Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

libertatea relatiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sincera sa fiu, topicul lu' Bria m-a inspirat ... dar am si eu dilema asta

 

mie mi se pune la incercare f mult rabdarea in rel mea...nu stiu clar cat trebe sa inteleg si cat sa sar in sus ... deocamdata inteleg dar ... unde limita ?

 

care limita ? nu exista una, fiecare femeie isi impune singura limitele ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good: ... adica indiferent ce facem noi voi to va faceti damblalele ...adica voi tot ce stiti faceti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: ... adica indiferent ce facem noi voi to va faceti damblalele ...adica voi tot ce stiti faceti ?

 

oarecum , sigur ca si noi ne impunem o limita ... dar priponitul unui barbat nu stiu daca da roade, zau asa .

 

pana la urma , ceva incredere tot trebuie sa'i acorzi ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ellla nu exista reteta pentru asa ceva. Fiecare om simte nevoia de intimitate. Iar aceasta intimitate fiecare si-o impune. Daca ar fi la toti la fel, atunci am merge toti la nudisti, am avea toalete unisex, nu ar mai exista termenul de "privacy".

 

Asa ca inainte de a incepe o relatie trebuiesc trasate niste limite. Acesta este teritoriul meu, daca il incalci, iese razboi. Acum vine slabiciunea multora, eu zic a lasilor de a nu pune aceste limite (care dupa mine sunt de bun simt) de teama de a nu pierde pe cel de langa el. Ma minunez cand vad ca toate femeile au in cap acest termen: "lasa ca o sa se schimbe". Urasc aceste cuvinte. Mereu am trait cu sentimentul ca daca o sa se schimbe, atunci acea femeie nu va mai fi cu acceasi persoana de care s-a indragostit. Caci, de ce sa nu recunoastem, ne indragostim si de defecte, nu numai de calitati. Calitatile tind sa ne plictiseasca.

 

Si ca sa raspund la topicul Elllei, libertatea in relatia este cea stabilita la momentul To. Nu ai stabilit atunci nimic, degeaba mai tarziu. Se vor naste frustrari, tensiuni care vor degenera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, dar n-am stabilit limitele la To... deci trebe sa le negociem pe parcurs :good: si eu stau prost la capitolul arta negocierii de succes ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... mi se pune la incercare f mult rabdarea in rel mea...nu stiu clar cat trebe sa inteleg si cat sa sar in sus ... deocamdata inteleg dar ... unde limita ?

 

Parerea mea este ca intr-o casnicie si femeia si barbatul trebuie sa fie LIBERI. Orice constrangere sau chiar joc de a-l face gelos nu face decat sa se intoarca impotriva celui care o practica . Singura alternativa este sa-ti iubesti sotul asa cum l-ai iubit la inceput si sa-l atragi cu iubirea ta . Nu exista forta mai puternica ca iubirea. Daca se intampla sa fii devotata si totusi el s-o ia razna ( se mai intampla si asa ) tu esti cu sufletul impacat in fata lui D-zeu ca ai facut totul pentru casnicia ta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe un barbat il incita sa nu stie ca te are complet. De multe ori, la putin timp dupa casatorie, pe barbat il poti gasi in pat la amanta. Scapa-i tot timpul de sub control, fa-ti program asa incit el sa nu stie exact ce faci, cu cine, cum, dar in alta ordine de idei, sa vada ca-l iubesti. Tine-l undeva intr-o zona gri, nici la prea bine, nici la prea rau. E ca mersul pe bicicleta, nu e bine sa cazi in nici o parte, dar cam asta-i ideea...

 

 

:good: subscriu..mie numa' asa mi-a iesit ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:good: subscriu..mie numa' asa mi-a iesit ;)

 

Se prea poate sa fi mers, dar nu este o regula. Nici daca traiesti in zona alba a puritatii nu-ti da o garantie, cu atat mai putin daca ii oferi o perspectiva incerta ( gri ). Niciodata nu poti sa stii cand iti face figura....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici daca traiesti in zona alba a puritatii nu-ti da o garantie, cu atat mai putin daca ii oferi o perspectiva incerta ( gri ).

Nu cred ca este vorba de puritate sau de incertitudine...

 

Ideea e ca cei doi sa reuseasca sa traiasca si o viata personala nu doar o viata comuna. Sa hraneasca relatia cu fructe culese individual.

 

Iubire nu e cand cei doi privesc unul in ochii celuilalt ci cand privesc impreuna in aceiasi directie.

 

Povestea mama de ce a spus un mos la implinirea a 50 de ani de casatorie.

"Si acum mai descoper lucruri noi la tine!"

Fraza mi-a ramas in cap... e un exemplu demn de urmat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×