Sari la conținut
Forum Roportal
Naddrin

Jurnalistii rapitzi in IRAQ

Postări Recomandate

Niciodata eu nu am cautat sa jusific actele criminalilor teroristi! Dar,DA, ma intreb ce ii determina pe acestia sa comita astfel de acte???

Si nimeni nu raspunde la intrebarea asta!

Sa iti mai spun ceva "jurnalistule":daca cauza raboiului era una "dreapta"eu cred ca Franta sa-ar fi implicat mai mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hehe .. mdea ... bine recunosc ... am intrat pe acest forum doar pentru ca eram prea deprimat ..... fiindca ... ni sa ordonat de la redactie sa iesim in strada sa fraternizam cu Jurnalistii :dee .... Eu am refuzat din motive politice. Fiindca in loc sa incercam sa eliminam problema (actiunea noastra de agresiune neprovocata fata de Iraca) Noi trebuia sa ne aratam doar solidaritatea ... Fucca that.

[snapbacca]38031[/snapbacca]

 

Poate ca ai motivele tale sa reactionezi asa. Eu uneori incerc sa nu ma mai gandesc la cei din jur si jocurile lor de toate felurile ...pe toate fronturile. Ma gandesc doar la cel care sufera. Si da, poate ca cei trei au fost prea curiosi si nu sa-au gandit ca fiind romani ii vor rapi si pe ei. Nu consider ca e o greseala atat de mare ...cred totusi ca ceea ce platesc ei acum ...e cu mult bonus. Eu solidarizez cu jurnalistii. :-

 

Offtopic: Pentru curiozitatea mea personala: esti la presa scrisa, radio sau TV? Eu TV. :cry:

 

Niciodata eu nu am cautat sa jusific actele criminalilor teroristi! Dar,DA, ma intreb ce ii determina pe acestia sa comita astfel de acte???

Si nimeni nu raspunde la intrebarea asta!

Sa iti mai spun ceva "jurnalistule":daca cauza raboiului era una "dreapta"eu cred ca Franta sa-ar fi implicat mai mult...

[snapbacca]38032[/snapbacca]

Toti ne intrebam ce ii determina, toti avem multe intrebari si nu ni se raspunde. Poate pentru ca ceea ce fac ei (teroristii), depaseste puterea noastra de intelegere ...si poate ca depaseste orice ratiune, altfel sa-ar gasi multi care ...nu sa-i justifice, ci sa-i "explice".

 

La care... "jurnalist" te-ai referit? Suntem doi aici: Naddrin si unul inca in devenire... eu. Nu-mi place tonul tau. Discutam ...sau ne luam "in deradere"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La tine m-am referit(C_C) dar nu cu rea intentie!

BUN: deci nimeni nu stie niste lucruri esentiale, dar toata lumea condamna! Pe unii sau pe ceilalti!

Eu sunt mai sceptica din fire si nu pot sa dau "castig de cauza" nici americanilor nici iracaienilor!

pentru ca nu stiu, in definitiv, care este cauza/ motivul acestui razboi!

Cine stie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de approximativ 6 ani de zile lucrez la un ziar.

 

Iar chestia aia ca ... -probabil nu au stiut'

 

Sa fim seriosi. Chiar presupunind ca Armata romina nu ar fi fost acolo. Ei sa-au dus sa discute cu guvernul marioneta stabilit de Americani. Practic sa isi faca rating din suferinta oamenilor de acolo. Cita minte iti trebuie sa iti imaginezi ca unii oameni ('freedom fighters' pentru unii, -terrorists' pentru altii) vor fi putin stresati de caestia asta ?.

 

Sint curios daca ar fi incercat sa vorbeasca cu acesti, -terroristi- si sa le transmita mesajele lor lumii ... in cazul acesta i-ar mai fi rapit cineva ? Dar nimeni nu este interesat de -povestea lor- Fiindca .. asta este lumea ... si pe patron il cheama cu ..... iscay.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca nu stiu, in definitiv, care este cauza/ motivul acestui razboi!

Cine stie?

[snapbacca]38037[/snapbacca]

 

Motivul ?

 

Asta este parerea mea personala:

- Aruncam o privire la economia americana, si criza energetica cu care se confrunta.

 

Este sustinuta de nevoia lumii de a avea dolari. Asta le permite americanilor sa consume mult mai mult decit produc.

 

De ce are nevoie lumea sa tina dolari in banci ? Pentru ca petrolul se vinde in dolari. Saddam Hussein la un moment dat, stresat de Americani a zis ... eu sint mai jmecaer, si v-o fac. Sa apucat nebunu sa vinda petrolul in euro. Iranu ... de linga a vazut .... si a zis ... hopaa ... stai mah ca aici chiar e de cistigat ... de acum si Iranul vinde petrol si in euro si in dolari.

 

Aceasta presupune, ca 2 exportatori majori de petrol vind petrol in euro. Ceea ce inseamna ca lumea nu mai are atit de multa nevoie de dolari in banci .... ceea ce se reflecta in cota de la burse .. dolar/euro.

 

Americanu ... fiindca aia care ii conduc nu sint chiar asa baieti prosti precum restul populatiei ... a zis ... hopa ... stai asa ca e naspa. Punem piciorul in prag ... gasim motiv sa invadam Iracaul ... si stopam aceasta erezie ... cum sa vinda petrol in Euro. si cistigam din mai multe caestii.

1. Le vindem la iracaieni -reconstructie' ... pe care o platesc cu petrolul lor.

2. Avem o baza militara in zona ... ca sa nu cumva sa ii mai vina cuiva ideea sa vinda petrol pe euro.

3. Consumam armament, industria e in floare.

4. Creem un nou inamic pentru poporul american, pentru al tine in lesa. Dupa ce a cazut cortina de fier .. nu mai erau comunistii sa-i punem pe post de -bau-bau-

 

Totul se rezuma la ENERGIE. Ai acces la energie, iti permiti sa fii jmecaer in continuare.

 

intre timp gasim niste fraieri saraci care sa intre in coalitie de ochii lumii. Nu mai tin minte cit a fost -ajutorul' pentru Romania pentru a intra in razboi. Dar o cautare pe internet ar trebui sa raspunda la aceasta intrebare.

 

 

edit: greseli pe ici pe colo :pee

Editat de Naddrin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La tine m-am referit(C_C) dar nu cu rea intentie!

BUN: deci nimeni nu stie niste lucruri esentiale, dar toata lumea condamna! Pe unii sau pe ceilalti!

Eu sunt mai sceptica din fire si nu pot sa dau "castig de cauza" nici americanilor nici iracaienilor!

pentru ca nu stiu, in definitiv, care este cauza/ motivul acestui razboi!

Cine stie?

[snapbacca]38037[/snapbacca]

 

Nu cred ca cineva de aici da credit unora sau altora. Nu tin cu dintii de cauza americanilor, dar tin cu cei care sunt impotriva iracaienilor. Stiu ca la prima vedere pare ca am scris un lucru fara sens sau m-am exprimat pleonastic. Ideea este ca tin cu cei care par mai corecti din punct de vedere moral, uman, sentimental, cum vreti voi, numai nu politic(adica ma refer strict la actele oribile, inumane). Indiferent de cat de mult "i-ar fi calcat pe coada" americanii pe iracaieni, nu am vazut nici un filmulet pe internet cu iracaian in balti de sange si cu capul rostogolindu-se pe podele. Scuzati efectul... plastic(mai mult sau mai putin).

Ma voi repeta. La un moment dat nu mai conteaza cauzele, conteaza efectele. Si nu sunt de acord cu dictonul machiavelic:"scopul scuza mijloacele"...asta fac iracaienii.

 

 

Naddrin, excesul de zel, lipsa de profesionalism, inconstienta, chiar prostia sunt mult prea mult platite cu viata, as continua sa sustin asta. Eu sunt curioasa de felul meu; ce sa fac? Imi tai limba, ca nu vreau sa mor. :cry: Doamne fereste!

 

Daca iti dau bani si iti platesc munca de informare sa mergi in Iraq sa-mi faci un reportaj despre cauzele teroristilor, te-ai duce? Te-as plati foarte bine, ti-as oferi un ghid ca speriatul ala care este cu cei trei. In adancul tau simti ca ei ar sta de vorba cu tine? Gandeste-te ca ei au vazut prin fata ochilor oameni disperati care se agatau cu fiecare unghie de viata, implorau sa nu fie omorati, si totusi le-au taiat gaturile ca la gaini. Chiar crezi ca ti-ar plange tie in carnetel sau in reportofon "tragedia" lor de oameni neintelesi? Sau daca sa-ar intampla asta ...i-ai tine in brate sa planga? :o: Eu una stiu ca nu.

Succes in cariera, e fain la ziar! :-

 

Urasc sa ma simt patimasa pentru o idee, dar chestia asta ma face sa fac misto si sa ma intristez in acelasi timp. :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iti dau bani si iti platesc munca de informare sa mergi in Iraq sa-mi faci un reportaj despre cauzele teroristilor, te-ai duce? Te-as plati foarte bine, ti-as oferi un ghid ca speriatul ala care este cu cei trei. In adancul tau simti ca ei ar sta de vorba cu tine? Gandeste-te ca ei au vazut prin fata ochilor oameni disperati care se agatau cu fiecrae unghie de viata, implorau sa nu fie omorati, si totusi le-au taiat gaturile ca la gaini. Chiar crezi ca ti-ar plange tie in carnetel sau in reportofon "tragedia" lor de oameni neintelesi? Sau daca sa-ar intampla asta ...i-ai tine in brate sa planga?  :-  Eu una stiu ca nu.

 

Sincer ??? da. Dar imi gasesc singur ghidul, si tu imi garantezi ca reportajele mele ajung .... -neajustate' pe post. Sigur. Dar .... nu uita ... lucrez in domeniu si mi se face scirba citeodata de ce observ. Noroc ca am stomacul tare.

 

Lumea ar trebui sa priveasca dincolo de incercarile media de manipulare. Citi civili iracaieni au murit in acest razboi? Mult prea multi, dar nu ne intereseaza. Ne intereseaza cei 3 romani. Cu ce este mai presus viata celor 3 romani decit viata miilor de copii omoriti de bombele coalitiei ? Ai vazut pozele cu copii mutilati ? Probabil ai vazut 3 filmulete cu decapitarea colaborationistilor si te-a afectat. Normal. Incearca sa te detasezi si sa privesti de undeva departe aceasta problema. Incearca sa nu te lasi afectat de manipularile media.

 

 

 

 

Ex de manipulare:

Monitorizam CNN-u o data.

si vad .... americanii au gasit un laborator in care se produc arme chimice inclusiv antrax.

8 ore in continuu sa redat aceasta stire la interval de 30-45 min.

dupa care sa mai dat O SINGURA DATA stirea un pic modificata.

-Americanii au gasit un laborator, dar se pare ca se produceau numai explozibili, neavind echipament necesar pentru producerea armelor chimice.'

 

Omu de rind nu se uita 12 ore pe zi la un post sa vada dezmintirile de 2 minute.

 

 

Oca ... over&out ... sa incheiat editia :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut in schimb cinismul de a transmite crimele "in eter" drept exemplu... sau drept... "atentie, caine rau".

 

O mica reformulare in offtopic: "sa nu ma las afectatA" :- Sunt fata..si cat se poate de feminina. :cry:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×