Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce faci cu cealalta jumatate din Biblie care spune ALEGERE? o rupi o arunci? pot sa insir si eu la fel de multe trimiteri ca tine dar nu rezolvam nimic. Personal cred ca sunt ambele. Ce parere ai de afirmatia "Doua drepte paraleles se intalnesc la infinit"?

Ceea ce lumea nu intelege este ca nu este OPTIUNE sa ALEGI pe Dumnezeu, sa alegi binele si nu raul.

Este OBLIGATORIU. Daca nu faci, e pacat si platesti.

 

Dar, aceeasi Biblie iti spune ca, desi ai porunca sa faci astea, totusi NU POTI. Pt ca singura maniera acceptata de Dumnezeu este sa o faci din toata inima si din tot sufletul, dintro inima de carne si nu dintr-un d piatra.

 

Liberul arbitru l-am avut toti in Adam, cind toti aveam o inima de carne si puteam alege si am ales prost.

 

Legea nu s-a schimbat de atunci, tot porunca sa facem binele si nu raul avem. Doar ca nu mai putem alege binele.

Faptul ca facem fapte bune este rezultatul Duhului Sfint, care cind hotaraste sa nu ne mai restringa rautatea, ne lasa prada mintii noastre si atunci facem rele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca facem fapte bune este rezultatul Duhului Sfint, care cind hotaraste sa nu ne mai restringa rautatea, ne lasa prada mintii noastre si atunci facem rele.

Aceste daruri ale Duhului vin tot pe baza unui merit al nostru, care la minim e vointa. Si Dumnezeu completeaza. Predestinarea nu exista in forma pe care o promovezi tu. Ar insemna ca toti ar fi luati cu forta in rai, inclusiv diavolul, deoarece Dumnezeu iubeste toate fapturile sale. Dar noi vedem peste tot in Biblie ca exista si pedeapsa pregatita pentru anumite fapturi. Daca n-am inteles bine teoria ta te rog sa aduci clarificari

 

1 miliard de versete aduse de tine, extrase fortat din context, nu vor putea raspunde niciodata la 2 intrebari:

De ce exista Biblia, daca omul nu contribuie cu nimic la salvarea lui ?

si mai ales, de ce s-a mai intrupat Hristos, daca oricum nu conteaza ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cum sa nu cred ....iata ce zice diavolul:

 

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce lumea nu intelege este ca nu este OPTIUNE sa ALEGI pe Dumnezeu, sa alegi binele si nu raul.

Este OBLIGATORIU. Daca nu faci, e pacat si platesti.

 

Dar, aceeasi Biblie iti spune ca, desi ai porunca sa faci astea, totusi NU POTI. Pt ca singura maniera acceptata de Dumnezeu este sa o faci din toata inima si din tot sufletul, dintro inima de carne si nu dintr-un d piatra.

 

Liberul arbitru l-am avut toti in Adam, cind toti aveam o inima de carne si puteam alege si am ales prost.

 

Legea nu s-a schimbat de atunci, tot porunca sa facem binele si nu raul avem. Doar ca nu mai putem alege binele.

Faptul ca facem fapte bune este rezultatul Duhului Sfint, care cind hotaraste sa nu ne mai restringa rautatea, ne lasa prada mintii noastre si atunci facem rele.

 

:flowers:

Parerea mea:

Cred ca unii oameni sunt f. mult cramponati in doctrina.

Biblia a fost scrisa si rescrisa pana acum de catre oameni.

Bisericile sunt conduse tot de catre oameni.

Nu doctrina este importanta, importante sunt sufletul si cele 10 porunci. Restul este "garnitura'!

 

Iisus ne-a invatat un singur lucru - cel mai important - IUBIREA!

Daca respecti acest lucru, ai inteles mesajul lui Iisus.

Celelalte unitati lexicale pe care le gasim in Biblie, Coran etc. sunt nesemnificative, poate doar pildele (dar acestea sunt depasite, au patina timpului pe ele, traim intr-o societate care se transforma rapid si nu tocmai in sensul cel bun).

In alta ordine de idei - Dumnezeu este mai presus de ceea ce mintea noastra poate gandi.

 

"Liberul arbitru l-am avut toti in Adam, cind toti aveam o inima de carne si puteam alege si am ales prost."

 

Daca nu am fi ales asa, poate Dumnezeu nu se mai bucura acum de faptul ca aceasta creatie a Lui (omul) il iubeste si fara sa-l cunoasca, fara sa-l vada! NU?!

Eu asa vad lucrurile... deocamdata!

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"importante sunt sufletul si cele 10 porunci. Restul este "garnitura'! "

 

Si "garnitura" este importanta doar ca noi nu putem cuprinde mai mult...de aceea s-au scos in evidenta doar 10 porunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"importante sunt sufletul si cele 10 porunci. Restul este "garnitura'! "

 

Si "garnitura" este importanta doar ca noi nu putem cuprinde mai mult...de aceea s-au scos in evidenta doar 10 porunci.

aveti grija ca cele 10 porunci, si in general legea veche, au fost upgradate de Hristos.... vedeti in Matei cap 5

daca nu curvesti, dar te complaci in imaginatii spurcate, respecti porunca din decalog dar incalci ce a zis Hristos

daca nu faci crima, dar urasi semenul, respecti porunca din decalog dar incalci ce a zis Hristos

si in general cam tot ce gasiti in vechiul testament a fost mutat de Hristos pe o orbita mai inalta, unde si gandurile sunt pedepsite, ba chiar si inactiunea e pedepsita [daca puteai sa faci o fapta buna si n-ai facut]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×