Sari la conținut
Forum Roportal
Naddrin

Jurnalistii rapitzi in IRAQ

Postări Recomandate

Nu exista motiv pe lumea asta care sa-ti dea drept de viata si moarte asupra altor oameni!!! Ma dezgusta santajul de orice fel, dar asta pe care la-au practicat iracaienii imi provoaca toarte reactiile de respingere. Pentru mine nu au justificare...

[snapbacca]37990[/snapbacca]

 

Sunt de acord cu tine!

De pedeapsa cu moartea ce zici?

Eu cred ca ea e aplicata sub diferte forme pe glob cu scopuri si "mesaje" precise!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naddrin, hai sa analizam logic ceea ce sustii tu.

Tu esti roman.

Romania are trupe in razboiul din Iraca.

Deci, conform teoriei tale esti si tu vinovat de acest razboi.

Si tot conform teoriei tale, orice iracaian are dreptul sa iti taie tie gatul (daca se poate televizat).

Si mai are si dreptate.

Si tu esti doar o alta victima civila a razboiului.

Ca doar nimeni nu iti garanteaza tie ca mor numai soldati.

 

Logic, nu?  :blinca:  :blinca:

[snapbacca]37954[/snapbacca]

 

In momentul in care am votat, singurul motiv pentru care am votat a fost razboiul din IRAca. Nastase promitea incercarea de iesire. Basescu promitea perpetuarea razboiului.

 

Ai perfecta si absoluta dreptate. Daca miine eu mor ... nu este nici o problema ... statul roman este de vina. Daca doamne fereste fetita mea pateste ceva din cauza statului roman. Pe bune ca, cu prima ocazie ma folosesc de acreditarea jurnalistica, sa intru in parlamentul romaniei cu 20cag de explozibil (multumita sistemului de invatamint romanesc care te invata multe in scoala daca stii sa asculti.), sau il astept pe domnu Basescu la prima intilnire cu jurnalistii. :dee

 

Din punctul de vedere al Iracaienilor ...

Ce alta forma de protest ai ? In momentul in care forta care te invadeaza este de jdemii de ori mai puternica, iar comunitatea internationala sta si priveste nepasatoare cum ala puternic omoara si jefuieste pe cine i se pune pata, folosindu-de de scuze care nu ar pacali nici un copil de 12 ani.

 

si nu, ... nu sint arab, sint roman get beget.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine!

De pedeapsa cu moartea ce zici?

Eu cred ca ea e aplicata sub diferte forme pe glob cu scopuri si "mesaje" precise!

[snapbacca]37993[/snapbacca]

 

Am aceeasi reactie fata de pedeapsa cu moartea. Ma bucur ca ghilotina si toate metodele de tortura au fost abolite de ceva vreme. :- Am citit "O tragedie americana" - Th. Dreiser si mi-a fost greu sa o inteleg ...cu toate legile de atunci si cu sistemul ala cu pedeapsa cu moartea.

 

Sunt ferm convinsa ca in tarile mai putin civilizate si dezvoltate exista si acum pedeapsa cu moartea, si e pacat (in adevaratul sens al cuvantului). Sunt total de acord cu privarea de libertate, dar cu moartea nu. Fiecre am fost nascuti cu un scop; oamenii au oribilul obicei de a strica ceea ce nu inteleg. Scopul unora e greu de inteles (al criminalilor spre exemplu) dar asta nu inseamna ca faci dreptatea junglei.

 

Revin la subiectul cu iracaienii... ce fac ei, trece pragul junglei. Macar animalele omoara din instinctul de autoconservare. Cum se numesc cei care nici in jungla nu si-ar gasi locul?

 

Daca Doamne fereste fetita mea pateste ceva din cauza statului roman. Pe bune ca, cu prima ocazie ma folosesc de acreditarea jurnalistica, sa intru in parlamentul romaniei cu 20cag de explozibil

 

Naddrin, pe tine ...faptul ca ai creat o viata si ai o fetita nu te face sa pretuiesti viata mai mult? Vezi ca in momentul in care gandesti ca arabii teroristi, nu conteaza ce sange iti trece tie prin vene, risti sa te confunzi cu ei. :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naddrin, pe tine ...faptul ca ai creat o viata si ai o fetita nu te face sa pretuiesti viata mai mult? Vezi ca in momentul in care gandesti ca arabii teroristi, nu conteaza ce sange iti trece tie prin vene, risti sa te confunzi cu ei. :pee

[snapbacca]38001[/snapbacca]

 

Normal ca ma face sa pretuiesc viata. Dar in momentul cind copilul meu imi este luat de linga mine(doamne fereste) din cauza unui dobitoc care pus pe facut bani si nu stie cum sa placa mai mult statului American, care are impresia ca el este cel ce imparte dreptatea, CE POT SA FAC ?

 

Sa incerc sa ma conving singur ca razboiul din IRAca este unul just/legal/si in scopuri nobile? si ca arabii de fapt sint de vina ? Imi pare rau nu sint atit de cretin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca ma face sa pretuiesc viata. Dar in momentul cind copilul meu imi este luat de linga mine(Doamne fereste) din cauza unui dobitoc care pus pe facut bani si nu stie cum sa placa mai mult statului American, care are impresia ca el este cel ce imparte dreptatea, CE POT SA FAC ?

 

Sa incerc sa ma conving singur ca razboiul din IRAca este unul just/legal/si in scopuri nobile? si ca arabii de fapt sint de vina ? Imi pare rau nu sint atit de cretin.

[snapbacca]38005[/snapbacca]

 

Mie imi pare rau ca invatamantul romanesc a lasat atatea lacune in capul nostru si a pierdut puncte la capitolul informare. Vi "sa-a pus pata" pe americani si faptul ca sunt o mare putere (ceea ce este adevarat).

 

V-ati gandit vreodata ca modul in care ganditi acum e tot manipulare ...dar din partea arabilor? Cat de profund ganditi? :o: Daca eu iti spun tie, Naddrin, sa te arunci in Dunare si tu faci asta si mori, eu sunt de vina ca ti-am spus, sau tu ca m-ai ascultat? Oameni buni, in fond stiti ce faceti voi? Ii urati pe aia cu bani (pentru ca au bani si sunt o putere), si le cautati scuze celor care ucid...din aceeasi ciuda. Chiar ...atunci cand ganditi asa, voi realizati ca asa ganditi? :cry:

 

Exemplu: Daca eu as avea bani de m-as spala in ei ...si altul omoara in stanga si in dreapta din obsesie si ciuda... eu sunt vinovata sau ala care va omoara? imi pare rau, nu mai am ce exemple sa va dau... ma ingrozeste gandirea unora.

 

Eu gandesc poate "mai liber"... ma simt mai in siguranta stiindu-ma manipulata subtil de americani decat ucisa(subtil) de iracaieni. Si oricum, gargara pe care o facem imi pare inutila. Eu ma gandeam ca as fi putut fi oricand in locul femeii de acolo (era doar o chestiune de timp si varsta) ...si asta ma ingrozeste. :- Imi pare rau, mai gandeste-te la ultima ta propozitie sau nu o mai scrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti ingrozita pentru asta ti sa-ar fi putut intampla tie Cristal_C!

Atentie: nu toti iracaienii sunt teroristi criminali iar Osama ben Laden are bani de se "ingroapa in ei".!!!

Bus sa-a cam balbait cand a aflat ca Iracaul nu detine arme de distrugere in masa( unul din principalele motive ale declararii razboiului)!

Intrebarea cheie: de ce nu e mediatizata rapirea romanilor. Locuiesc in strainatate si nici un canal de televiziune nu abordeaza sub subiectul.!!!

De ce? Cand in cazul celorlalti sa-a facut atat" balamuc".?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa pledoarie ... numai ca nu spune nimic.

 

Nu raspunde la intrebarea CE SA FAC ?

 

 

Oricum am avut de atitea ori conversatia despre razboi incit o stiu pe de rost.

 

Anti-war guy: Razboiul din iraca este un razboi ilegal.

Pro-war guy: Iracaul trebuie ocupat pentru ca au arme de distrugere in masa.

AG: Dar nu sau gasit arme de distrugere in masa.

PG: Nu conteaza Saddam este un dictator rau si trebuie inlaturat.

AG: Exista cel putin 2 tari in coalitie care sint conduse de dictatura si incalca drepturile omului

PG: Oricum Saddam a ia gazat pe caurzi, si trebuie inlaturat.

AG: caurzii gazati au murit in timpul razboiului dintre Iraca/Iran si a fost ... -friendly fire- deci cu ce drept sa-la inlaturi pe Saddam?

PG: hey .. 9/11 tii minte saracii americani ce li sa intimplat ??

AG: Iracaul nu a avut nimic de a face cu asta ...

PG: Da .. dar au relatii cu Al-Quaida.

AG: Nu a existat nici o dovada in acest sens. Al-Quaida sa infiltrat in Iraca dupa ocupatia Americana.

PG: Da .. dar Saddam incerca sa faca rost de arme de distrugere in masa.

AG: Dar nu sau gasit arme de distrugere in masa, Iar informatiile despre asta au fost fabricate, iar ulterior sa dovedit ca au fost fabricate.

 

PG: Nu conteaza Saddam este un dictator rau si trebuie inlaturat.

repeat .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu esti ingrozita pentru asta ti sa-ar fi putut intampla tie Cristal_C!

Atentie: nu toti iracaienii sunt teroristi criminali iar Osama ben Laden are bani de se "ingroapa in ei".!!!

Bus sa-a cam balbait cand a aflat ca Iracaul nu detine arme de distrugere in masa( unul din principalele motive ale declararii razboiului)!

Intrebarea cheie: de ce nu e mediatizata rapirea romanilor. Locuiesc in strainatate si nici un canal de televiziune nu abordeaza sub subiectul.!!!

De ce? Cand in cazul celorlalti sa-a facut atat" balamuc".?

[snapbacca]38019[/snapbacca]

 

As fi fost ingrozita si daca cei care au fost rapiti erau bucatari, zidari, medici, avocati, orice.... sunt oameni si ideea este ca sunt nevinovati.

 

Stiu ca nu toti arabii sunt criminali, dar voi criminalilor le gasiti justificari spunand ca din cauza americanilor se intampla toate astea?! Ce conteaza din vina cui sa-a intamplat, conteaza in "ograda" cui sa-a intamplat.

 

Voi la ce televizor va uitati? Eu la mine acasa, unul color. :- In Franta jurnalistii au iesit in strada in semn de solidarizare cu cei trei. La ei la televizor sa-au spus mai multe decat la noi, cred. Si asta nu numai in Franta, am inteles ca si in Italia a fost o actiune de solidarizare a jurnalistilor, si abia ieri au iesit si romanii. Toate canalele straine au dat caseta trimisa de canalul arab Al Jazeera(nu stiu daca am scris corect, nu m-a pasionat).

 

Intrebarea trebuie sa se puna altfel: de ce se face gargara pe subiect la noi, si nu se cauta solutii, sau de ce nu se spune daca au de gand sa-i salveze sau sa ii lase jertfa cu urarea de "la mai mare". Romanii nu spun nimic!!! Daca nu se fac declaratii oficiale de la noi, ce vreti sa spuna celelalte canale straine? Numai romanul are talentul de a abera fara sens si mai ales fara rost!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As fi fost ingrozita si daca cei care au fost rapiti erau bucatari, zidari, medici, avocati, orice.... sunt oameni si ideea este ca sunt nevinovati.

 

Nevinovati ? Nu as putea zice ? sa-au dus ca ciorile sa se infrupte din resturile lasate de masacrul american.

 

Daca in locul Iracaului ar fi fost Romania acei ... zidari/bucatari ... etc .. sint doar niste colaborationisti ordinari, care ajuta fortele de ocupatie. Moartea este mult prea blinda pentru astfel de scursuri umane.

 

 

si caestia aia cu vinovatia .... ma amuza un pic.

Deci Gigel taie copacu. Copacu cade si il omoara pe X.

Cine e de vina .

 

COPACUUUUU ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frumoasa pledoarie ... numai ca nu spune nimic.

 

Nu raspunde la intrebarea CE SA FAC ?

[snapbacca]38020[/snapbacca]

 

Nu era pledoarie, daca asa a iesit, scuza-ma, m-a luat valul. :cry:

 

Ce poti face? Nimic. Orice ai face nu intra in panica. Si... nu-ti da fetita la Jurnalism pe viitor. :o: Vorbesc serios, chiar daca uneori am tendinta sa glumesc. Nu avem ce face, nu numai noi suntem persecutati. Nu sunt criterii de selectie a jertfitilor, nu prea e nimic sigur pe terenul lor.

 

Discutia la care ai dat copy/paste nu imi trezeste nici o reactie. Nu ma impresioneaza in nici un fel. E, de altfel, exact ce facem si noi: polemica inutila. Degeaba.

 

si caestia aia cu vinovatia .... ma amuza un pic.

Deci Gigel taie copacu. Copacu cade si il omoara pe X.

Cine e de vina .

 

COPACUUUUU ..

 

Pe mine ma amuza analogia ta. Ar fi bine daca iracaienii ar fi copaci. I-as taia eu din radacina. Dar cica au suflet ...si mai ales minte... Iti vine sa crezi asa ceva?

 

Cainele meu daca ma musca il iert... zic ca are putina minte. Daca ma "musca" cineva "cu minte" ii dau peste "bot". :roll: .Asa si cu copacul tau. :-

 

Ca sa nu zici ca fac pledoarie neinteligbila, te mai intreb o chestie: de ce vezi gruparile teroriste doar ca pe niste roiuri capabile numai de reactii impulsive, care, odata starnite ("saracele") ...omoara pe cine apuca ("saracele"). Daca au pretentia sa li se dea drepturi ca ale americanilor, si le revendica atat de violent, ar trebui sa se poarte ca oameni. Nu vad comportament uman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×