Sari la conținut
Forum Roportal
Ovu'

Autori preferati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dan Brown

de ce Dan Brown?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi place eliade.m-a facut mai atenta la lumea din jur, m-a ajutat sa ma maturizez spiritual. eugen ionescu/o , cehov, tolstoi, sartre sunt cativa autori care imi plac. era sa uit.george orwell scrie atat de frumos! down and out in paris and london mi-a placut la nebunie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

urasc dan brown. am citit codul lu' davinci. carte stupida. cred ca suferea de mania persecutiei si de paranoia in stare avansata.

 

imi place dostoivski- pt modul lui pur in care isi infatiseaza personajele. inalt spirit de moralitate. si cele mai caste si inocente sunt prostituatele :blink:

faulkner al doilea preferat- imi place pt ca fiecare roman are legatura cu altul. cam toate au legatura intre ele. mai putin 2-3 :| desi toate se petrec in aceeasi zona. sunt mereu aceleasi personaje, dar in fiecare roman altul este prezentat. nu spune ce gandeste personajul, ci doar ceea ce cred ceilalti ca acel personaj gandeste. le acorda un spirit integru.

 

ah, si de ce urasc pe coielio (nici nu vreau sa retin cum se scrie) pt modul lui simplist si stupid de a scrie. am citit cred ca 3 carti de el. degeaba. voiam sa vad de ce este laudat. nu inteleg . nici macar dificil nu este ca sa spun ca ma impiedica obtuzitatea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ah, si de ce urasc pe coielio (nici nu vreau sa retin cum se scrie) pt modul lui simplist si stupid de a scrie. am citit cred ca 3 carti de el. degeaba. voiam sa vad de ce este laudat. nu inteleg . nici macar dificil nu este ca sa spun ca ma impiedica obtuzitatea .
pai...doar nu te asteptai k gigi becali sa citeasca ceva de calitate :blink:
imi place eliade.m-a facut mai atenta la lumea din jur, m-a ajutat sa ma maturizez spiritual.
ce ai citit de eliade? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ah, si de ce urasc pe coielio (nici nu vreau sa retin cum se scrie) pt modul lui simplist si stupid de a scrie. am citit cred ca 3 carti de el. degeaba. voiam sa vad de ce este laudat. nu inteleg . nici macar dificil nu este ca sa spun ca ma impiedica obtuzitatea .

Eu nu am reusit sa termin codul lui davinci... cartea am abandonat-o pe la jumate... iar filmul... sincer m-a adormit... chiar daca sunt un fan la Tom Hanks.

 

Legat de Coelho... mie unul mi-a placut stilul ala simplist.... mi-a placut chiar foarte mult... probabil e o chestie de gusturi...

Mesajele folosite de el sunt simple dar... in simplitatea asta sunt foarte puternice...

Urmarirea visului in Alchimistul

Puterea de transformare a iubirii din Al 5-lea munte

Modul in care traiesti viata ca si cum ai muri din Veronica

Cunoasterea umana din 11 minute...

 

Nici unul dintre romanele lui nu sunt "profunde" dar simplitatea lor misca sufletul... pe al meu l-au miscat... dar cine stie... poate l-a miscat pentru ca sunt si eu simplu si stupid. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de Coelho... mie unul mi-a placut stilul ala simplist.... mi-a placut chiar foarte mult... probabil e o chestie de gusturi...

Mesajele folosite de el sunt simple dar... in simplitatea asta sunt foarte puternice...

Urmarirea visului in Alchimistul

Puterea de transformare a iubirii din Al 5-lea munte

Modul in care traiesti viata ca si cum ai muri din Veronica

Cunoasterea umana din 11 minute...

 

Nici unul dintre romanele lui nu sunt "profunde" dar simplitatea lor misca sufletul... pe al meu l-au miscat... dar cine stie... poate l-a miscat pentru ca sunt si eu simplu si stupid. :lol:

 

 

De acord in ceea ce-l priveste pe Coelho. Simplu poate sa insemne uneori eficient...

 

meritul lui e ca a readus ceva din mit si din simbolistica in literatura de noptiera, in genul scrierilor literare ale lui Eliade dar cu un dram de poezie si mult mai aerisit - iar asta plus reclama din gura in gura au contat

 

 

http://www.SurveyPro.ro/Survey.aspx?id=13e...2f-5a4d098d945f

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dostoievski e si preferatul meu.imi place felul in care prezinta subiectul,nu se pierde in descrieri,prezinta personajele intr-un mod care te captiveaza.pur si simplu e genial('demonii' merita ,e un roman incredibil).apoi anne rice imi place f mult(cronicile vampirilor sunt f bune).apoi puskin,rebreanu,eliade.garcia marquez,bacovia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paulo Coelho-"Cand iti doresti ceva cu adevarat,tot Universul conspira pentru indeplinirea visului tau."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×