Sari la conținut
Forum Roportal
Helen2

Iubitul meu este insurat cu mama lui

Postări Recomandate

copii , in afara de familie,primesc influente si din alte medii sociale:scoala, prieteni, anturaje, etc. Nu familia este singura care isi pune amprenta asupra personalitatii unui om.

in marea lor majoritate, valorile ti le imprima in creier rudele. vezi transmiterea religiei mai departe, din mosi stramosi - "asa s-a obisnuit la noi in familie..."

 

cum ar putea scoala sau prietenii sa influenteze relatia de dependenta a fiului fata de mama? daca, printr-un joc al sanselor, fiul se rupe de mama-sotie, aceasta va avea grija ca el sa fie privit de toata familia ca unul care a parasit-o, reusind tot ea sa iasa victima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in marea lor majoritate, valorile ti le imprima in creier rudele. vezi transmiterea religiei mai departe, din mosi stramosi - "asa s-a obisnuit la noi in familie..."

 

cum ar putea scoala sau prietenii sa influenteze relatia de dependenta a fiului fata de mama? daca, printr-un joc al sanselor, fiul se rupe de mama-sotie, aceasta va avea grija ca el sa fie privit de toata familia ca unul care a parasit-o, reusind tot ea sa iasa victima.

 

Valorile in care esti crescut se modifica pe masura ce influenta rudelor nu mai este singurul concept in care te scalzi. Si apoi, in timp, un barbat ajunge sa isi formeze propriile criterii.

Scoala sau prietenii ofera alternative.

Ruperea de mama la momentul la care o alta femeie devine cea mai importanta fiinta in viata sa nu este o tragedie (sau nu ar trebui sa fie). Mama ramane mama tot timpul, doar ca va ocupa locul secund. De acord, sunt dese situatii cand nu accepta acest loc. Si aici intervine el sa stabileasca lista prioritatilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Valorile in care esti crescut se modifica pe masura ce influenta rudelor nu mai este singurul concept in care te scalzi. Si apoi, in timp, un barbat ajunge sa isi formeze propriile criterii.

Scoala sau prietenii ofera alternative.

Ruperea de mama la momentul la care o alta femeie devine cea mai importanta fiinta in viata sa nu este o tragedie (sau nu ar trebui sa fie). Mama ramane mama tot timpul, doar ca va ocupa locul secund. De acord, sunt dese situatii cand nu accepta acest loc. Si aici intervine el sa stabileasca lista prioritatilor.

da, asta e valabil in cazurile normale. cand intervine patologicul, apare "baiatu' mamii".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
topicul e vechi de un an de zile. sunt curioasa daca va mai intra fata sa ne spuna ce si cum... ca sa nu ne zbatem ca pestele pe uscat intr-o telenovela fara generic.

 

Topicul este vechi, este adevarat, intru saptamanal, azi am vazut ca s-a resuscitat tema

Multumesc pentru raspunsuri, le citesc pe toate si va raspund.....

 

Buna ziua tuturor,

 

Intru saptamanal pe roportal, nu zilnic, azi am ramas masca cind am vazut ca s-a scris din nou la topicul meu, dupa un an de zile.

Nu am mai scris ce s-a intamplat in continuare, pentru ca nu m-a intrebat nimeni si nu am vrut sa ma bag in seama singura.

 

So....s-a intamplat ca ne-am despartit, ea l-a cistigat pe fi-su, eu mi-am cistigat respectul fata de mine si mi-am dat un infinit de sanse la o viata frumoasa.

A fost greu, dar ma bucur enorm ca am reusit.

 

Toti cei care au spus ca nu exista nici o sansa au avut dreptate, nu m-am despartit pe loc, a mai durat luni bune, dar este adevarat, in astfel de situatii nu exista nici o sansa.

 

Va multumesc pentu raspunsuri. Nimic nu e intamplator si poate topicul a fost reluat pentru cei care mai au dubii ca pot avea un partener intr-o situatie ca cea pe care am descris-o eu.

 

Va multumesc din nou si daca mai aveti intrebari, acum pot sa imi dau si eu cu parerea, ca am intors-o pe toate partile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
So....s-a intamplat ca ne-am despartit, ea l-a cistigat pe fi-su, eu mi-am cistigat respectul fata de mine si mi-am dat un infinit de sanse la o viata frumoasa.

A fost greu, dar ma bucur enorm ca am reusit.

 

S-a intamplat ceva firesc, doar copilul e casatorit mental cu parintele de sex opus. In rare cazuri rudele substituie figurile parentale, pe mama si pe tata, poate numai atunci cand acestia sunt morti fizic imediat dupa nastere. De regula, copilul imita parintele care are autoritatea cea mai mare asupra lui. Implineste asteptarile parintelui de sex opus (scriptul, spre streang sau spre glorie) si are ca model parintele de acelasi sex.

 

Sa luam cazul opus, fetita casatorita mental cu tatal ei. Sa spunem ca tatal ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai da, avea femeia (adica io) o problema cu mamosia lui iubi', pen'ca s-a ajuns pana la faza la care mama lui a intrat in dormitorul nostru la 1 noaptea sa ii zica ca il sunase cineva ca o ora in urma.......

Păi, crezi tu că e aşa uşor să fii mamă? Crezi că e aşa uşor să ştii că băiatul tău drag e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca nu iti tihneste nici atunci cand stii ca e in camera de alaturi.

Asta e altceva, e o jenă justificată. Dar subiectul era legat de sentimentele nesănătoase mamă-fiu. Care sunt reciproce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×