Sari la conținut
Forum Roportal
Nelinistita

Sentimentul de vinovatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe scurt, din ce am inteles eu: barbatul asta e cam mamaligos asa... adica a trecut direct la fusta mamei la fusta ta, si normal ca nu a avut ocazia sa se maturizeze, nu i s-a dat o sansa. Trebuia sa fi trecut nitel mai mult prin viata pana sa va casatoriti. Ce sa zic, cum iti asterni, asa dormi. Cred ca pe el cel mai tare il doare LENEA :jester: comoditatea... Poate ar fi o solutie un divort rapid, pana nu se impute treaba prea rau, ca sa puteti ramane macar prieteni si sa incercati macar asa sa comunicati. Lasa-l sa fie un pic liber, sa vada cum e. Cred ca nu vrea sa va despartiti tot din comoditate, ca nu stie ce o sa faca dupa, singur singurel fatza in fatza cu viatza. Te felicit ca esti independenta, ca te descurci. Da-i si lui o sansa sa se afirme in afara influentei tale, sa se poata lauda in fata ta "uite draga, eu am facut asta singur". Sincer mi-e un pic mila de el, desi detest genul de barbati care se lasa "moale" si il manevrezi ca plastilina. Ce e cu religiozitatea? Ca nu am inteles daca are vreun rol in faptul ca nu vrea sa va despartiti...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iarta-ma, dar asta pare o condamnare la moarte. O moarte lenta.

 

Nu poti sa spui "sunt vinovata pentru ceea ce am simtit pentru tine atunci, si acum nu mai simt". Credeti ca inimii ii poti dicta cand sa bata, cat de tare, pentru cine si pentru cat timp? Sunt atatea persoane care dupa ce dau la o parte iluzia iubirii romantate raman dezamagite. Crezi ca atunci stii ca nu va fi "foerver and ever"? Nu stii, nu ai de unde sa stii! Pentru ca emotia dicteaza prezentul si atat, nu poate prezice cum si ce va fi peste x ani.

Si intradevar, este al naibii de dureros momentul in care iti dai seama ca dragostea de la inceput, nu a reusit sa se transforme in iubire, ci doar in... obisnuinta, si tocmai din cauza asta nu ii poti refuza celuilalt dreptul de a fi fericit cu altcineva, care ar putea sa il iubeasca, nu doar sa se indragosteasca de el.

Nimeni nu poate dicta inimi dar dupa parerea mea nici nu te poti casataori cu cineva pe care doar crezi ca il poti iubii si da de acord cu tine si divortul e o solutzie. Din cate am inteles e si un copil la mijloc sau nu am inteles bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu toate astea nu-l mai iubesc.

nu-mi doresc sa scormonesc in viata ta, insa acum afirmi ca nu-l mai iubesti , asta dupa ce recunosti ca te-ai maritat cu el din orgoliu ... fapt ce ma determina sa ma-ntreb retoric : "oare l-ai iubit vreodata cu adevarat" ? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iresponsabilitate, noul om pe care societatea il produce prin toate parghiile - religie, economie, invatamant

kaka maka ... si in ce epoca ma rog , a fost omul responsabil ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

niciodata intrucat exista o elita (religie, imparati, politicieni, masoni, economisti) care te vor iresponsabil intrucat tu platesti material pentru greselile tale, daca nu tu, copii tai sau victimile tale.....

 

Manipualrea are multe fetze... una din fete este iresponabilitatea in realatiile intime....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Manipualrea are multe fetze... una din fete este iresponabilitatea in realatiile intime....

sigur , insa nu-i cazul s-o discutam aici :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iresponsabilitate, noul om pe care societatea il produce prin toate parghiile - religie, economie, invatamant

 

Te rog sa dezvolti ideea, dar in contextul subiectului dezbatut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

schimbarea, esti pe alaturi...ce legatura are materialu' in povestirea de fata?...fata ne'a dezvaluit sentimentele ei, contextu', tu o invinuiesti de manipularea lui...daca era o tipa fara scoala, fara un loc de munca , fara un castig, ar fi contat mai putin?...e adevarat, traim intr'o lume in care ne chinuim sa nu depindem financiar de ceallat, dar de aici pana la a o judeca doar pentru ca incearca sa faca totu' prin forte proprii, e drum lung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur, insa e mai usor sa judeci omul stand comod in spatele unui monitor , nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×