Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:pardon:

Buna dimineatza tuturor!

 

Daca a fi Doamne-Doamne dupa cum spun scrierile biblice, nu ar fi un Doamne-Doamne mai presus de noi!

Ar fi precum un stapan cu sclavi! (parerea mea). Eu il vad altfel decat este descris in contrafacutele dogme!

 

Si, sa presupunem ca acele scrieri nu sunt contrafacute, de ce inaltii prelati dau unda verde casatoriilor intre homosexuali?

:blink: :)

 

"importante sunt sufletul si cele 10 porunci. Restul este "garnitura'! "

 

Si "garnitura" este importanta doar ca noi nu putem cuprinde mai mult...de aceea s-au scos in evidenta doar 10 porunci.

 

:o:

"Garnitura" a fost "gatita" de catre inalti prelati pentru a tine in frau "prostimea= multimea", pentru a avea control!

Si Biserica este si a fost o forma de putere in stat (si nu una fara importanta!)

(parerea mea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceste daruri ale Duhului vin tot pe baza unui merit al nostru, care la minim e vointa. Si Dumnezeu completeaza. Predestinarea nu exista in forma pe care o promovezi tu. Ar insemna ca toti ar fi luati cu forta in rai, inclusiv diavolul, deoarece Dumnezeu iubeste toate fapturile sale. Dar noi vedem peste tot in Biblie ca exista si pedeapsa pregatita pentru anumite fapturi. Daca n-am inteles bine teoria ta te rog sa aduci clarificari

 

1 miliard de versete aduse de tine, extrase fortat din context, nu vor putea raspunde niciodata la 2 intrebari:

De ce exista Biblia, daca omul nu contribuie cu nimic la salvarea lui ?

si mai ales, de ce s-a mai intrupat Hristos, daca oricum nu conteaza ?

Doua versuri ar trebui sa-ti fie suficiente, in cazul in care ai fi salvat. Biblia ar fi autoritatea ta, nu doctrina bisericii.

 

Iar cu meritul, care este fapta, Biblia este foarte clara

 

Ef 2

8Căci prin har aţi fost m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa accept predestinarea as spune ca toti suntem predestinati sa devenim placuti lui Dumnezeu., dar nu oricum. Ar fi putut sa ne faca dupa placul lui fara sa fie nevoie de trecerea prin viata pe acest pamant , dar este necesar sa intelegem , sa constientizam ce este binele si raul ca sa putem deveni desavarsiti. Omul nu intelege diferenta intre bine si rau doar din explicatii , ci el trbuie sa si experimenteze( ca sa si simta "pe pielea lui "). Dumnezeu incearca pe tot parcursul vietii unui om sa-l aduca in starea dorita de el dar ii lasa omului libertatea de alegere . :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi sa accept predestinarea as spune ca toti suntem predestinati sa devenim placuti lui Dumnezeu., dar nu oricum. Ar fi putut sa ne faca dupa placul lui fara sa fie nevoie de trecerea prin viata pe acest pamant , dar este necesar sa intelegem , sa constientizam ce este binele si raul ca sa putem deveni desavarsiti. Omul nu intelege diferenta intre bine si rau doar din explicatii , ci el trbuie sa si experimenteze( ca sa si simta "pe pielea lui "). Dumnezeu incearca pe tot parcursul vietii unui om sa-l aduca in starea dorita de el dar ii lasa omului libertatea de alegere . :lol:

Mirena, o intrebare la tine am si eu, te rog: tu ai citit Biblia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma omori cu citatele astea! Chiar ma disperi! Ma astept la mai mult de la tine, tu nu intelegi ca sunt fraze alcatuite din cuvinte ce se pot interpreta in milioane de feluri? Traiesti in aceleasi dogme ca si cei religiosi...nu te deosebesti cu nimic...

 

Se pare ca tu nu intelegi!

 

Citatele pe care le dau eu nu sunt pentru cei ca tine care se bazeaza pe argumentatie logica sau fundamentata stintific ...ci se adreseaza unor inepti care nu accepta decat "cuvantul scripturii" ...si apoi eu exact asa le dau!

 

Ca este libertate totala la interpretatul Bibliei ..este bine ...inseamna ca fiecare are libertatea de a interpreta slujindu-se de citate...si in dicutiile CU EI exact aceasta fac ...dau citate si interpretez pentru ca exact asta fac si eu!

 

Diferenta intre mine si ei este majora ...eu nu traiesc in dogme .... si sunt deschis la informatii ...pentru ca nu sunt stapanul absolut al adevarului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mirena, o intrebare la tine am si eu, te rog: tu ai citit Biblia?

 

Am citit-o si o mai citesc . Recunosc insa ca tare mi-as dori sa fie asa . Eu cred in existenta unui sambure de iubire din sufletul fiecaruia. Cand ma uit la un om mi-l inchipui copil si il vad iubindu-si parintii chiar si dupa ce a fost batut , neindreptatit si respins. Omul care in prezent e rau a crezut in bunatatea oamenilor si i-a iubit asa cum erau ei ,cu bune si rele. A putut sa-i ierte pe cei care l-au nedreptatit. Dar am intervenit noi cei " maturi " sa-l invatam ce e dreptatea si cum sa si-o castige ca sa-i fie " bine " si usor in viata. De fapt nu l-am invatat decat sa vada lumea prin ochii nostri de " oameni trecuti prin viata " . Si din pacate acest lucru se repeta din generatie in generatie . Din fericire exista Dumnezeu care da sansa fiecarui om sa redevina sufleteste un copil si sa creasca in intelepciunea Lui . :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit-o si o mai citesc . Recunosc insa ca tare mi-as dori sa fie asa . Eu cred in existenta unui sambure de iubire din sufletul fiecaruia. Cand ma uit la un om mi-l inchipui copil si il vad iubindu-si parintii chiar si dupa ce a fost batut , neindreptatit si respins. Omul care in prezent e rau a crezut in bunatatea oamenilor si i-a iubit asa cum erau ei ,cu bune si rele. A putut sa-i ierte pe cei care l-au nedreptatit. Dar am intervenit noi cei " maturi " sa-l invatam ce e dreptatea si cum sa si-o castige ca sa-i fie " bine " si usor in viata. De fapt nu l-am invatat decat sa vada lumea prin ochii nostri de " oameni trecuti prin viata " . Si din pacate acest lucru se repeta din generatie in generatie . Din fericire exista Dumnezeu care da sansa fiecarui om sa redevina sufleteste un copil si sa creasca in intelepciunea Lui . :)

Mai Mirena, asta cu iubirea din fiecare dintre noi este vrajeala. Dumnezeu este iubire. Ai iubire, il ai pe El in tine, adica esti salvata, nu il ai pe El in tine, il ai pe diavol si nu ai iubire. Punct.

 

Uite ce scrie, cine suntem toti INAINTE de salvare.

Ef 2

1Voi eraţi morţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai Mirena, asta cu iubirea din fiecare dintre noi este vrajeala. Dumnezeu este iubire. Ai iubire, il ai pe El in tine, adica esti salvata, nu il ai pe El in tine, il ai pe diavol si nu ai iubire. Punct.

 

Uite ce scrie, cine suntem toti INAINTE de salvare.

Ef 2

1Voi eraţi morţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atunci te contrazici " iubeste-l pe Dumnezeu cu toata mintea ta cu tot sufletul tau cu toata inima ta","iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti" si mai e un citat in care se spune ca daca ai "toate din lume" si nu ai dragoste" nu esti nimic"...te las pe tine sa il descoperi.... :P iar din cele 2 "citate" de mai sus apar "fericirile" (si intelepciunea lor)

multa iubire

Si ce facem cu versurile care vorbesc depre imposibilitatea alegerii noastre? E retorica intrebarea. Ceea ce se intimpla de mii de ani cu cei care sunt desemnati a fi custodienii Cuvintului si isi bat joc: IGNORA aceste versuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce facem cu versurile care vorbesc depre imposibilitatea alegerii noastre? E retorica intrebarea. Ceea ce se intimpla de mii de ani cu cei care sunt desemnati a fi custodienii Cuvintului si isi bat joc: IGNORA aceste versuri.

te ajut cu ceva. ia deschide la psalmi 17,32 "cu dumnezeul meu voi trece ZIDUL". La Maxim MArturisitorul parca am gasit si explicatia: e vorba de zidul vointei ! Ce ai zis tu, ca noi de buna voie nu putem [la inceput] sa facem ce vrea Dumnezeu. Dar El ne ajuta sa trecem peste zidul aparent de netrecut al vointei noastre pacatoase, pana cand punem piciorul pe pragul induhovnicirii. Dupa care incet invatam sa umblam pe picioarele noastre si ne intarim vointa inspre bine. Aceasta explicatie nu o poti nega, pentru ca tu insuti pledezi pentru interpretarea spirituala a versetelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×