Sari la conținut
Forum Roportal
Dioneea

Pareri despre invatamantul de azi

Postări Recomandate

Eu ma uit la ce invata copiii mei si nu vad sa fie chiar atat de diferit de ceea ce invatam noi. Profesorii sunt tot neimplicati cum erau si pe vremea noastra. Unii au mai mult, altii mai putin talent pedagogic. Ideea e ca se invata mult si prost ca si pe vremuri. Copiii nu sunt invatati sa gandeasca - care ar fi de fapt scopul scolii. Sistemul cu admiterea pe baza notelor obtinute stimuleaza o falsa concurenta - o concurenta pentru favoruri.

Facultati - sunt pe toate drumurile, eu am muncitoare care sunt studente. Am avut secretare absolvente de Drept si nu scriau corect gramatical. Ideea e ca o facultate nu-ti ofera un loc de munca asa ca ... ce importanta are ca ai o facultate.

Baza e ca si pe vremuri educatia primita acasa, autoeducatia, meditatiile care mai nou se fac la varste din ce in ce mai mici. Am prieteni care au meditatori la copii de clasa I.

 

Cred ca ceea ce vreau sa spun in final este ca invatamantul de azi e la fel de prost ca cel de ieri - din pacate nu a evoluat in bine. Evolutia in rau este datorata faptului ca povestea cu "Ai carte, ai parte" e o poveste.

Eu incerc sa imi invat copiii sa invete pentru ei, sa inteleaga ce invata., sa invete sa gandeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acest lucru este insa vizibil si mai tarziu: la examene cand rezolvarile subiectelor sunt invatate pe de rost, in facultate cand daca prezinti o idee proprie esti tratat cu dispret. Dar si aici lucrurile sunt mai complicate, pentru că ideile originale sunt mult mai greu cuantificabile.

 

Dupa ce un copil (de 7,8,9 ani) vede ca este mai apreciata o compunere/comentariu care in loc sa contina idei clare, personale, la obiect contine diverse expresii si cuvinte pretentioase, inspiratia si originalitatea acelui copil mor incet incet si astfel copilul ajunge sa nu mai aiba incredere in propriile forte si se apuca sa invete pe de rost texte scrise de diversi autori. Asa ajunge sa-i fie frica aproape sa aiba propriile pareri, idei. Iar asta e tragic.

 

Vorbeam in postul trecut despre aberatiile din ciclul primar, acestea continua din pacate si in gimnaziu cand in clasa a VI ( la 11-12 ani) se preda fizica sau clasa a VII cand incepe predarea chimiei. Se predau notiuni prea avansate pentru un copil de clasa a VI. Stiu ca in clasa a VII se lucra la fizica cu vectori si rezultanta, iar la matematica abia se invatasera operatiile cu semne. Notiunea de vector e ceva foarte abstract, poate fi definit in foarte multe feluri, nu poti sa i-o bagi pe gat unui copil de cls a VII si sa-i pretinzi ca trebe sa si inteleaga.La varsta aia majoritatea copiilor refuza sa invete ceva ce nu inteleg si astfel materia trece pe langa ei si cand ajung la liceu au impresia ca ei nu pot sa invete fizica sau chimie, ca materiile astea nu le plac. Ceea ce iar e o tragedie. Asa am patit eu. Am terminat clasa a XII si la fizica si chimie sunt pe spate. Habar n-am daca mi-ar fi placut materiile astea pt ca nici nu mi-am pus problema sa le invat.

 

Chestia cu meditatiile iar o gasesc deplasata. Si pe mine m-au dat parintii la meditatii si n-au rezolvat nimic. Ce vroiam sa invat invatam pe cont propriu. Nu destul ii tampeste la scoala pe copii, sa-l dau si la ore? Eu una sa fiu parinte m-as chinui cum as putea si l-as ajuta eu sa invete, nu l-as trimite la meditaii.

Editat de Minnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce un copil (de 7,8,9 ani) vede ca este mai apreciata o compunere/comentariu care in loc sa contina idei clare, personale, la obiect contine diverse expresii si cuvinte pretentioase, inspiratia si originalitatea acelui copil mor incet incet si astfel copilul ajunge sa nu mai aiba incredere in propriile forte si se apuca sa invete pe de rost texte scrise de diversi autori. Asa ajunge sa-i fie frica aproape sa aiba propriile pareri, idei. Iar asta e tragic.

 

"Abilitatea este apreciata mai mult decat inteligenta." (Theogonis)

abilitate=imitatie....capacitatea de a face ceva pentru ca prinzi din zbor, oportunism, parvenitism daca vrei

Societatea vrea oameni abili = roboti, buni executanti, imitatori perfecti... sefilor le este frica de angajatii inteligenti ca intr-o buna zi le vor lua locul. Guvernelor le este frica de populatii inteligente (vezi tampirea constanta a maselor sub toate regimurile)...

 

Oamenii sunt invatati sa se lase mintiti, sunt invatati sa traiasca intr-o iluzie din comoditatea de a infrunta realitatea cu propria minte, prefera sa imite, sa copieze... Oamenilor le place sa imite, turma - vor sa obtina fericirea cu "mima aducatoare de noroc", cu "the ultimate imitation".... Oamenii nu vor sa fie liberi datorita faptului ca libertatea atrage responsabilitati, oamenii vor sa fie iubiti, intelesi - aici vin unii si ii manipuleaza, le dau ce vor ei sa auda si ii manipuleaza ca pe niste papausi.

 

Defapt totul sta in perceptie. Profesorii sunt niste Dresori de Minti Umane care actioneaza fara stirea lor la formarea oamenilor care nu gandesc, care cer indrumare, care nu au opinii personale decat asupra lucrurilor marunte...

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa e. 8)

Eu am profesori care ne invata sa gandim nu sa tocim din carti( nus de ce vorbesc la plural ca e doar unul singur ). Restul doar vin, ne predau niste notiuni pe care 90% din clasa nu le intelege, iar dupa 15 minute se plictisesc, nu mai sunt atenti, incep sa vorbeasca, iar profesorul respectiv se plange ca nu suntem disciplinati, ca e galagie.

Exemplu, la romana. Avem un comentariu de facut, toata clasa ia de pe net sau din carti. Nici o idee proprie. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa ce un copil (de 7,8,9 ani) vede ca este mai apreciata o compunere/comentariu care in loc sa contina idei clare, personale, la obiect contine diverse expresii si cuvinte pretentioase, inspiratia si originalitatea acelui copil mor incet incet si astfel copilul ajunge sa nu mai aiba incredere in propriile forte si se apuca sa invete pe de rost texte scrise de diversi autori. Asa ajunge sa-i fie frica aproape sa aiba propriile pareri, idei. Iar asta e tragic.

Asa este. Din păcate. :o:

Vorbeam in postul trecut despre aberatiile din ciclul primar, acestea continua din pacate si in gimnaziu cand in clasa a VI ( la 11-12 ani) se preda fizica sau clasa a VII cand incepe predarea chimiei. Se predau notiuni prea avansate pentru un copil de clasa a VI. Stiu ca in clasa a VII se lucra la fizica cu vectori si rezultanta, iar la matematica abia se invatasera operatiile cu semne. Notiunea de vector e ceva foarte abstract, poate fi definit in foarte multe feluri, nu poti sa i-o bagi pe gat unui copil de cls a VII si sa-i pretinzi ca trebe sa si inteleaga.La varsta aia majoritatea copiilor refuza sa invete ceva ce nu inteleg si astfel materia trece pe langa ei si cand ajung la liceu au impresia ca ei nu pot sa invete fizica sau chimie, ca materiile astea nu le plac. Ceea ce iar e o tragedie. Asa am patit eu. Am terminat clasa a XII si la fizica si chimie sunt pe spate. Habar n-am daca mi-ar fi placut materiile astea pt ca nici nu mi-am pus problema sa le invat.

Notiunile de la fizică şi de la chimie nu se pot invăta fără experiente intuitive. 8) De exemplu, notiunea de rezultantă nu poate fi asimilată de către un elev din ciclul gimnazial, dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata vreme cat sistemul de invatamant formeaza oameni care imita, repeta, mimeaza, copiaza si preiau, oameni care nu gandesc - astfel de oameni imbecilizati vor prelua ce-i mai rau in societate fara niciun discernamant intrucat asta stiu si au fost invatatati cel mai bine - sa copieze, sa memoreze.

 

Daca nu iti educi mintea sa functioneze intr-un anumit mod pana la o anumita varsta -asa ramai... cazuri de elevatie si iluminare - rar de tot...

 

Acum vin sa va intreb - bun, profesorii sunt asa cum sunt, sistemul e asa cum e -macar cati parinti vad lucrurile in modul expus de mine.... foarte putini...

 

Well, aveti copiii pe care ii meritati ! imitatori, copiatori si de bune si de rele... generatia xerox !

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×