Sari la conținut
Forum Roportal
Dioneea

Pareri despre invatamantul de azi

Postări Recomandate

,,A deveni" se scrie cu un ,,i"... (de altfel si altii mai fac greseli). Din ce generatie faci parte? Cine doreste sa invete, invata - indiferent de scoala pe care o urmeaza.

Ai o definitie pentru ,,scoala"? Simplist = instructie + educatie. Deci, nu numai acumulare de valori... Iar educatia o face NU NUMAI scoala, ci aici intra, in egala masura FAMILIA + SOCIETATEA.

Ceea ce vezi acum e datorat, in mare masura, crizei de valori a societatii noastre, nu pentru ca acestea nu exista, ci pentru ca - paradoxal, dar e un paradox al secolului informatiei - nu circula informatia/ mai bine zis, nu se stie cum sa se discearna informatia ... vezi ca orice mijloc media = manipulare.... doar aceasta e functia de baza (mai departe meditezi). Te asigur ca sunt si profesori care practica meseria de dascal din pasiune si vocatie. Problemele se pun in alti termeni:

1. Ce ofera familia? (material genetic, stare spirituala, materiala, relatii interumane etc.)

2. Ce ofera societatea? (lista este mult deschisa cu mari posibilitati de realizare... oricine poate sa obtina bursa de studii in strainatate - mai bine decat sa... culegi ,,patrunjel"). Si aici intervine problema care schimba notiunea de valoare: in ziua de azi sau ai bani, sau ai cap. Din nefericire, cu bani... deocamdata... poti urma orice facultate. Pe vremuri nu era chiar asa. Probabil mai dureaza pana se instaureaza criteriul valorii. De aceea sunt putini cei care ,,isi fac" capul.

3. Scoala dureaza. Trebuie sa anticipeze directia de dezvoltare a societatii. Un tanar de 6 ani va fi apt de munca mult mai tarziu... De aceea ARE DE INVATAT. Si parintii vostri, la randul lor au studiat mai mult decat bunicii s.a.m.d. Este adevarat ca programele sunt incarcate, dar un dascal bun, stie sa faca ceea ce trebuie pentru a transmite cultura. (...numai sa doreasca ,,materialul uman" ).

Apropo, cati dintre cei ce posteaza citesc? Si, mai ales, CE citesc? Sau cultura se face de pe net? Sau nu ne mai trebuie? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Insolit e atat de lipsit de sens postul tau incat mi-e foarte greu sa te si contrazic(e greu sa contrazici ceva ce nu spune nimic). Voi incerca totusi...

 

Cine doreste sa invete, invata - indiferent de scoala pe care o urmeaza.

 

Tu daca ai avea acum copii la scoala cu asta te-ai consola? Poi ce stie un biet copil de 7,8,9,10,11,12 ani? Pui total gresit problema. Ca sa incepi sa inveti de unul singur mai intai trebuie sa-ti gasesti domeniul care te atrage, sa-ti gasesti talentele, inclinatiile iar noi tocmai despre asta vorbeam ca sistemul de invatamant romanesc nu te ajuta deloc in aceasta privinta, dimpotriva sunt cazuri cand te conduce pe cai gresite si te trezesti om matur ca urasti ceea ce faci, urasti fiecare zi de munca. La prima vedere propozitia ta suna bine dar in realitate este lipsita de sens si nu are substanta(sunt doar vorbe goale).

 

Iar educatia o face NU NUMAI scoala, ci aici intra, in egala masura FAMILIA + SOCIETATEA.

 

Iar o succesiune de vorbe goale care aparant suna bine.

Nu a spus nimeni ca educatia unui tanar, copil consta doar din educatia primita la scoala, problema e ca in Romania stau asa de rau treburile incat educatia ce tine de scoala lipseste.

 

Te asigur ca sunt si profesori care practica meseria de dascal din pasiune si vocatie.

 

Continui doar cu vorbe goale...

Normal ca exista profesori care predau cu placere si pasiune ideea e ca sistemul s-a degradat asa de mult incat profesorii competenti si care predau din pasiune sunt asa de putini incat sunt pe cale de disparitie.In 15 ani de scoala am intalnit si eu unul singur. In ciclul primar si gimnazial inclin sa cred ca ei lipsesc cu desavarsire, au cam ramas doar incompetentii.

 

Problemele se pun in alti termeni:

1. Ce ofera familia? (material genetic, stare spirituala, materiala, relatii interumane etc.)

2. Ce ofera societatea? (lista este mult deschisa cu mari posibilitati de realizare... oricine poate sa obtina bursa de studii in strainatate - mai bine decat sa... culegi ,,patrunjel"). Si aici intervine problema care schimba notiunea de valoare: in ziua de azi sau ai bani, sau ai cap. Din nefericire, cu bani... deocamdata... poti urma orice facultate. Pe vremuri nu era chiar asa. Probabil mai dureaza pana se instaureaza criteriul valorii. De aceea sunt putini cei care ,,isi fac" capul.

3. Scoala dureaza. Trebuie sa anticipeze directia de dezvoltare a societatii. Un tanar de 6 ani va fi apt de munca mult mai tarziu... De aceea ARE DE INVATAT. Si parintii vostri, la randul lor au studiat mai mult decat bunicii s.a.m.d. Este adevarat ca programele sunt incarcate, dar un dascal bun, stie sa faca ceea ce trebuie pentru a transmite cultura. (...numai sa doreasca ,,materialul uman" ).

Apropo, cati dintre cei ce posteaza citesc? Si, mai ales, CE citesc? Sau cultura se face de pe net? Sau nu ne mai trebuie? :D

 

Deja am cam obosit sa tot analizez vorbele tale care nu spun nimic asa ca acest paragraf il iau la gramada nu mai stau sa disec fiecare propozitie. Am subliniat totusi propozitiile care intrec orice asteptari.

Pt bursele in starinatate este o competitie inimaginabila, deci nu oricine poate sa obtina o bursa in strainatate mai ales daca in anii de scoala engleza a fost predata in bataie de joc. Pe langa faptul ca ai nevoie de o baza solida la engleza ai si de invatat pe cont propriu extraordinar de mult pentru acele teste standardizate si aici nu ma refer la TOEFL care este o bagatela pe langa celelalte.

Cat despre cultura, asta le intrece pe toate...Eu de exemplu nu citesc, asta ar fi un raspuns pe intelesul tau pentru ca evident nu asa se pune problema cum o pui tu. Daca n-am citit Alchimistul sau altele din categoriua asta, considerate lecturi culte nu inseamna ca sunt mai prejos ca tine, dimpotriva tu citesti si uite ce posturi puerile,fara substanta scrii. Asta cu cititul imi aminteste de clasa a V-a cand daca nu citeai Ciresarii erai considerat un pierde-vara, un elev fara viitor. Eu macar sunt linistita ca nu mi-am impuiat capul cu toate lecturile suplimentare cerute la scoala. N-am citit nici macar Amintiri din Copilarie si nu ma simnt deloc inferioara celor ce le-au citit.

Editat de Minnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuvintele mele - considerate de tine nimic - ti-au luat totusi cateva randuri de raspuns. :suicide: (Vorbeam din proprie experienta). Si eu te pot jigni, dar nu imi sta in caracter sa construiesc astfel un discurs ... argumentativ. :yahoo: Si da, ar trebui sa te simti ,,prost" pentru ca iti recunosti incultura. (Atentie, deducerile tale - si ale tuturora, in genere - cand se bazeaza pe speculatii se dovedesc a fi incorecte). Inteligenta fara cultura nu valoreaza nimic - obisnuiesc eu sa le spun elevilor mei: ,,si cainele e inteligent, dar e numai caine". Eu insa iti doresc succes in cariera din toata inima!

Cu intelegere, Insolit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca si asta e invatamant atunci eu sunt sfantul petru si treimea :cry:. In 5 ani de facultate am avut 2 sau 3 profesori care nu ne-au dictat , in rest peste tot inlcusiv la laboratoare ei ne dictau :headspin: Barem am avut unul de fizica care in 2 ore ne dicta 8 pagini cuvant cu cuvant din carte. Robotul era minciuna pe langa el. Barem (de)generatia care vine este mai rau decat rupta. Generatia manelistilor si ruptilor care nu pot face diferenta intre o camila si un strut....trist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inteligenta fara cultura nu valoreaza nimic - obisnuiesc eu sa le spun elevilor mei: ,,si cainele e inteligent, dar e numai caine".

Corect. Dar c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3. Scoala dureaza. Trebuie sa anticipeze directia de dezvoltare a societatii.

Nu şcoala este necesară, ci educaţia. Pe vremuri, şcoala a fost o soluţie bună pentru a educa oamenii.

Astăzi, e o soluţie proastă, e un cimitir de non-valori,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu şcoala este necesară, ci educaţia. Pe vremuri, şcoala a fost o soluţie bună pentru a educa oamenii.

Astăzi, e o soluţie proastă, e un cimitir de non-valori,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Traim in matrix. Totul e dat de cifre. profe senile si isterice, profi transpirati si libidinosi, elevi tampiti si dezorientati, totul intr-un sistem in care valoarea e data de cifre.

-De ce inveti la fizica? vreau sa iau 10! dar iti place fizica? nu...

 

de ce un fotbalist nu intra la bac pentru ca nu stie chimie?

 

criza din sistemul romanesc e ca pasarea phoenix. se autointretine. mai ramane sa invete fiecare ce si de pe unde poate, pentru ca scoala a devenit un impediment...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

invatamantul, ca si intreaga societate sunt asa cum ni le facem... daca ne invinuim unii pe altii nu rezolvam nimic, ba mai mult, adancim prapastia. nu-i decat un cerc vicios. cine nu a fost la catedra sa nu mai invinuiasca profesorii, dar daca tot tr sa dam vina pe cineva, s-o dam pe sistem!

ceea ce se intampla in invatamant e intr-adevar trist, dar fiecare dintre noi putem pune umarul pt a-l face acceptabil!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×