Sari la conținut
Forum Roportal
Dioneea

Pareri despre invatamantul de azi

Postări Recomandate

Am deschis acest topic pentru a afla si de la altii pareri in legatura cu scoala de azi.

Din ce in ce mai putin profesionalism, mai multa prostie indolenta a profesorilor!

In scoli nu se mai preda ca lumea, nu mai exista nici un interes pentru a scoate noi generatii bine educate.

Cand te uiti ce manuale sunt te apuca groaza!

Oare ce vor devenii copiii nostri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci care-i spilu' pentru cei ce nu s-au prins pana acum... I mean c'mon... e pe fata.

 

Oameni buni se incearca pe toate planurile creeare noului om - realist, cinic, practic consumerist, nespiritualizat, fara indentitate (omul pe care si comunistii au incercat sa-l produca dar au esuat lamentabil).

Omul este ignorant si incult (usor manipulabil de catre sistem si societate).

Un astfel de om nu sesizeaza rutina si manipularea atat vreme cat este platit bine.

Un astfel de om calca pe cadavre in furia competitie, in escaladarea continua a piramidei.

Noul om nu are scrupule are doar ambitie.

Obsedat de recunoastere, recunoastere care vine numai prin exces si consum (evident).

Robotel - i se mai zice si pinguin (vezi topic).

 

Uite cum vin baietii destepti sa-i invete la academia roamane de avantajele globalizarii (link)

 

Cine castiga - evident cei care sunt deja in elita - pentru ceilalati va fi un carnagiu al constiintei, o viata plina de chin intre hiene (unidimensionale, superspecializate) dresate sa sfasie in numele firmei.

 

E clar ? Manuale alternative si toate tampeniile alea vor crea confuzie prin relativizare, care ca rezultat pe termen lung vor suprima opinia personala.

Primul secret privind felul in care se poate manipula societatea este suprematia asupra opiniei publice. Prin aceasta, se poate semana intre oameni at

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda invatamantul de azi este sub orice critica, practic este din ce in ce mai rau in fiecare an. Nu e posibil ca cineva sa ajunga student si sa nu poata lega 2-3 fraze. Nu exista un plan bine definit, se fac 100 de materii din care nu ramai cu nimic, dotarea in scoli este aproape zero, echipamentul in laboratoare lipseste, pe profesori nu ii mai intereseaza decat banii, elevii sunt prinsi in cultul lui guta si mirajul occidentului cu imaginea de trendy si cool. Este si normal sa nu existe interes in a scoate generatii educate pentru ca o turma de trogloditi idioti este mult mai usor de condus. Scoala = spirit de turma......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu solutia UN BILET DUS SPRE AMERICA SI S-A REZOLVAT PROBLEMA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinel băiat gigel (nu-i aşa că rimează :pardon: ) nu am spus nimic de legat de calitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania invatamantul merge din rau in mai rau. Daca as avea acum copii cred ca mi-ar fi groaza sa-i dau la scoala. Sunt in anul 3 de facultate si ma ingrozesc de ce vad in invatamant. Inca la liceu , facultate mai e cum e pentru ca deja copilul e format insa in ciclul primar sau gimnazial cand e asa usor influentabil se pot intampla adevarate drame din cauza invatatorilor,profesorilor incompetenti si a programei stupide.

 

Doamne imi amintesc cum in clasa a IV se facea istoria romanilor. Ce naiba pricepe un copil de clasa a IV di Revolutia de la '48? O alta moda in ciclul primar era sa faci compunerile cu expresii frumoase. In loc sa fie apreciate creatiile originale, prprii, invatatoarea ridica in slavi copiii care copiaza rezumate/compuneri din carti de comentarii,carti care au niste formulari lipsite de logica insa sunt impopotonate cu diverse cuvinte si expresii pretentioase pt un copil si se pare ca asta atrage atentia invatatorilor si profesorilor. Sa nu mai vorbim de matematica unde trebuia sa rezolvi problema "cu intrebari" mai apoi sa folosesti segmente. Toate astea inhiba orce urma de logica a unui biet copil care ramane cu senzatia ca tot ce face el nu e bine.

 

La toate problemele astea se adauga acum si lipsa de disciplina din scoli. Problemele legate de programa incarcata si de stilul de predare al prof./invatatorilor erau prezente de mult timp insa acum de vreo 5 ani a aparut si problema disciplinei in scoli.

Editat de Minnie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×