Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Sau o rogi pe bunica sa faca aluatul, arunci pe el tot ce gasesti prin frigider, tii jumate de ora la cuptor si iese ceva foarte original. Si bun. Metoda e incercata :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place pizza, dar depinde ce fel.

Spre exemplu, urasc pizza Hawaiana. E scarboasa. Ananas si carne tocata, youck :roll:&

Nu imi place pizza care contine ciuperci, detest ciupercile.

Dar pizza mea preferata e Diavola. Ca e picanta :resent: Si e buna cu sos indian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un altfel de pizza

 

Pentru aluat: 500 g faina, un cub de drojdie, 3 linguri de ulei masline, 2 linguri de iaurt, vreo 200 ml apa. Se face o maia din apa/lapte caldut + putin zahar + drojdia. Apoi se amesteca faina + maia+ un praf de sare + ulei + apa/lapte si se lasa la crescut.

 

Se intind 2 foi peste care se intinde pasta de rosii amestecata cu sare, piper, busuioc si oregano. Deasupra se presara ceapa, ardei, rosii, masline, eventual si sunca, salam pentru carnivori si cascaval. Se ruleaza. Se taie felii destul de groase si se coc vreo 20 de minute.

 

dsc03087f.jpg

 

dsc03091.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pizza calzone

Pentru aluaT:

 

500 g faina alba, 40 g drojdie

1 praf zahar, 250 ml apa calduta

1 lingurita sare

3 linguri ulei de masline

 

Pentru umplutura:

 

250 g morcovi, 500 g broccoli

sare, 250 g mozzarella

200 g ricotta ( urda )

2 catei de usturoi

1 legatura de patrunjel, nucsoara macinata

1 ou, sare, piper

Preparare:

 

Se toarna faina intr-un vas si se face o adancitura in mijloc. Se sfaramana drojdia si se presara zaharul. Se amesteca drojdia cu 5 linguri de apa calduta, se toarna in adancitura din faina, se acopera si se lasa la dospit 15 minute.

 

Se aduga sare, apa ramasa, uleiul. Se framanta si se lasa la dospit 45 de minute.

 

Umplutura: se spala, se curata si se toaca cubulete morcovii. Se curata broccoliul, se spala si se desface in buchetele. Se cojjesc si se taie in cubulete tijele de broccoli. Se pun legumele in apa clocotita cu sare si se fierb 3 minute, apoi se clatesc cu ap arece si se scurg.

 

Se taie mozzarella in cubulete si se toarna intr-un vas, impreun acu ricotta. Se adauga usturoiul curatat si pisat. Se spala patrunjelul, se zvanta, se toaca marunt si se aduga peste branza impreun acu oul. Se condimenteaza cu sare, piper, nucsoara. Apoi se amesteca si cu legumele.

 

Cuptorul se preincazeste la 225 de grade. Aluatul se framanta, se imparte in 4, se intind 4 foi rotunde si apoi se umplu cu umplutura de legume cu branza. Se pun in tava, se ung cu ulei, se coc aproximativ 25 de minute.

 

dsc04233q.jpg

 

dsc04235k.jpg

 

dsc04245t.jpg

 

dsc04246h.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pizza alsaciana cu salam si cas afumat

 

Ingrediente:

 

400 g faina neagra

un praf de sare

4 linguri de ulei de masline

 

continuare

post-78818-0-36558000-1322738533_thumb.jpg

post-78818-0-00278400-1322738538_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: de ce nu zice nimeni nimic de " umplututa" mea?"

Editat de samsara
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si poza ne-a luat ochii :D

 

Eu am facut in seara asta o pizza calzone, toata ziua mi-a stat gandul la ea. :doh:

Am facut aluatul cu faina de grau integrala iar la umplutura am pus:

 

- rosii

- masline

- gogosari in otet

- feliute de usturoi

- mozzarela +cascaval

- sunca presata

- patrunjel uscat+oregano

 

A iesit delicioasa, acu ma doare burtica :cry: (am mancat-o prea calda si cam repede)

Editat de Equilibrium Girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×