Sari la conținut
Forum Roportal
irinuca76

De ce este asa greu sa treci peste o despartire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mie imi este greu si cand ti se dau papucii, este infiorator.

 

 

Vad ca ai o oaresce experienta ( din pacate sau nu) depinde numai de tine. Nu te chinui cu ganduri de genu' "daca as fi facut altfel, daca as fi fost altfel , daca, daca" NU! Nu te uita inapoi, vei avea numai de suferit .

Neah , nu sunt sfaturi de dat ori planuri de urmat! Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
donsoara profesoara e in vacanta...cu logica. :lol:

adica cum? :P

:lol: Noh, se implanta...... :lol:

 

Vad ca ai o oaresce experienta ( din pacate sau nu) depinde numai de tine. Nu te chinui cu ganduri de genu' "daca as fi facut altfel, daca as fi fost altfel , daca, daca" NU! Nu te uita inapoi, vei avea numai de suferit .

Neah , nu sunt sfaturi de dat ori planuri de urmat! Numai bine!

Multumesc, ajuta....incerc sa-mi impun asta, al naibii de greu. :o: :) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani, am trecut f greu peste o despartire, am suferit f mult si in tacere ca nici macar nu eram genul sa ma destanui. Anul trecut, am trecut mai usor, desi a fost f greu, mai ales ca am fost aruncata la gunoi, mi s-a zis ca nu sunt buna de nimic si etc, dar m-am descarcat altcumva, l-am ranit si eu unde stiam ca-l doare si mi s-a dus.

Nu stiu daca am procedat corect, dar m-a ranit fara sa ma crute, adica nu m-a considerat om cand mi-a facut ce mi-a facut. Cred ca ajungi pe masura ce te maturizezi sa devii mai nesimtit, lucru f bun.

Cred ca daca te raneste cineva, nu tb sa ii platesti cu aceeasi moneda, ci tb sa ii platesti si mai tare. Nu ma refer la razbunare, ci tb sa inteleaga ca esti om si ca nu meriti. Dar in acelasi timp nu poti obliga un om sa te placa sau sa te iubeasca, dar macar il poti obliga sa te respecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca daca te raneste cineva, nu tb sa ii platesti cu aceeasi moneda, ci tb sa ii platesti si mai tare.

:o: Din pacate pentru a plati cu aceeasi moneda (sau mai tare) trebuie sa te cobori la nivelul de pe care te-a ranit iar asta ajunge pana la urma sa te raneasca si mai tare pentru ca pe langa faptul ca persoana respectiva te-a dezamagit... ajungi sa constientizezi ca si tu te-ai dezamagit pe tine insuti.

 

Razbunarea nu e arma prostului ci e arma orbului... arma celui ce nu vede cat de mult rau isi face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
merita cateodata, poate va intelege ceva, dar in general nu se intampla.

nu merita niciodata, NICIODATA!

Nimic bun nu iese din asa ceva... nimic... si decat sa faci rau... mai bine nu faci nimic...

 

Daca vrei cu adevarat sa atingi persoana cealalta, trezeste-l la realitatea efectelor actiunilor sale. Explica-i cum vezi tu situatia si cat de mult rau ti-a facut. Fa asta cu sinceritate si fara a incerca sa obtii altceva decat poate o intelegere mai buna din partea lui. Oamenii sunt orbi dar in acelasi timp sunt si buni. Raul pe care il fac, il fac pentru ca nu inteleg sau nu vad impactul actiunilor lor. Putini sunt nebunii care intradevar fac raul de dragul raului. Majoritatea il fac pentru ca datorita traumelor psihologice ajung sa reactioneze ca niste animale incoltite. Ajung sa actioneze fara sa mai gandeasca. Iar in astfel de situatii nu mai pot fi acuzati de nimic. Ce fac e reflex, la fel ca reflexul rotulian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dc ne este atat de greu sa trecem peste despartirea de persoana iubita ,...mai ales atunci cand @ti se dau papucii@ ...mie cel putin ..imi este foarte greu

Fiindca asa simtim ca am iubit si iubim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici pana acum nu a recunoscut ca a gresit si tot eu a trebuit sa iiz ic imi pare rau, daor sa termin treaba. Si acum cand are chef sa vb cu mine pe messenger , imi zice ca nu sunt prea vorbareata. hahaha

Cel mai bine e sa scapi de orice gand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt putin mai numerosi cei care fac rau si sunt si cnstienti de acest lucru. Binenteles motivele sunt "n" de la caz la caz. Iubesti pe cel de langa tine pentru ceea ce este el nu pentru cum ai vrea sa fie. Cand se ajunge ca urmarile actiunilor lui/ei sa te raneasca fie faci compromisuri fie ii explici pe indelete cum sta treaba fie intorci capul si iti vezi de drum. Sunt sigur ca indiferent ce vei alege iti va fi foarte greu! Cu "platitu cu aceasi moneda" nu sunt de acord , in masura in care eu nu pot intelege astfel o astfel de alegere, si poate ca aici am eu o problema..e posibil.

Si mie "mi-au fost dati papucii" si m-am lasat umilit si batjocorit si etc...il numesc compromis indiferent de atitudinea voastra vis'a'vis de acest lucru. Dar am facut'o pentru ca asa am simtit si fie grav, ingrijorator sau mai stiu eu ce, nu mi-a parut rau deloc. Si acum dupa 6 luni de zile cand ma suna sa o ajut cu ceva sunt drepti! Am spus lucrurile astea pentru a intari afirmatia de mai sus si anume ca nu pot concepe nici un mod de razbunare impotriva celui/ei care te-a ranit in temirice mod, nu gasesc deloc plauzibil acest comportament.(no ofense) NU ma face cu nimic mai bun decat ceilalti , e pur si simplu opinia mea, fie ea buna sau rea.

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici pana acum nu a recunoscut ca a gresit si tot eu a trebuit sa iiz ic imi pare rau, daor sa termin treaba. Si acum cand are chef sa vb cu mine pe messenger , imi zice ca nu sunt prea vorbareata. hahaha

Cel mai bine e sa scapi de orice gand.

Te apropii vertiginos de moarte! Cu fiecare secunda care trece esti din ce in ce mai aproape.... iar timpul asta putin care ti-a mai ramas, crezi ca e eficient folosit gandindu-te la trecutul asta? :o:

 

Spune-ti: "Eu mor si omul asta de langa mine o sa moara" apoi lasa mizeriile astea la o parte si bucura-te de timpul ramas... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×