Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

mie imi place cu ardei, masline, rosii si fructe de mare, ulei de masline si busuioc :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e topicul torturii :yahoo:)

 

Ai dreptate! Va trimit si eu o poza cu cele 2 pizza pe care le-am facut cu prietenul meu. Am folosit ca ingrediente : carnaciori, branza de vaca cu verdeata (ceapa verde tocata foarte marunt), feliute de castravete, salam, masline, usturoi, ketchup si cam atat. Au fost delicioase... :blink: post-25016-1147794472_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. : blaturile le-am cumparat de la un magazin cu doar 13.000 lei vechi!

Asta e tortura... :blink:

Bine c-am mancat, dar tot imi vine apa in gura.. :yahoo: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O pizza care mie imi place la nebunie - mozzarella, cartofi prajiti, carnati, ketchup numai la copt, nu si dupa ce o scot.. Imi mai place pe pizza si broccoli.

Am mancat in Italia o pizza criminala cu vinete taiate pe lungime, felii intregi, asa.. Spun ca in Italia, pentru ca se pare ca au altfel de vinete, mai dulci, nu asa iuti ca ale noastre.... Aia e pizza vietii mele, mozzarella si vinete... Vinetele capata o consistenta moale si sunt foarte dulci si buuuneee....

In Italia am invatat sa mananc pizza fara adaosuri suplimentare, cum se aduce la noi sos dulce, picant, etc etc la masa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi place tot cu sunca, mozzarela si ciuperci, dar nu folosesc ketchup. II pregatesc un sos din: rosii decojite, putina sare, zahar, piper, busuioc si oregano si putin ulei de masline. MMMMM, ce pofta mi s-a facut.

Acesta e sosul veritabil pentru pizza.Intrebare:rosiile le oparasti doar,inainte sa le decojesti,nu?

Chestia cu ketchup-ul pur si simplu ma scoate din sarite :good:

TIPS: Incearca sa pui si oleaca de vin.Ii da o aroma deosebita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu evit sa mai fac pizza in casa ... soacra-mea face o compozitie asemanatoarei celei de clatite, numai ca-i mai consistenta si pune si putina drojdie

eu aceam blatul din faina, apa, sare si drojdie, nu ma intreba cantitati ca eu folosesc ochiul la masurat... tot secretul este la framantat ... se ramanta foarte bine si la sfarsit se pune ulei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

200 ml apa, sare, 50 g unt sau 70 g margarina

125 g faina

4 oua

 

fierbi apa cu sare si margarina/untul, pana se topesc

iei de pe foc, torni faina si amesteci.

lasi sa se raceasca si adaugi ouale. e bine sa le bati inainte de furculita.

 

pui in tava unsa si pui deasupra ce vrei.

 

e usor si rapid de preparat si iese un blat pufos.

si mult mai bun decat cel care se gaseste in comert.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×