Sari la conținut
Forum Roportal
angi81

Ce parere aveti de literatura romana in comparatie cu alte literaturi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, influenta otomana a fost ceva groaznic inclusiv ptr. cultura si literatura romana, abia dupa revolutia din 1848, Unirea Principatelor si Independenta s-a schimbat situatia, dar asta s-a curmat brusc dupa 1947 datorita comunismului.

Deci daca faci un calcul simplu, mai putin de un secol de conditii favorabile ptr. literatura ( 1947-1877=70 de ani, 1947-1848= 99de ani). Ptr. o tara mica si doar 70-99 de ani de cultura proprie, stam nesperat de bine! Mai mult, avem si ghinionul unei limbi de mica circulatie, nu ca engleza, spaniola, franceza, rusa sau germana.

Atit doar ca scriitorii nostri nu sint promovati nici macar pe piata interna, daramite pe cea externa, datorita unor guvernanti imbecili.

Poetii romani - cel putin citiva dintre ei (poate sint subiectiv in alegerea lor) au un nivel incredibil de ridicat, sint putini poeti straini la nivelul lor: Nichita Stanescu, Eminescu, Arghezi, Topirceanu, Cartarescu.

De asemenea, avem si prozatori de un nivel deosebit: Marin Preda, Rebreanu, C. Petrescu, Eliade.

E. Ionescu la dramaturgie.

Cel putin acestia sint la nivelul de virf al literaturii universale! Dar multi dintre ei sint niste ilustri necunoscuti la nivel mondial, pentru ca au avut ghinionul sa se nasca romani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teh Germans & Teh Russians RULZ!

Noi suntem cumva la fundul galetii literare... In afara de 5-6 care mai fac exceptie, romanii sunt chiar zero la "tari nascatoare de minti geniale"...

 

Daca Romania se situeaza la "fundul galetii literare" atunci unde este Latvia, Belarus, Bulgaria si celelalte tari mai nefericite cum sunt prin Africa? Este adevarat ca pe langa Germania, Rusia sau Franta suntem saraci in literatura, dar doar din punct ce vedere cantitativ, nu si calitativ. Nu cred ca ducem lipsa de minti geniale, din contra chiar. Daca ar fi sa luam cei mai valorosi scriitori din fiecare tara in parte si sa ii comparam pe toti, cred ca am depasi cu mult jumatatea galetii :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
literatura romana este preferata mea...unde mai gasesc eu un eliade in literatura straina?sau un cioran?sau pe cartarescu....intr-adevar si literatura straina este de f buna calitate dar consider ca mai intai trebuie sa iti apreciezi literatura tarii tale si apoi sa descoperi tainele altor tari....trebuie sa stii sa vezi diferentele si apoi sa judeci care literatura este mai buna.....daca tu, ca roman, nu iti apreciezi scriitorii, atunci cine?

 

sau un shakespeare, dostoevsky, james joyce, un llosa si lista poate continua la infinit ...

si de ce tre sa apreciezi mai intai litaratura tarii tale ? si de ce tre sa facem comparatii ? si cum adica tu ca roman sa-ti apreciezi scriitorii ? ce, daca sunt romani e musai ca-s buni ? sau e musai sa-mi placa ? sau trebuie sa fie buni doar ca-s romani ? ideile astea ma duc cu gandul la un popor complexat . daca sunt buni sunt buni si sunt incadrati in categoria autori universali ... si toata lumea va stii de ei ... daca nu-i nimic de capu lor ... asta e ! ne mandrim doar ca-s ai nostri :jester:

doar o singura exceptie : nichita :doh:

 

 

 

nu trebuie sa uitam ca suntem o tarisoara micuta .de asemenea,trebuie sa ne amintim si de istoria chinuita pe care a trait-o Romania de-a lungul timpului;de perioadele in care multi au profitat de noi;de influentele orientale,care dpmdv nu sunt benefice...Oamenii nostri nu prea au avut timpul si confortul material al altor tari.bine,acum mi se poate spune ca geniul nu tine de lucrurile materiale...insa cultura trebuie alimentata,iar multi au fost nevoiti,pur si simplu,sa gaseasca modalitati de a nu muri de foame...

 

saraca tara bogata !

ia mai incetati cu discursul asta cu tara noastra micuta si cotropita de invadatori care au supt sangele poporului ...

iar influenta orientala nu stiu de ce spui ca ar fi proasta ... ma scuzati ...

iar la faza cu confortul ... las-o moale ... eliade, ionesco, cioran au trebuit sa scrie in alte limbi , au trebuit sa plece din tara de ce ? pentru ca n-au avut confortul in tara sa scrie sau pentru ca in tara asta nu poti face nimic de calitate, ca nicioadata nimeni nu te apreciaza pentru ce esti in stare sa oferi ... de brancusi nu mai vorbesc ! omu a lasat statului roman mare parte din sculpturi si statu ce-a facut ? le-a refuzat ...

 

si totusi ... regret ca doar astea cateva nume le poti enumera si doar cu ele putem iesi in lume ... imi par prea putine pentru cata lauda de noi insine afisam ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau un shakespeare, dostoevsky, james joyce, un llosa si lista poate continua la infinit ...

si de ce tre sa apreciezi mai intai litaratura tarii tale ? si de ce tre sa facem comparatii ? si cum adica tu ca roman sa-ti apreciezi scriitorii ? ce, daca sunt romani e musai ca-s buni ? sau e musai sa-mi placa ? sau trebuie sa fie buni doar ca-s romani ? ideile astea ma duc cu gandul la un popor complexat . daca sunt buni sunt buni si sunt incadrati in categoria autori universali ... si toata lumea va stii de ei ... daca nu-i nimic de capu lor ... asta e ! ne mandrim doar ca-s ai nostri :P

doar o singura exceptie : nichita :pardon:

 

 

 

 

 

saraca tara bogata !

ia mai incetati cu discursul asta cu tara noastra micuta si cotropita de invadatori care au supt sangele poporului ...

iar influenta orientala nu stiu de ce spui ca ar fi proasta ... ma scuzati ...

iar la faza cu confortul ... las-o moale ... eliade, ionesco, cioran au trebuit sa scrie in alte limbi , au trebuit sa plece din tara de ce ? pentru ca n-au avut confortul in tara sa scrie sau pentru ca in tara asta nu poti face nimic de calitate, ca nicioadata nimeni nu te apreciaza pentru ce esti in stare sa oferi ... de brancusi nu mai vorbesc ! omu a lasat statului roman mare parte din sculpturi si statu ce-a facut ? le-a refuzat ...

 

si totusi ... regret ca doar astea cateva nume le poti enumera si doar cu ele putem iesi in lume ... imi par prea putine pentru cata lauda de noi insine afisam ...

bla,bla,bla...scriitorii romani nu sunt respectatide catre romani pentru ca sunt de aceeasi nationalitate, ci pentru ca sunt agreati.

Cat despre Eliade, Cioran etc au scris si in limba romana...asa k...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apreciez foarte mult scriitorii nostri si capodoperele lor, insa intodeauna am preferat literatura straina(rusa, franceza), in defavoarea literaturii noastre. Voi ce parere aveti?

 

Adica... ce parere avem despre preferintele tale privind literatura straina in defavoarea literaturii romanesti?

Nici o parere...nu stiu ce citesti...preferintele de "citire " literatura se obtin in urma unor "experimente"...ce experiment negativ ai avut cu literatura romana?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apreciez foarte mult scriitorii nostri si capodoperele lor, insa intodeauna am preferat literatura straina(rusa, franceza), in defavoarea literaturii noastre. Voi ce parere aveti?

 

Adica... ce parere avem despre preferintele tale privind literatura straina in defavoarea literaturii romanesti?

Nici o parere...nu stiu ce citesti...preferintele de "citire " literatura se obtin in urma unor "experimente"...ce experiment negativ ai avut cu literatura romana?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apreciez foarte mult scriitorii nostri si capodoperele lor, insa intodeauna am preferat literatura straina(rusa, franceza), in defavoarea literaturii noastre. Voi ce parere aveti?

 

Adica... ce parere avem despre preferintele tale privind literatura straina in defavoarea literaturii romanesti?

Nici o parere...nu stiu ce citesti...preferintele de "citire " literatura se obtin in urma unor "experimente"...ce experiment negativ ai avut cu literatura romana?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca literatura straina va avea mult mai mult de oferit, fiindca moi suntem 21 de milioane si restu sunt... multi....

Logica extraordinara ...priveste premiul nobel sa vezi cati elvetieni au castigat ..nigeria ,china ...

 

Bună

Literatura rom

Editat de Demiurgul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logica extraordinara ...priveste premiul nobel sa vezi cati elvetieni au castigat ..nigeria ,china ...

 

 

Cum as putea sa comentez acest text...???literatura romana este foarte bogata ...in ce ???poate ca in banii care intra la uniunea scriitorilor...sistemul nostru de gandire este cel pe care il meritam ...

 

Literatura romana este inexistenta ...au fost ceva sclipiri un Cioran,Eliade,Blaga,Preda,Rebreanu si inca 2-3 in rest ....nimic decat multe pagini irosite aiurea ....nu avem nimic sclipitor ..suntem submediocrii din punct de vedere al literaturii ...nu am fost niciodata ,nu suntem si nici nu vom fi ....suntem facuti pentru altceva ..orice dar nu pentru scris..multi o sa ma injure dar asta este punctul meud e vedere ..peace

No, mai lasa-ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Logica extraordinara ...priveste premiul nobel sa vezi cati elvetieni au castigat ..nigeria ,china ...

 

 

Cum as putea sa comentez acest text...???literatura romana este foarte bogata ...in ce ???poate ca in banii care intra la uniunea scriitorilor...sistemul nostru de gandire este cel pe care il meritam ...

 

Literatura romana este inexistenta ...au fost ceva sclipiri un Cioran,Eliade,Blaga,Preda,Rebreanu si inca 2-3 in rest ....nimic decat multe pagini irosite aiurea ....nu avem nimic sclipitor ..suntem submediocrii din punct de vedere al literaturii ...nu am fost niciodata ,nu suntem si nici nu vom fi ....suntem facuti pentru altceva ..orice dar nu pentru scris..multi o sa ma injure dar asta este punctul meud e vedere ..peace

se vede cat de mult studiezi si mai mult ce literatura de calitate iti alegi de ai ajuns la asemena concluzii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se vede cat de mult studiezi si mai mult ce literatura de calitate iti alegi de ai ajuns la asemena concluzii...

 

 

pai normal ca se vede ...da ce stii tu de literatura de calitate .... ca de ironii ieftine suntem nr 1 ..parca m-ai cunoaste de o viata intreaga ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×