Sari la conținut
Forum Roportal
Sch

intrebari pentru evolutionisti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite fitzroy, sa nu zici ca sunt offtopic:Eu cred ca daca tu erai pui de antilopa si venea o leoaica sa te adopte, imediat incepeai sa-i explici leoaicei in termeni stiintifici, ca un adevarat doctor in biologie, ca gestul stupid ce urmeaza sa-l faca este d.p.d.v.stiintific o aberatie a naturii si nu scrie in nici o carte sau tratat de biologie asa ceva, deci prin urmare este imposibil sa te adopte.

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite fitzroy, sa nu zici ca sunt offtopic:Eu cred ca daca tu erai pui de antilopa si venea o leoaica sa te adopte, imediat incepeai sa-i explici leoaicei in termeni stiintifici, ca un adevarat doctor in biologie, ca gestul stupid ce urmeaza sa-l faca este d.p.d.v.stiintific o aberatie a naturi si nu scrie in nici o carte sau tratat de biologie asa ceva, deci prin urmare este imposibil sa te adopte.

 

Uite ironic, sa nu zici ca sunt offtopic: Eu cred ca tu nici macar nu te-ai obosit sa citesti cele cateva mesaje de pe acest topic. Pentru ca daca ai fi facut-o, ai fi vazut ca nu doar ca nu am sustinut ca acea adoptie nu ar fi posibila, ci am si precizat contextul in care ea este posibila, conform evolutionismului. Context similar cu sinuciderea la oameni: judecata la nivel de individ, este contrara principiului evolutiei; la nivel de societate insa, nu mai e sigur acest lucru. Pentru ca s-ar putea ca sacrificiul unora sa-si lase amprenta asupra comportamentului celorlalti tocmai intr-un sens pozitiv, conform evolutiei.

 

Da' de ce sa citesti despre ce e vorba inainte sa-ti dai cu parerea. Probabil ca esti chiar tu colegul de birou al celuilalt mare invatat de pe topic (care nici el nu a raspuns intrebarii propriu zise), si va spuneti unul altuia, in pauza de lucru, cand nu mai completati formulare, ca "experienta voastra de viata" va face filozofi, daca altceva nu. :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fitzroy, din cate am citit in mesajele de pe acest topic am gasit doar:

Din intrebare imi dau seama ca nu cunosti bazele evolutionismului. Si totusi, daca ai intelege macar sensul cuvantului evolutie, poate ti-ai da seama ca presupune mai mult decat "nevoia de a transmite" ceva. :jester: :D

 

Aici, in afara de binecunoscutul tau sarcasm si aroganta nu vad nimic on topic.

Buun, sa continuam:

Baietel, am un doctorat in biologie, si nu de oriunde. Si ca sa te parafrazez, daca nu stii continutul manualelor de biologie din liceu (alea care detaliaza avantajul genetic la nivel de specie, nu de individ, ca sens al evolutiei)... spune nu sti... nimic altceva. :P Si n-ar fi rau nici sa-ti vezi lungul nasului.

 

Toti repetentii din scoli profesionale se aduna p'aci sa-si dea cu parerea cu si despre stiinta. :beee:

Yeah, he's a sucker for punishment. :good:

 

Aici ce sa mai zic? Binecunoscuta ta lipsa de modestie si jignirea partenerului de conversatie in cel mai jos stil posibil. Faci exceptie doar la fraza " detaliaza avantajul genetic la nivel de specie, nu de individ, ca sens al evolutiei", unde este atat de vag ce ai vrut sa zici incat pot debita un an pe langa aceasta propozitie.

 

Era acolo si explicatia, pustiule. :)

 

Acelasi lucru, fara nici o explicatie plauzibila.

Sa-ti vand un pont; trebuie sa ai habar de subiect ca sa intelegi explicatia.

Aici aroganta de netagaduit...

 

Am un coleg de apartament care spune ca esti tont. :wub: Daca te-ai simtit obligat sa trantesti ceva complet off-topic, si sa-ti aduci "colegii de birou" aici, esti tocmai tu vinovat de ceea ce ma acuzi. Data viitoare, demonstreaza-ti superioritatea prin a posta on-topic, rational. Ca daca nu, in curand o sa te vezi cu numele ArsePlay3r. :P

Aici arunci acuze de off topic si tu exact asta faci, off topic.

 

Crezi ca prin aroganta, ludarosenie, sarcasm, etc, esti mai interesant si totodata on topic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici ce sa mai zic? Binecunoscuta ta lipsa de modestie si jignirea partenerului de conversatie in cel mai jos stil posibil. Faci exceptie doar la fraza " detaliaza avantajul genetic la nivel de specie, nu de individ, ca sens al evolutiei", unde este atat de vag ce ai vrut sa zici incat pot debita un an pe langa aceasta propozitie.

 

Nu e deloc vag. Daca tu poti "debita un an" pe langa aceasta propozitie, inseamna ca nu esti familiarizat cu subiectul, si ar trebui sa o faci. Sau sa intrebi, daca nu ai inteles ceva. N-ai facut nici una, nici alta. Pentru ca, la fel ca Sch (cu care am mai avut suficiente meciuri ca sa stiu ca nu-l intereseaza sa afle ceva, el vrea doar scandal - uita-te doar la modul in care e formulat topicul) nu te intrereseaza de fapt subiectul. Ai venit si tu sa dai din coate, si atat. Mare om. :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zi-i ironic...desi e tot degeaba. Omul nu stie decat sa insulte...iata :

 

Am un coleg de apartament care spune ca esti tont. :wub: Daca te-ai simtit obligat sa trantesti ceva complet off-topic, si sa-ti aduci "colegii de birou" aici, esti tocmai tu vinovat de ceea ce ma acuzi. Data viitoare, demonstreaza-ti superioritatea prin a posta on-topic, rational. Ca daca nu, in curand o sa te vezi cu numele ArsePlay3r. :D

 

 

In afara de acel paragraf care nu reprezinta 20% din postul meu am fost total on topic, la partea on-topic n-ai catadicsit sa comentezi...de ce oare?

 

Incercam sa te fac sa vezi ca tu singur te faci de ras...dar n-am cu cine, probabil esti vreun troll care isi petrece ziua cautand pe google informatii despre subiectele deschise aici ca sa faca mistouri sa se simta bine...In cazul in care chiar esti ce preteinzi ca esti....mi-e mila de tine.

 

Oricum ar fi.... narcisismul asta, boala grea dom'le....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zi-i ironic...desi e tot degeaba. Omul nu stie decat sa insulte...iata :

In afara de acel paragraf care nu reprezinta 20% din postul meu am fost total on topic, la partea on-topic n-ai catadicsit sa comentezi...de ce oare?

 

Incercam sa te fac sa vezi ca tu singur te faci de ras...dar n-am cu cine, probabil esti vreun troll care isi petrece ziua cautand pe google informatii despre subiectele deschise aici ca sa faca mistouri sa se simta bine...In cazul in care chiar esti ce preteinzi ca esti....mi-e mila de tine.

 

Oricum ar fi.... narcisismul asta, boala grea dom'le....

 

Pentru ca partea "on-topic" era off-topic. :D Ai descris evolutia, in linii mari si usor strambe, fara sa raspunzi la intrebarea propriu-zisa. Cat despre narcisism, indiferent de cum ma vezi, te-ai obosit ca pe langa acel raspuns asa-zis "on-topic", sa te legi de mine. De persoana mea, nu de vreo opinie. Asta in conditiile in care nici nu ai raspuns anterior la topic. Prin asta te-ai descalificat din orice postura de comentator obiectiv, si n-ai facut decat sa-ti manifesti orgoliul si complexele prin zona, ca fratele tau intelectual, ironic.

 

Cat de insulta, daca nu te-ai prins, te parafrazam. Si prin asta, ridiculizam insulta ta, care nu a fost provocata. Ca si ceilalti smecherasi, dai din coate si faci pe durul, da' imediat te vaicaresti cand cineva iti intoarce moneda. :wub:

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca partea "on-topic" era off-topic. :D Ai descris evolutia, in linii mari si usor strambe, fara sa raspunzi la intrebarea propriu-zisa. Cat despre narcisism, indiferent de cum ma vezi, te-ai obosit ca pe langa acel raspuns asa-zis "on-topic", sa te legi de mine. De persoana mea, nu de vreo opinie. Asta in conditiile in care nici nu ai raspuns anterior la topic. Prin asta te-ai descalificat din orice postura de comentator obiectiv, si n-ai facut decat sa-ti manifesti orgoliul si complexele prin zona, ca fratele tau intelectual, ironic.

 

Cat de insulta, daca nu te-ai prins, te parafrazam. Si prin asta, ridiculizam insulta ta, care nu a fost provocata. Ca si ceilalti smecherasi, dai din coate si faci pe durul, da' imediat te vaicaresti cand cineva iti intoarce moneda. :wub:

 

Nu e vina mea ca nu esti in stare sa iti dai seama de raspunsul continut in descrierea mea a evolutionismului. Desi la un moment dat l-am scris negru pe alb acolo, anume paragraful "Mutatiile acestea pot fi si un dezavantaj....ele apar la intamplare din cate stim noi...si prin selectia naturala ajung sa domine cele care avantajeaza specia. Poate in exemplul tau cu leoaica si antilopele leoaica avea un instinct matern (mult) mai mare decat normal, poate coroborat cu pierderea propriilor pui"

 

Da, m-am legat de persoana ta incercand sa fac ceva constructiv, anume sa te ajut sa iti vezi ridicolul.Dar bineinteles ca orice narcisist vede o observatie la adresa purtarii sale drept o grava insulta. Si... "insulta", de fapt observatia mea a fost provocata de tine prin posturile de pe acest forum care nu sunt altceva decat o balacarire de cele mai multe ori gratuita a celorlalti useri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, m-am legat de persoana ta incercand sa fac ceva constructiv, anume sa te ajut sa iti vezi ridicolul.Dar bineinteles ca orice narcisist vede o observatie la adresa purtarii sale drept o grava insulta. Si... "insulta", de fapt observatia mea a fost provocata de tine prin posturile de pe acest forum care nu sunt altceva decat o balacarire de cele mai multe ori gratuita a celorlalti useri.

 

CardPlay3r, nu ai cu cine, precum stii foarte bine, evolutia are diferite stadii, nu putem fi toti la acelasi stadiu.

Si nu in ultimul rand, "cel mai destept cedeaza". :wub:

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CardPlay3r, nu ai cu cine, precum stii foarte bine, evolutia are diferite stadii, nu putem fi toti la acelasi stadiu.

Si nu in ultimul rand, "cel mai destept cedeaza". :D

 

Pana acolo mai e cale lunga, baieti. Pana acolo trebuie sa treceti prin stadiul de bun-simt in care va tineti in frau complexele si nu provocati de dragul provocarii. Pentru ca nici unul dintre voi n-a scris nimic constructiv pe acest topic pana in momentul in care ati inceput sa dati din coate. SI da, pana acolo, e lunga evolutia, sunt de acord. :wub:

 

Pokeristule, ti-as explica de ce raspunsul tau e pe langa. Si de ce nu are nici o legatura cu raspunsul meu, care e corect. Dar cum te-ai descalificat ca om, ma intereseaza prea putin modul pueril in care jonglezi cu evolutia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CardPlay3r, nu ai cu cine, precum stii foarte bine, evolutia are diferite stadii, nu putem fi toti la acelasi stadiu.

Si nu in ultimul rand, "cel mai destept cedeaza". :D

 

Da corect, insa eu nu ma cert ca nu ma afecteaza chiar toti trolii de pe forumuri...dar cand plictiseala e mare...saracul om nici nu intelege de ce ambele raspunsuri sunt corecte, iar unul prea general formulat.

 

Probabil ca evolutia asta nu i-a adus decat mutatii de prostie lui fitzeroy....oh well, shit happens :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×