Sari la conținut
Forum Roportal
Ovu'

Autori preferati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ok..nu-l mai improscati pe Coelho cu noroi...Mie mi-au placut unele carti, nu pot spune ca m-au miscat. ( mie imi plac cu totul si cu totul alt gen - e vorba pur si simplu de preferinte). Oricum, pot sa zic ca a schimbat intr-un fel lumea; prietenului meu, spre ex, nu-i place f mult sa citeasca si a citit alchimistul si l-a impresionat placut. Simplul fapt ca a auzit de la toata lumea despre Coelho l-a determinat sa citeasca. Coelho este "la moda", este comercial, cum vrei tu sa-i zici. La fel ca fenomenul din muzica. De ex, foarte multa lume asculta Guns'n'Roses- asta nu inseamna ca este muzica proasta. Nu ?

Daca multa lume il citeste si ii apreciaza scrierile, asta nu inseamna ca literatura lui este proasta.

 

Si ontopic: Am sa incep cu Amelie Nothomb - Uimire si cutremur, biografia foamei, antichrista ( si sunt pe cale sa-mi achizitionez si restul :P )

Dan Brown este chiar super marfa ( nu trebuie sa luati ca atare ce scrie in Codul lui Davinci. o fosta colega mi-a zis pe un ton grav:"sa nu cumva sa citesti cartea...o sa-ti schimbi parerea despre crestinism " :| ...ce naiba ,oameni buni ,este pur si simplu fictiune).

Hmm...alti autori: Eliade..e pur si simplu genial. Ador majoritatea cartilor lui. Jurnalul adolescentului miop, D-ra Christina ,Maitreyi, Secretul doctorului Honigberger si multe altele ...

Nu-mi mai vin altii in minte acum..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru Dumas si Michel Zevaco - au scris cartile mele preferate:Ciclul Pardaillan, Crimele familiei Borgia, Contele de Monte Cristo, Cei trei muschetari si cam tot ce au scris ei...pacat ca nu le am pe toate :o:

Si de curand am inceput sa il citesc pe Octavian Paler...merita :jester:

Si inca un clasic: Sven Hassel - a facut o imagina clara asupra razboiului in general, plina de umor negru si ironie.

Editat de neuron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi nu am auzit nici un Marin Preda...de ce oare?:think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de cateva luni sa citesc romane si povestiri de Graham Swift, imi place foarte mult stilul sau de a scrie, felul cum transforma niste povesti obisnuite din viata unor oameni obisnuiti in povesti fascinante.

Si-mi place si Virginia Woolf, citesc si romanele ei... stilul ei il continua Graham Swift.

De fapt, imi plac multi autori, dar acestia ii citesc in ultima vreme si ma impresioneaza in mod desosebit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anne Rice

Margaret George

Alexandre Dumas

Pauline Gedge

Philippa Gregory

Jane Austen

Emily Bronte

 

Nu neaparat in ordinea asta...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Joseph Delaney , Sven Hassel , Mircea Eliade , Paolo Coelho , Marin Preda , Goethe , Charles Dickens , F.M. Dostoievski

:jester: :) :o: 8) :suicide: :angry: :roll: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×