Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Cum scapi de un obsedat?

Postări Recomandate

Salut,

 

Ma preocupa ceva de la o vreme; ma gandeam ca poate are cineva o idee. Nu e vorba despre mine ci despre o ruda mai in varsta, in jur de 55 de ani, care si-a pus in cap un om cu cateva tigle lipsa (sper ca nu si periculos, avand in vedere ca locuieste singura). 

 

L-a cunoscut printr-un anunt de matrimoniale (parca); oricum, stiu sigur ca avea un asemenea anunt. Omul e hotarat sa isi gaseasca pe cineva cat mai repede ca sa se mute din casa in care locuieste (de preferat la bloc) si sa le-o lase copiilor, sa aiba mai mult spatiu. Are 60 de ani cel putin, e pensionar. A avut impresia ca si-a gasit candidata perfecta, desi dupa o intalnire sau doua, mai ales cand a auzit de casatorie si mutat (propunere facuta rapid), femeia i-a spus imediat ca nu are asemenea ganduri, asa ca a cautat mereu diverse pretexte sa intre in viata ei; i-a spus de cel putin 15 ori ca-i gaseste de lucru, toate tepe ordinare; a si pus-o in legatura cu niste escroci ( a gasit un anunt pentru vanzarea unei masini de cusut Singer pe 50000 de euro, teapa clasica; bine ca s-a consultat cu restul familiei). I-a turnat N-spe minciuni pe saptamana si continua sa incerce sa o imbrobodeasca.

 

Treaba dureaza de la inceputul anului, daca nu mai demult. Tipul are un comportament aberant (maniere de la coada vacii, e foarte agramat, nu se spala, suna si inchide, suna la 5 dimineata si de 20 de ori pe zi cateodata - nu glumesc). In trecut ea a acceptat un ajutor financiar din partea lui, cu imprumut; oricum orice ii cumpara, pana si nimicuri de genul unui iaurt, trecea pe o hartie cu tot cu pret si adauga la suma respectiva. Cand am auzit mi-a venit sa ma crucesc. I-a scos ochii cu banii aia de cate ori i-a spus sa o lase in pace ca o agaseaza. De curand i-a restituit suma integral, deci nu se mai poate lega de asta.

 

Odata, cand i-a spus ca nu vrea sa-l mai vada (suna mereu, o controla, trebuia sa stie unde e si cu cine) a amenintat-o ca o reclama pentru ca nu a taiat bon unor clienti, sau ceva de genul; i-a spus ca a notat undeva de fiecare data cand ea avea de lucru si cu cine era (ca doar ii cerea detalii despre clienti de 10 ori pe zi, sa se asigure ca nu e de fapt cu ''altul'', desi intre ei nu era nimic). I-a spus ca a inregistrat-o pe telefon vorbind despre clienti (si ea recunoaste ca tipul era mereu cu telefonul in mana), ca a fotografiat-o din strada cand era in autobuz etc. Niste lucruri de pomina. 

 

Cu toate astea ea continua sa se comporte amical cu el, e politicoasa, se justifica in continuare pentru ca nu poate iesi cu el (deci ii da detalii despre ce face). Recent a inceput sa o sune des cu numar ascuns (cu siguranta el e) si sa inchida cand ea raspunde. Incearca in continuare sa ii ''gaseasca de lucru'' in strainatate sau in alte parti.

 

Astazi telefonul ei a fost blocat si m-am trezit ca ma suna pe mine cineva cu numar ascuns (l-a sunat odata de pe numarul meu, cand al ei nu mergea). A zis ca e de la finante, m-a intrebat de ce nu raspunde ea la al ei crazy.gif ; cand am incercat sa i-o dau la telefon a inchis. Peste cca 30 de minute a sunat iarasi sa ma intrebe daca ea e acasa; l-am intrebat de ce a inchis data trecuta si mi-a inchis iarasi. Daca mai suna, una la mana il fac albie de porci (sunt sigura ca el e) si il amenint ca il reclam la politie, desi evident nu as avea cum, dar destept cum e s-ar putea sa ma creada.

 

Comportamentul asta sigur se incadreaza la hartuire, insa normal ca nu eu sunt cea indreptatita sa il reclame si tanti nu are niciun gand sa se complice in asemenea hal, prefera sa incerce sa mentina distanta. Mie imi e clar ca omul asta nu e sanatos daca inca nu renunta dupa atata vreme. Uneori ma tem de ce ar putea face; noroc ca exista interfon la usa blocului unde locuieste ea. Pe bune ca n-am mai pomenit asa ceva.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca la un moment dat i-a si propus sa fie menajera lui (asta dupa cererea in casatorie refuzata). :crazy:


politie

 

Asta zic si eu. Dar ea e cam moale pt asa ceva, crede ca poti rezolva orice cu vorba buna. Mi-e frica sa nu o pandeasca la un colt de strada sa ii traga una in cap. Cine stie de ce e in stare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie un scenariu, gaseste un regizor si faceti un film despre personajul asta. Veniti cu camere de luat vederi, ii luati interviu, il filmati, il fotografiati, ii puneti intrebari. Oamenilor astora le place sa inregistreze pe altii (ca sa aiba putere si control asupra altora), dar nu le place sa intre in reflectoare, se evapora rapid.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o idee asta cu inregistratul, dar habar-n-am cum. Telefonul meu e o caramida de acum 10 ani, nu e capabil de asa ceva. Si oricum nu ma suna pe mine; azi a fost un accidcent, de obicei o suna pe ea. Ea nici atat nu stie sa inregistreze o convorbire.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trebuie sa vrea. Nu stiu ce o opreste sa mearga la politie, dar nu e in  regula sa accepte comportamentul acestui specimen.Poate nu realizeaza in ce situatie este?

 

Hartuirea este una dintre cele patru infractiuni contra libertatii persoanei descrise de noul Cod penal, fiind definita dupa cum urmeaza: "Fapta celui care, in mod repetat, urmareste, fara drept sau fara un interes legitim, o persoana ori ii supravegheaza locuinta, locul de munca sau alte locuri frecventate de catre aceasta, cauzandu-i astfel o stare de temere".

Tot hartuire este considerata si efectuarea de apeluri telefonice sau comunicari prin mijloace de transmitere la distanta, care, prin frecventa sau continut, ii cauzeaza o temere unei persoane. Pedeapsa scade usor in aceste cazuri, astfel ca infractorii vor primi inchisoare de la o luna la 3 luni sau doar o simpla amenda.

Faptul ca noul Cod penal prevede aceste mentiuni inseamna ca cetatenii care se simt agasati sau urmariti pot depune o plangere penala impotriva celor care ii hartuiesc. "Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate", se arata in dispozitiile aplicabile deja de aproape o luna.

Cum poti depune plangere impotriva unui hartuitor?

Conform noului Cod de procedura penala, in vigoare tot din 1 februarie, actiunea penala impotriva infractorului poate incepe doar dupa ce victima harturii depune o plangere prealabila.

"Plangerea este incunostintarea facuta de o persoana fizica sau juridica, referitoare la o vatamare ce i s-a cauzat prin infractiune", se mentioneaza in noul Cod de procedura penala.

Plangerea prealabila se adreseaza organului de cercetare penala sau procurorului doar de catre persoana vatamata sau prin mandatar (mandatul trebuie sa fie special, iar procura ramane atasata plangerii). Daca este facuta in scris, plangerea trebuie semnata de persoana vatamata sau de mandatar.

Plangerea poate fi facuta si oral, situatie in care continutul acesteia se consemneaza intr-un proces verbal de catre cel care o primeste. Mai mult decat atat, potrivit NCPP, plangerea se poate transmite si in forma electronica, adica prin e-mail, insa numai daca este certificata prin semnatura electronica, in conformitate cu prevederile legale."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. Mai mult ca sigur nu vrea sa depuna plangere; am intrebat-o. Da, cred ca nu isi da seama de pericol, i se pare doar un moft din partea lui, mai ales ca el nu are alta ocupatie. A, si nu stiu care e faza cu bonurile (daca ar are intr-adevar cu ce sa o santajeze); poate se teme si de asta.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa scapi de un obsedat in primul rand nu te expui contactelor cu el, il eviti si ii inveti tertipurile. Pentru ca daca nu raspunzi la aceste metode de doi bani la care recurge, la altele mai inteligente nu va apela si va cauta alta victima care sa ii faca jocul. Cu alte cuvinte: nu raspunzi la apeluri cu numar ascuns, nici macar la cele cu numar necunoscut macar pentru o vreme, daca incidental te prinde la telefon sau te intalnesti cu el ii spui cu minim de cuvinte ca nu te intereseaza ce iti spune si nu vrei sa mai ai legaturi cu el de nici un fel apoi ii inchizi/pleci ca sa priceapa ca nu glumesti. Mojicia este singurul limbaj pe care il intelege un astfel de individ, pentru ca bunul simt inseamna doar slabiciune in aceste situatii. Daca nu tai rapid orice contact si raspunzi in orice fel la metode ieftine de santaj si hartuire, ii furnizezi material pentru jocul de-a soarecele si pisica, singurul de care e capabil si pe care isi justifica existenta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×