Sari la conținut
Forum Roportal
irinuca76

De ce este asa greu sa treci peste o despartire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai , acuma stii cum e?....sunt despartiri si despartiri.

Sunt unele care dor....sunt altele de care vrei sa scapi, persoana insistenta care nareaza la nesfarsit si e dependenta de pantalonul tau, sunt despartiri pentru ca altfel nu se poate si mai sunt despartiri in care de fiecare data o sa te intrebi,,,de ce?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai daca omul constientizeaza ca nimic nu este vesnic, poate intelege si de ce nu e bine sa fim dependenti afectiv de nimic. Nici de partener, parinte, etc. De nimeni si de nimic. Pentru ca dependenta afectiva duce la starile astea.

Adica sa stam cool ca tot ne ducem naiba, simpatica explicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca toti oamenii au nevoie de afectiune. Insa nu prea stiu ei alte chestii. Cum ar fi ideea ca a oferi afectiune si a primi afectiune nu inseamna sa faci pe nimeni dependent de ea. Suntem crescuti eronat de catre parinti, ca sa fim dependenti afectivi. Si atunci, cand ne indragostim nu stim sa nu ne facem si dependenti afectivi de persoana de alaturi. Numai daca omul constientizeaza ca nimic nu este vesnic, poate intelege si de ce nu e bine sa fim dependenti afectiv de nimic. Nici de partener, parinte, etc. De nimeni si de nimic. Pentru ca dependenta afectiva duce la starile astea.

Mi-as dori sa se dea mai multa atentie acestor spuse,pentru ca,intr-adevar,aici zace sursa suferintelor noastre in mare masura.

Nu spun ca este usor sa ajungi la acest stadiu,sa iubesti fara a fi atasat,am si eu de lucrat destul la propria persoana,pentru ca viata iti aduce mereu noi provocari,insa,atunci cand reusesti...te simti liber si ai o stare de bine,de armonie,pace interioara care nu este conditionata de exterior,ci vine din interior.

Iti multumim Anya2007 pentru cuvintele tale! :cry:

Editat de heaven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-as dori sa se dea mai multa atentie acestor spuse,pentru ca,intr-adevar,aici zace sursa suferintelor noastre in mare masura.

Eliminarea suferintei este o utopie care cocoloseste egoul celor care isi doresc sa nu aiba nevoie de nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu as vrea sa stiu....ca si eu sunt cam in aceeasi situatie....insa pot sa-ti spun ca lasa timpu sa treaca numai el te poate lecui,si nu te mai gindi la trecut :lol:

timpu te poate lecui..doar k trebuie sa treaca ceva timp pana sa poti uita..si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare...nu stiu ce sa fac..il iubesc prea mult si imi este dor de el...dar el inca se gandeste la fosta lui pr ceea ce ma face sa ma simt ..:|....cred k cel mai bine e sa ai grija de cn te indragostesti..sa deschidem bn ochii;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×