Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si ce facem cu versurile care vorbesc depre imposibilitatea alegerii noastre? E retorica intrebarea. Ceea ce se intimpla de mii de ani cu cei care sunt desemnati a fi custodienii Cuvintului si isi bat joc: IGNORA aceste versuri.

e simplu.... Isus a zis" eu sunt calea adevarul si viata" ....."nimeni nu poate sa mearga la tatal decit prin mine" - .......

Dumnezeu si-a dat "unicul fiu" pentru iertarea pacatelor" ....... toate acstea arata "salvarea" celor care "isi duc crucea" :pleasantry:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te ajut cu ceva. ia deschide la psalmi 17,32 "cu dumnezeul meu voi trece ZIDUL". La Maxim MArturisitorul parca am gasit si explicatia: e vorba de zidul vointei ! Ce ai zis tu, ca noi de buna voie nu putem [la inceput] sa facem ce vrea Dumnezeu. Dar El ne ajuta sa trecem peste zidul aparent de netrecut al vointei noastre pacatoase, pana cand punem piciorul pe pragul induhovnicirii. Dupa care incet invatam sa umblam pe picioarele noastre si ne intarim vointa inspre bine. Aceasta explicatie nu o poti nega, pentru ca tu insuti pledezi pentru interpretarea spirituala a versetelor.

Asta e problema ta: tu ai ca autoritate pe maxim datatoru' de mai stiu eu ce.

 

Metoda biblica este sa compari Scriptura cu Scriptura. Nu pe maximilica cu Scriptura.

 

e simplu.... Isus a zis" eu sunt calea adevarul si viata" ....."nimeni nu poate sa mearga la tatal decit prin mine" - .......

Dumnezeu si-a dat "unicul fiu" pentru iertarea pacatelor" ....... toate acstea arata "salvarea" celor care "isi duc crucea" :suicide:

multa iubire

Multa iubire, multa iubire.... Da' ce facem cu versurile care spun ca nu e din voia omului? E retoric. Stiu ce fac bisericile cu aceste versuri: le ignora. Trec asa, pe linga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e problema ta: tu ai ca autoritate pe maxim datatoru' de mai stiu eu ce.

 

Metoda biblica este sa compari Scriptura cu Scriptura. Nu pe maximilica cu Scriptura.

Multa iubire, multa iubire.... Da' ce facem cu versurile care spun ca nu e din voia omului? E retoric. Stiu ce fac bisericile cu aceste versuri: le ignora. Trec asa, pe linga.

care e sistemul tau de referinta? ce fac altii ca sa poti sa vezi "ca esti mai bun"? sau te intereseaza adevarul.? :suicide: ....

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care e sistemul tau de referinta? ce fac altii ca sa poti sa vezi "ca esti mai bun"? sau te intereseaza adevarul.? :suicide: ....

multa iubire

 

Daca v-ar interesa adevarul nu l-ati cauta in religie ci in realitate ... adevarul inchipuit nu e adevar ci INCHIPUIRE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca v-ar interesa adevarul nu l-ati cauta in religie ci in realitate ... adevarul inchipuit nu e adevar ci INCHIPUIRE!

am vazut dialogul "realitatii" tale...... asa ca ...... :suicide: adevarul "rational" e ambiguu si te arunca mai jos decit daca ai fi fara el..... :yahoo: iar "argumentele" sunt " tare ilogice"- asa ca alege sistemul de referinta ca sa mai putem discuta daca nu ramai in monolog :P

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut dialogul "realitatii" tale...... asa ca ...... :suicide: adevarul "rational" e ambiguu si te arunca mai jos decit daca ai fi fara el..... :yahoo: iar "argumentele" sunt " tare ilogice"- asa ca alege sistemul de referinta ca sa mai putem discuta daca nu ramai in monolog :P

multa iubire

 

Tu chiar iti dai seama ce prostii debitezi?

 

Adevarul rational e ambiguu si te arunca in jos? hi hihiihioii hiuhahaha .... si probabil ca Minciuna irationala te ridica ....ha ha ha hiuhuhu hehehehohoho...

 

:rol::rol::rol:

 

Daca taceai filozof ramaneai ....

 

:rol:

 

:) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu chiar iti dai seama ce prostii debitezi?

 

Adevarul rational e ambiguu si te arunca in jos? hi hihiihioii hiuhahaha .... si probabil ca Minciuna irationala te ridica ....ha ha ha hiuhuhu hehehehohoho...

 

:rol::rol::rol:

 

Daca taceai filozof ramaneai ....

 

:rol:

 

:yahoo: :P

esti simpatic..... dar atit.... :suicide:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti simpatic..... dar atit.... :suicide:

multa iubire

 

Oh ...mersi !

La nivelul tau ...e mult si atat !

:yahoo:

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oh ...mersi !

La nivelul tau ...e mult si atat !

:suicide:

:)

cind o sa ajung "la nivelul "tau te anunt.... :yahoo: - cind " o sa ma contrazic singur de n ori" :P

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care e sistemul tau de referinta? ce fac altii ca sa poti sa vezi "ca esti mai bun"? sau te intereseaza adevarul.? :suicide: ....

multa iubire

Eu nu sunt bun. Dumnezeu este.

1Cor4

7Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu -l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?

 

Iar autoritatea mea este Biblia, Cuvintul lui Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×