Sari la conținut
Forum Roportal
angi81

Ce parere aveti de literatura romana in comparatie cu alte literaturi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu trebuie sa uitam ca suntem o tarisoara micuta .de asemenea,trebuie sa ne amintim si de istoria chinuita pe care a trait-o Romania de-a lungul timpului;de perioadele in care multi au profitat de noi;de influentele orientale,care dpmdv nu sunt benefice...Oamenii nostri nu prea au avut timpul si confortul material al altor tari.bine,acum mi se poate spune ca geniul nu tine de lucrurile materiale...insa cultura trebuie alimentata,iar multi au fost nevoiti,pur si simplu,sa gaseasca modalitati de a nu muri de foame...

Nu cred ca are vre-o legatura faptul ca suntem o tara mica, avem doar patru clasici in literatutura..in comparatie cu Franta sau restul Europei .Iar de filozofi nu mai vorbim...cate nume vei gasi pana la sfarsitul sec-XVIII ..?

 

Nu e corect, comparam literatura romaneasca cu literatura restului lumii..

 

E ca si cum am compara resursele de petrol a Romaniei cu resursele globale(minus romania)...

 

Normal ca literatura straina va avea mult mai mult de oferit, fiindca moi suntem 21 de milioane si restu sunt... multi....

Ba da este corect, daca stam sa comparam literatura romaneasca cu cea europeana suntem aproape inexistenti. :cheer:

Exclude secolul XIX si spune-mi cati avem . :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu orice text scris este literatura. Apreciez tot ce inseamna arta. Literatura cu atat mai mult. Avem scriitori si texte adevarate, chiar si contemporane. Citesc cu placere texte valoroase, fie ele din orice colt al lumii ar veni.

 

Daca tot se facea o comparatie cu Franta: Academia Franceza exista din 1635. Paranteza: in 1568 in Italia aparea ,,Commedia dell'arte", in 1595 Shakespeare (Romeo si Julieta), in 1605 Cervantes publica prima parte din Don Quijote. Sa ne amintim ca Brunelleschi termina cupola Domului din Florenta cam prin 1436, Botticelli picta Primavara in 1478... Perioada centrala a Renasterii in pictura: Leonardo da Vinci, Rafael, Michelangelo, Tizian e cuprinsa intre 1500-1530. (etc.)

 

(... Simteam ca trebuie sa reamintesc celor care trec prea repede cu vederea zbuciumata noastra istorie. LucaLuca avea dreptate.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi suntem cumva la fundul galetii literare... In afara de 5-6 care mai fac exceptie, romanii sunt chiar zero la "tari nascatoare de minti geniale"...

 

 

:crazy: eu prefer literatura franceza si rusa.Romanii mai au mult pana sa ajunga la un asemenea nivel.Si ma indoiesc ca se va intampla vreodata. :flowers:

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: eu prefer literatura franceza si rusa.Romanii mai au mult pana sa ajunga la un asemenea nivel.Si ma indoiesc ca se va intampla vreodata. :flowers:

Dupa lit. germana si rusa (in top5-ul meu) urma cea franceza...deci sunt total de acord cu ce ai spus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar cu cea romana ce aveti oameni buni?

 

Imi place si literatura romana, imi amintesc cu placere de romane ca Enigma Otiliei, Ion, Concert din muzica de Bach, Padurea Spanzuratilor... Insa am ales facultatea de limbi straine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am o literatura preferata insa am autori pe care-i prefer )))

in literatura romana sunt scriitori de valoare internationala,numai ca unii romani ii uita prea usor si nu se sinchisesc sa citeasca ce-au scris ei :bye:

da,da...aici intra si cazul eliade:P

 

nu trebuie sa uitam ca suntem o tarisoara micuta .de asemenea,trebuie sa ne amintim si de istoria chinuita pe care a trait-o Romania de-a lungul timpului;de perioadele in care multi au profitat de noi;de influentele orientale,care dpmdv nu sunt benefice...Oamenii nostri nu prea au avut timpul si confortul material al altor tari.bine,acum mi se poate spune ca geniul nu tine de lucrurile materiale...insa cultura trebuie alimentata,iar multi au fost nevoiti,pur si simplu,sa gaseasca modalitati de a nu muri de foame...

vezi ca ti-ai gresit semnatura...este Bernard Shaw...nu show:D

 

Bună

Literatura rom

Editat de Ovu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da este corect, daca stam sa comparam literatura romaneasca cu cea europeana suntem aproape inexistenti. ;)

Exclude secolul XIX si spune-mi cati avem . :good:

Pai avem si inainte, dar nu prea se citesc in ziua de azi. Dar compari o europa intreaga cu o tarisoara care a avut mult prea multe invazii sa si le aminteasca pe toate....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×