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×