Sari la conținut
Forum Roportal
RAMONA

ce stiti despre initiatii lumii?... sau oamenii luminii?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa sti ca imi plac foarte mult comparatiile pe care le faci ...sunt dragute si pline de miez ...parca esti un vechi maestru budo-zen!Depre crestinism ...eu cred ca mi-l pot explica usor pr baza documentelor istorice ... dar de trait crestinismul ...este echivalent cu a trai minciuna ...indiferent carei doctrine ii apartine ... ...asa ... ca not for me! ...daca mi-ai fi spus ca a trai filozofia Budo Zen..e o experienta deosebita ... .te credeam ... dar a trai crestinismul cand e dovedit ca minciuna... NU NU ...Synagoga ca si cei care o frecventeaza ...sunt europeni care traiesc perfect integrati in Europa de 1500 de ani ...aducand Europei multe din cele mai importante valori culturale si spirituale ...deci locul lor este bine justificat in Europa ...asta spre deosebire de musulmani ...care nu numai ca nu accepta valorile noastre ...dar chiar le si batjocoresc ...si folosesc negativ toleranta europenilor ...pregatind din umbra atentate teroriste ...ai auzit in 1500 de ani de istorie europeana de evrei teroristi ? ???Dar de terorismul islamist? Vezi ca ...mai ai si alte intrebari la care nu ai raspuns ...aia cu ghiaurii !

mai citeste postarea si o sa vezi ca am raspuns .

cat despre evrei ei fac terorism la nivel de stat nu tre sa fie grupare.

si unde i-ai vazut asa integrati ? poarta zulufi ,palarii, prosoapele alea pe dedesupt cu ciucuri......... si nu doar in europa ci in toata lumea ca sa nu mai zic ca nu se considera cetatenii statului respectiv ei sint evrei si atat. asa ca las-o mai moale cu ei ca nu tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ala nu a fost raspuns ci o ameteala de ocolit un raspuns

 

Terorismul de stat ...se numeste razboi ...si se poarta dupa anumite reguli ... (deci evrei si statul lor ...si eu ii socotesc niste prosti ) fac greseala ca nu comit atentate teroriste de 100 de ori mai mari ca poporul terorist palestinian ...asa fara uniforme si pe NV ...ca sa nu poata fi acuzati de nimic!

 

Faptul ca ei poarta zulufi este la fel de relevant ca faptul ca bavarezi fumeaza pipa si umbla cu panatloni scurti de piele sau ca romanii aveau plete si itari ...important este ca au participat activ la viata culturala si sociala a Europei ... prin Filozofi Muzicieni, Scriitori ...oameni de stinta in toate domeniile ...spre deosebire de musulmani care au adus ..ciubucul ... paschesul... dar mai ales TERORISMUL ISLAMIST!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca mi-ai fi spus ca a trai filozofia Budo Zen..e o experienta deosebita ... .te credeam ... dar a trai crestinismul cand e dovedit ca minciuna... NU NU

Zen-ul e un mod de a vedea lucrurile foarte interesant... dar... totusi lipseste ceva... iar lipsa asta se regaseste in crestinism... Puterea crestinismului este in "kai", in schimbare. Din pacate nu pot spune ca nu te inteleg... e usor sa inteleg o atitudine ca a ta in momentul in care privesti cam ce a devenit crestinismul. Eu unul in schimb vad cu totul altceva in crestinism. Unde tu vezi un plagiast eu vad o implinire, o definitivare. Problema e ca la origine crestinismul e revolutionar iar revolutia asta a fost inabusita. Spiritul crestinismului a ramas si arde mocnit in mijlocul oamenilor, isi continua misiunea de a schimba omenirea dar o continua mai degraba ca o miscare de rezistenta, in ascuns. Pe fata ce se vede este o haina ponisita, o imitatie nereusita a unor lucruri din trecut, rugina si mucegai. Te inteleg cand te uiti cu dezgust la asa ceva... DAR rugina si mucegaiul asta nu sunt crestinismul.

 

spre deosebire de musulmani care au adus ..ciubucul ... paschesul... dar mai ales TERORISMUL ISLAMIST!

Scuza-ma ca-ti spun dar o astfel de afirmatie denota o ignoranta teribila in domeniul istoriei. Contributia lumii islamice in domeniul stiintei, artei si filozofiei este esentiala. Fara aceasta contributie e foarte probabil sa fi trait si acum in case de lut.

Robert Briffault spune in "Making of Humanity":"It is highly probable that but for the Arabs, modern European civilization would never have arisen at all; it is absolutely certain that but for them, it would not have assumed that character which has enabled it to transcend all previous phases of evolution."

Editat de Cavaleru' Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zen-ul e un mod de a vedea lucrurile foarte interesant... dar... totusi lipseste ceva... iar lipsa asta se regaseste in crestinism... Puterea crestinismului este in "kai", in schimbare. Din pacate nu pot spune ca nu te inteleg... e usor sa inteleg o atitudine ca a ta in momentul in care privesti cam ce a devenit crestinismul. Eu unul in schimb vad cu totul altceva in crestinism. Unde tu vezi un plagiast eu vad o implinire, o definitivare. Problema e ca la origine crestinismul e revolutionar iar revolutia asta a fost inabusita. Spiritul crestinismului a ramas si arde mocnit in mijlocul oamenilor, isi continua misiunea de a schimba omenirea dar o continua mai degraba ca o miscare de rezistenta, in ascuns. Pe fata ce se vede este o haina ponisita, o imitatie nereusita a unor lucruri din trecut, rugina si mucegai. Te inteleg cand te uiti cu dezgust la asa ceva... DAR rugina si mucegaiul asta nu sunt crestinismul.

Scuza-ma ca-ti spun dar o astfel de afirmatie denota o ignoranta teribila in domeniul istoriei. Contributia lumii islamice in domeniul stiintei, artei si filozofiei este esentiala. Fara aceasta contributie e foarte probabil sa fi trait si acum in case de lut.

Robert Briffault spune in "Making of Humanity":"It is highly probable that but for the Arabs, modern European civilization would never have arisen at all; it is absolutely certain that but for them, it would not have assumed that character which has enabled it to transcend all previous phases of evolution."

el nu a auzit de asa ceva pentru el arabii inca plimba camila si stau in corturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista lumea araba ca sa pastreze scrierile antice pe perioada evului mediu, acum ne-ar fi lipsit vreo 70% din arta si cultura.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<br />Zen-ul e un mod de a vedea lucrurile foarte interesant... dar... totusi lipseste ceva... iar lipsa asta se regaseste in crestinism... Puterea crestinismului este in "kai", in schimbare. Din pacate nu pot spune ca nu te inteleg... e usor sa inteleg o atitudine ca a ta in momentul in care privesti cam ce a devenit crestinismul. Eu unul in schimb vad cu totul altceva in crestinism. Unde tu vezi un plagiast eu vad o implinire, o definitivare. Problema e ca la origine crestinismul e revolutionar iar revolutia asta a fost inabusita. Spiritul crestinismului a ramas si arde mocnit in mijlocul oamenilor, isi continua misiunea de a schimba omenirea dar o continua mai degraba ca o miscare de rezistenta, in ascuns. Pe fata ce se vede este o haina ponisita, o imitatie nereusita a unor lucruri din trecut, rugina si mucegai. Te inteleg cand te uiti cu dezgust la asa ceva... DAR rugina si mucegaiul asta nu sunt crestinismul.<
Ce frumos ar fi daca cu adevarat ar fi asa ...din pacate crestinismul nu este decat o manevra politica cu iz religios care a fost impusa cu scopu salvarii imperiului roman de la prabusire ...deci nu contine nimic natural ...totul e facatura copiata ...chiar si acele texte cu miez pozitiv ...nu sunt decat copii ale unor texte cu miez scrise si folosite ptr alte religii... Cat despre "implinire" asa cum pui tu problema ... nu e decat un sfert de implinire ...iumplinire adevarata ar fi daca asdtazi s-ar scrie o noua Bi9blie in care sa fie luate texte din toate religiile ...chiar si din Coran sau Biblia lui Lavey !Pana atunci ramane valabila constatarea bazata pe documente istorice ca de la inceput si pana astazi ...crestinismul nu este decat cea mai nerusinata forma de manipulare in masa ...si ATAT!
Scuza-ma ca-ti spun dar o astfel de afirmatie denota o ignoranta teribila in domeniul istoriei. Contributia lumii islamice in domeniul stiintei, artei si filozofiei este <b>esentiala</b>. Fara aceasta contributie e foarte probabil sa fi trait si acum in case de lut. <br />Robert Briffault spune in "Making of Humanity":"It is highly probable that but for the Arabs, modern European civilization would never have arisen at all; it is absolutely certain that but for them, it would not have assumed that character which has enabled it to transcend all previous phases of evolution."
In criticile impotriva islamului .... eu nu ma refer la perioada de inceput a islamului cu Alhambra sau Samarkand, perioada cand in Europa bicisnicia crestina a franat progresul ... ci ma refer la ultimii 400 de ani cand islamul nu a fost decat ...apa de ploaie ... spre deosebire de Europa unde a existat o adevarata explozie cultural-stintifica ...astazi musulmanii sunt doar un imens factor de regres ...o amenintare la pacea si stabilitatea panetei
<br />Daca nu exista lumea araba ca sa pastreze scrierile antice pe perioada evului mediu, acum ne-ar fi lipsit vreo 70% din arta si cultura.<br />
Da dar din cea antica !
<br />el nu a auzit de asa ceva pentru el arabii inca plimba camila si stau in corturi<br />
Mai rau ... se aduna in casa cu semnele intunericului ....si fac o religie-politica ...in care nu e diferenta intre prima si ultima ...ba chiar vor sa isi transforme statul dupa acest model ...adica ...in loc sa fi conectat la NOU si la rezolvarea problemelor inj functie situatii ...ei isi "rezolva problemele" ghidati dupa legi de 1500 de ani .... adica prostie si pericol ...cat cuprinde!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana atunci ramane valabila constatarea bazata pe documente istorice ca de la inceput si pana astazi ...crestinismul nu este decat cea mai nerusinata forma de manipulare in masa ...si ATAT!

Ma scuzi ca-ti spun dar ce faci tu cu replica asta e echivalentul la a baga 2 degete in urechi si a spune "la la la la la" doar ca sa nu mai auzi nimic.

Intelege ca nu ma refer la crestinismul vizibil in bisericile secolului 21! La ce ma refer eu e ideea de crestinism asa cum a fost ea traita in primul secol. Perceptia mea legata de crestinism este puternic influentata de Tolstoi.

 

Uite un fragment din "Imparatia lui Dumnezeu este in tine" de Tolstoi, ca sa ma intelegi mai bine:

Cristos a exprimat in Predica de pe Munte idealul etern pe care oamenii luptă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce frumos ar fi daca cu adevarat ar fi asa ...din pacate crestinismul nu este decat o manevra politica cu iz religios care a fost impusa cu scopu salvarii imperiului roman de la prabusire ...deci nu contine nimic natural ...totul e facatura copiata ...chiar si acele texte cu miez pozitiv ...nu sunt decat copii ale unor texte cu miez scrise si folosite ptr alte religii... Cat despre "implinire" asa cum pui tu problema ... nu e decat un sfert de implinire ...iumplinire adevarata ar fi daca asdtazi s-ar scrie o noua Bi9blie in care sa fie luate texte din toate religiile ...chiar si din Coran sau Biblia lui Lavey !Pana atunci ramane valabila constatarea bazata pe documente istorice ca de la inceput si pana astazi ...crestinismul nu este decat cea mai nerusinata forma de manipulare in masa ...si ATAT!In criticile impotriva islamului .... eu nu ma refer la perioada de inceput a islamului cu Alhambra sau Samarkand, perioada cand in Europa bicisnicia crestina a franat progresul ... ci ma refer la ultimii 400 de ani cand islamul nu a fost decat ...apa de ploaie ... spre deosebire de Europa unde a existat o adevarata explozie cultural-stintifica ...astazi musulmanii sunt doar un imens factor de regres ...o amenintare la pacea si stabilitatea panetei Da dar din cea antica !Mai rau ... se aduna in casa cu semnele intunericului ....si fac o religie-politica ...in care nu e diferenta intre prima si ultima ...ba chiar vor sa isi transforme statul dupa acest model ...adica ...in loc sa fi conectat la NOU si la rezolvarea problemelor inj functie situatii ...ei isi "rezolva problemele" ghidati dupa legi de 1500 de ani .... adica prostie si pericol ...cat cuprinde!

da frate prefer sharia nu legile europene cu casatorii intre lesbiene si homosexuali. prefer o lege care e lege de 1500 de ani decat constitutia care se schimba zilnic functie de interese.

prefer islamul in locul occidentalismului . prefer sa am un dumnezeu decat sa fiu ca tine

prefer o femeie islamica pudica care se imbraca decat o europeanca in fusta mini .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<br />Ma scuzi ca-ti spun dar ce faci tu cu replica asta e echivalentul la a baga 2 degete in urechi si a spune "la la la la la" doar ca sa nu mai auzi nimic. <br />Intelege ca nu ma refer la crestinismul vizibil in bisericile secolului 21! La ce ma refer eu e ideea de crestinism asa cum a fost ea traita in primul secol. Perceptia mea legata de crestinism este puternic influentata de Tolstoi.<br /><br />Uite un fragment din "Imparatia lui Dumnezeu este in tine" de Tolstoi, ca sa ma intelegi mai bine:<br /><br />In ceva de genul asta
pai scuza-ma ... tu vorbesti de crestinism ...si asta nu e cel din secolul 1!Ala din secolul 1 ... este religia gnostica a primilor crestini
<br />da frate prefer sharia nu legile europene cu casatorii intre lesbiene si homosexuali. prefer o lege care e lege de 1500 de ani decat constitutia care se schimba zilnic functie de interese.<br />prefer islamul in locul occidentalismului . prefer sa am un dumnezeu decat sa fiu ca tine <br />prefer o femeie islamica pudica care se imbraca decat o europeanca in fusta mini .
Multumesc ptr sinceritate ...dar o bomba in c..r ca sa ajungi in rai ...cand o sa preferi ? ...cand vii in Europa ?Quod erat demonstrandum Sau cum se manifesta ...infirmitatea islamismului ...trepanat prin citate religioase ....operatie care are ca si consecinta infirmitatea de a nu vedea in nuante ... ci doar alb si negru .... in fata ochilor lor medievali ...cand aud de superioritatea absoluta a civilizatiei de tip european!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai scuza-ma ... tu vorbesti de crestinism ...si asta nu e cel din secolul 1!Ala din secolul 1 ... este religia gnostica a primilor crestini Multumesc ptr sinceritate ...dar o bomba in c..r ca sa ajungi in rai ...cand o sa preferi ? ...cand vii in Europa ?Quod erat demonstrandum Sau cum se manifesta ...infirmitatea islamismului ...trepanat prin citate religioase ....operatie care are ca si consecinta infirmitatea de a nu vedea in nuante ... ci doar alb si negru .... in fata ochilor lor medievali ...cand aud de superioritatea absoluta a civilizatiei de tip european!

las ca aveti voi destule si ca sa nu se strice mai aruncati prin irak prin afganistan .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×