Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Cum recunoastem o iubire conditionata de una neconditionata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"18. In principal copiii unici la parinti primesc o iubire CONDITIONATA, ca daca sotii s-ar iubi reciproc,

sau ar avea discernamant ar mai face inca 1-2 copii. Dar unde iubire nu e, exista un singur copil, si acela apare

din dorinta egoista a mamei de a-si satisface instinctul de inmultire, nimic mai josnic, e echivalentul violului de la barbat,

mai ales daca femeia respectiva nici nu divorteaza de sotul pe care nu-l iubeste sincer."

 

 

Sincer , nu inteleg ce legatura are numarul de copii cu iubirea conditionata . Mi se pare aiurea . Eu , de exemplu , fara a avea inca un sot/iubit , imi doresc ,pentru cand va fi cazul , un singur copil . Nu neg , poate pe parcurs imi voi schimba parerea .. dar nu mi se pare prea logica afirmatia ta .

In ceea ce priveste "iubirea neconditionata" dintre membrii familiei mele..sa speram ca sunt destul de puternica ..si n-o sa ma afecteze pe viitor . Sper sa pot invata din greselile lor , nu sa le urmez exemplul.

 

Cu bata n-o sa faci niciodata treaba . E dureros ca in Romania parintii nu tin cont de asta . Sa nu-i amintesc pe cei din spatiul rural .. (nu numai )

Editat de zbiara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand stim ca am atins culmea iubirii neconditionate?

 

Cand facem ce a spus Iisus:

 

"Vindeti tot si dati saracilor!"

 

E o CULME intr-adevar, care s-a practicat la inceputurile crestinismului.

 

Acum avem o alta culme, a prostiei, in unele secte de yoga, cand discipolii vand totul mentorului (guru) si se duc in ashram-uri la turma motivati de sex in grup.

 

A iubi neconditionat nu inseamna a deveni IMORAL sau sa iti bati joc de munca ta in folosul unor sarlatani care se pretind DETASATI DE BUNURILE MATERIALE, si profund atasati de cele spirituale.

 

Vedeti asadar cum manipulatorii exploateaza imediat acest aspect nobil al vietii, IUBIREA NECONDITIONATA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti dezvolti setul de valori corecte, autoanalizandu-te. Aceasta autoanaliza trebuie facuta in permanenta, cu fiecare situatie, cu fiecare persoana nou aparuta. Astfel, iti poti da seama de reactiile pe care le ai si de sentimentele pe care ti le dezvolti in raport cu ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa iti dezvolti setul de valori corecte, autoanalizandu-te. Aceasta autoanaliza trebuie facuta in permanenta, cu fiecare situatie, cu fiecare persoana nou aparuta. Astfel, iti poti da seama de reactiile pe care le ai si de sentimentele pe care ti le dezvolti in raport cu ceilalti.

Bun, si ce ne facem cu situatiile in care realizam clar ca gresim in acel moment facand un anume lucru, insa dorinta de a-l face e mai mare decat ratiunea ?...De exemplu, multora li se intampla, sub imperiul unei furii de moment, sa foloseasca un limbaj jignitor...desi, stiu clar ca nu este oK, insa tot ei motiveaza:"m-am racorit si eu"...aici cum este?...ei poate stiu ca sunt temperamentali si nu este bine, insa nu pot sa se stapaneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun, si ce ne facem cu situatiile in care realizam clar ca gresim in acel moment facand un anume lucru, insa dorinta de a-l face e mai mare decat ratiunea ?...De exemplu, multora li se intampla, sub imperiul unei furii de moment, sa foloseasca un limbaj jignitor...desi, stiu clar ca nu este oK, insa tot ei motiveaza:"m-am racorit si eu"...aici cum este?...ei poate stiu ca sunt temperamentali si nu este bine, insa nu pot sa se stapaneasca.

 

De aceea am zis ca e necesara o psihoterapie, cu un terapeut dur cu autoritate, fiindca apoi persoana trebuie sa poata lupta cu ea insasi si sa se domine. Se face un contratransfer al autoritatii terapeutului asupra cleintului care devine autoritar cu el insusi in sensul bun al cuvantului. Nu stiu daca ma intelegi, pe timpul terapiei, terapeutul provoaca clientul sa aiba iesiri, sa spuna psostiile pe care le spune de obicei, dupa care i le reteaza la jumate si-i explica destul de dur ce face si tot asa pana ce clientul BAGA LA CAP indirect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum recunoastem o iubire conditionata de una neconditionata

 

Felul in care sti sa iubesti il inveti din familie, cum te-au iubit parintii tai, asa

iti vei iubi si tu sotia, copii, si pe toti ceilalti oameni cu care vii in contact.

 

Iubirea conditionata e acea iubire care este oferita unei persoane in scopul obtinerii

unui beneficiu moral (confort afectiv, sa nu simti singuratatea), sexual, material (bani, obiecte).

 

Daca un parinte ii ofera copilului sau orice, afectiune, lucruri materiale, spunandu-i:

 

"noi te-am iubit mult cand erai mic, sa nu ne lasi singuri la batranete"

sau

"noi am investit mult (bani) in tine ca sa fi un om realizat, ajuta-ne si pe noi acum"

sau

iti dau asta dar faci asta, nu altceva, sa nu risipesti banii

etc.

 

Cand parintii ofera copiilor lor orice fara a pune conditii, si fara ai face dependenti

afectiv de ei, atunci avem ceea ce se cheama viitori adulti care vor fi oameni puternici,

care cand ofera ceva niciodata nu asteapta sa aiba un beneficiu in schimb.

 

Sa vedem acum cum recunoastem un om care "iubeste" conditionat.

 

1. Se teme de singuratate, devine dependent afectiv de partenerul sau de viata

fara de care nu se poate desparti prea mult

2. Nu-si poate parasi locul de nastere, daramite tara fara sa nu sufere toata viata

3. Un barbat care i se pare ca s-a indragostit de o femeie, sau ca o place, doreste numaidecat sa

se culce cu ea, ca doar de aceea o iubeste, nu-i asa? Orice refuz al ei il va infuria la culme.

Asa recunoaste femeia ca are de a face cu un viitor agresor fizic si psihic.

4. Poti sa fi indragostit realmente, daca nu sti sa iubeste neconditionant, e degeaba, se termina prost, va deveni o relatie agresor-victima

5. Indragostirea poate sa dispara in timp, dar daca in scriptul tau e imprimat modul de a iubi

neconditionat, vei fi fericit toata viata

6. Cei care iubesc conditionat sunt viitori victime care vor deveni dependente de ceea ce

asteapta sa primeasca de la cel caruia considera ca-i ofera afectiune, si anume asteapta

bani, atentii, cadouri peste cadouri, etc).

7. Cu timpul, cei deprinsi sa ofere dragoste conditionat, devin f egoisti, apoi suspiciosi cand partenerul nu mai e atat de atent cu el,

din suspicios devine manipulator pentru a obtine ceea ce doreste, si in cele din urma paranoic.

8. Orice cadou care vine din dragoste conditionata nu e un cadou, e fie mita de impacare a agresorului fata de victima sa satula de abuzuri, fie e facut cu un scop, pentru a primi altceva in schimb

9. Cel care iubeste conditionat, nu poate crede ca exista oameni care pot oferi ceva fara

sa aiba vreun interes, asteapta sex daca ofera afectiune, asteapta laude daca are un anumit succes, asteapta contra-cadou daca ofera si el vreun cadou

 

10. Culmea IUBIRII NECONDITIONATE, GENERALIZATE se regaseste in sfaturile lui Isus:

"Iubiti-va dusmanii" sau

"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"

sau

"Iarta si vei trai" - fiindca cine nu iarta, devine paranoic, si poate muri de ura .

11.Culmea iubirii conditionate e "violul", care e si psihic (trauma psihica), fiindca este

perceput de victima ca pe o posesie a trupului si a sufletului rapid si direct prin forta, violenta fizica.

Violatorii sunt atat de egoisti incat nici macar nu mai au rabdare sa manipuleze o femeie pentru a o poseda in scopul satisfacerii nevoilor sale primare.

12. Daca nu constientizam ca iubim conditionat, vom fi toata viata dependenti afectiv, emotional, sexual, material de orice persoana

care ne poate satisface aceste nevoi.

13. Dragostea conditionata duce la o dependenta identica cu cea de droguri.

14. Cand incepem o relatie cu o persoana de sex opus, oferim la inceput afectiune necontitionata, pe o perioada rezonabila de timp,

cateva luni, dupa care observam atent partenerul daca ne urmeaza, ce reactii are, putem sa-l supunem la teste.

Daca el pica testele, decidem ce facem, continuam la acelasi nivel sau renuntam. Dar nicidecum nu ne implicam in relatie complet (a pune sufletul pe tava).

In final, nu e nevoie de sex ca sa sti ca cel de langa tine te iubeste la acelasi nivel cu tine sau deloc, joaca teatru.

Pur si simplu simti (cu ajutoru inteligentei afective, sociale care se presupune ca e dezvoltata la un nivel corespunzator varstei.

Cand "ni se acreste" e timpul sa parasim relatia FARA REGRETE. Daca nici dupa 6 luni, 1 an persoana de langa noi nu rezoneaza afectiv cu noi, chiar

daca exista si relatie sexuala, nu faceti pasul urmator, casatoria, se termina rau. Apare atasament afectiv, dependenta,

frustrare la partenerul care nu iubeste, si agresivitate din partea lui. Daca nu vine divortul se ajunge la sado-masochism.

Cand parasiti relatia cu partenerul care n-a reusit sa se indragosteasca de dv., nu-l urati, clarificati situatia cu calm, intrebandu-l ce simte pentru dv.

Daca e dependent de dv. (pentru un beneficiu, material, sexual) va spune ca va iubeste, dar voi deja stiti ca nu.

Explicatii intr-un loc public, daca e o persoana violenta, dupa ce va-ti separat o vreme (ca pretext sa va carati lucrurile de la el)

ca e timpul sa divortati daca va casatoriti, sau sa nu va mai vedeti, fiindca lipseste sentimentul reciproc.

15. Toti agresorii si victimele lor, ofera dragoste in mod conditionat, de aceea chiar daca la inceput

s-au casatorit din dragoste, dragostea dispare. Cu timpul ei devin niste vampiri, nimic nu le mai ajunge, cer din ce in ce mai mult

de la celalalt, agreseaza, fac tot mai multe reprosuri din cauza frustrarii. Apare alcoolismul, suspiciunea, paranoia.

16. Cine iubeste conditionat e un om care nu se iubeste pe sine, care are stima redusa, e un vampir care se hraneste

cu tot ce poate primi de la cei din jurul sau (confort afectiv, sex, bani, etc).

17. Cei care iubesc conditionat, pot acumula frustrare pana vor inebuni.

18. In principal copiii unici la parinti primesc o iubire CONDITIONATA, ca daca sotii s-ar iubi reciproc,

sau ar avea discernamant ar mai face inca 1-2 copii. Dar unde iubire nu e, exista un singur copil, si acela apare

din dorinta egoista a mamei de a-si satisface instinctul de inmultire, nimic mai josnic, e echivalentul violului de la barbat,

mai ales daca femeia respectiva nici nu divorteaza de sotul pe care nu-l iubeste sincer.

19. Un copil e testul dat de Dumnezeu unei familii pentru a testa iubirea parintilor (intre ei) si iubirea lor fata de copii.

20. Iubirea conditionata NU E IUBIRE.

21. A te indragosti e una, a iubi contionat e altceva, si a iubi neconditionat e cel mai bine. Atunci ESTI UN OM LIBER.

Cum putem sa iubim neconditionat?

 

1. Ne facem propria psihoterapie cu un psihoterapeut competent (eu prefer AT-ul ca metoda)

2. Ne schimbam setul de valori, din unul materialist (in care ne hranim stima de sine cu statutul nostru social, si prin bani, obiecte) in unul axat pe generozitate, bunatate, compasiune.

3. Pentru eficienta e necesata o terapie de grup, care are orientari solide in sensul iubirii

de oameni (crestinism, yoga, budism), dar mare atentie in ce tip de cult sau secta intrati, ca nu tot ce zboara se mananca.

Orice sistem filozofic care are ca set de valori iubirea neconditionata de oameni e bun. Fiecare alege ce crede ca

i se potriveste.

 

In lumea actuala putini sunt cei care mai reusesc sa iubeasca neconditionat: iti iubesti neconditionat copiii, si cainele te iubeste neconditionat. In rest cred ca termenul este depasit, pt ca oamenii devin din ce in ce mai individualisti, egoisti, materialisti etc.

 

Poti sa iti dezvolti setul de valori corecte, autoanalizandu-te. Aceasta autoanaliza trebuie facuta in permanenta, cu fiecare situatie, cu fiecare persoana nou aparuta. Astfel, iti poti da seama de reactiile pe care le ai si de sentimentele pe care ti le dezvolti in raport cu ceilalti.

Valori corecte?? Hmm..nu putem avea toti acelasi set de valori, deci nu exista valori corecte sau gresite. Oamenii se grupeaza si regrupeaza in functie de valorile pe care le adopta sau care le-au fost inculcate.

Editat de Knut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
practica tu iubirea conditionata si peste 20 de ani o sa vezi ce fericita vei fi

 

Daca nu-ti iubesti sotul n-ai ce iubire neconditionata sa oferi copilului tau. Si nici nu vei mai face pe al doilea.

Din mama vei deveni femeia ideala pentru copilul tau, care va "iubi" enorm toate femeile care-i vor iesi in cale.

 

si daca iti iubesti sotul conditionat, tot conditionant il vei iubi si pe copil care va fi MANDRIA TA ETERNA, un OEDIP orb la dragoste adevarata.

 

Ce legatura are copilul cu partenerul de viata? Sunt doua persoane diferite, doua conexiuni diferite care pot sa emita sentimente diferite pe planuri individuale fara a se afecta unul pe celalalt. Faptul ca tu le legi si in viziunea ta sunt nedespartite e o alta poveste.

 

Am observat o alta legatura care se face gresit. Multi leaga automat modul in care o persoana este crescuta cu modul in care va evolua. Doar pentru ca ai fost incojurat de iubire neconditionata asta nu inseamna ca personalitatea ta interioara nu poate fi alta sau ca trebuie neaparat sa fii infliuentat de obiceiuri si comportamente exterioare. Fiecare persoana evolueaza in functie de influente exterioare care contribuie la formare, dar si de propria personalitate initiala. Insa care dintre cele doua categorii domina depinde strict de persoana.

Editat de Fobosan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are copilul cu partenerul de viata? Sunt doua persoane diferite, doua conexiuni diferite care pot sa emita sentimente diferite pe planuri individuale fara a se afecta unul pe celalalt. Faptul ca tu le legi si in viziunea ta sunt nedespartite e o alta poveste.

 

Am observat o alta legatura care se face gresit. Multi leaga automat modul in care o persoana este crescuta cu modul in care va evolua. Doar pentru ca ai fost incojurat de iubire neconditionata asta nu inseamna ca personalitatea ta interioara nu poate fi alta sau ca trebuie neaparat sa fii infliuentat de obiceiuri si comportamente exterioare. Fiecare persoana evolueaza in functie de influente exterioare care contribuie la formare, dar si de propria personalitate initiala. Insa care dintre cele doua categorii domina depinde strict de persoana.

 

Felul in care evoluezi depinde de primii 7-8 ani de viata in care ai preluat orbeste modul de a se manifesta al parintilor si familiei tale cu tine. Restul e previzibil, tot ce vei face in viata va fi conditionat de aceste modele familiale.

Mai sunt si persoane cu un script usor, imposibil de deviat de pe traiectoria lor, dar cati sunt ca acestia? Avem multi Bil Gates si multi George Lucas sau Schwarzennegger etc. care au fost chemati ca sa zic asa spre "ceva anume"?

Din pacate, cei de rand, pe care nu-i cheama nimeni au de purtat o povara, cei 7 ani de acasa, modul frumos sau infect in care s-au purtat parintii cu el.

 

La orfelinate, vedem efectul dezastruos pe care l-au avut asupra evoluarii copiilor lipsa totala de afectiune, agresiunea permanenta. Acei copii, cand ies din orfelinate la 18 ani, majoritatea sunt de nerecuperat. Aproape toti prezinta o pseudodebilitate la toate nivelurile psihismului.

 

Daca tu ai fi fost crescut la orfelinat, pana la 18 ani, ce capacitati intelectuale ai fi avut acum? In orfelinate nu sunt descoperite si dezvoltate abilitatile naturale ale fiecaruia din cei ajunsi acolo. Potentialul care il are fiecare copil nu este pus in valoare. Mai toti ajung sa arate ca niste retardati mintal desi nu sunt. Fetele ajung sa aibe vocea groasa ca baietii. Comportament agresiv, masculin, de turma.

Le stim cu totii deviatiile astea.

 

Mediul familial are contributie decisiva pentru individ, parintii sunt responsabili pentru tulburarile psihice ale copiilor lor. Pentru ca le favorizeaza declansarea, pentru ca le mentin si le alimenteaza evolutia agravanta.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fobosan zice sa ca nu trebuie scapat din vedere meritul personal. Individul este mai mult decat zestrea lui genetica plus influentele mediului. Corect.

 

Apoi, agresivitatea fatisa este mai putin daunatoare decat cea deghizata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fobosan zice sa ca nu trebuie scapat din vedere meritul personal. Individul este mai mult decat zestrea lui genetica plus influentele mediului. Corect.

 

Apoi, agresivitatea fatisa este mai putin daunatoare decat cea deghizata.

 

De acord.

Totusi influentele sunt ca la biliard, esti lovit de prima bila (parintele), care iti traseaza tot drumul in viata.

Pare relativ, dar totusi in cazurile patologice, e relevant, fiindca un parinte patologic d.p.d.v. psihologic are totdeauna o influenta patologica asupra copilului sau. Mai grava decat cea a unui parinte alcoolic de exemplu.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×