Sari la conținut
Forum Roportal
Umanoidul

De dansat danseste careva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cateva chestii d spus.

1. oricat ti-ai dori sa dansezi toate dansurile, alea care se practicau la marile baluri, nu o sa potzi sa le dansezi la nuntzi deoarece foarte rar se pune asa ceva. Nu se mai fac nuntzi cum se faceau odata(zik asta la 15 ani :blink: ). acu se practica muzica lautareasca, populara, manele daca se poate si dance pop ce o prins la public. adica ganditzi-va sa o puna pe baba safta sa danseze vals tango si restu. si-ar zice "Maica, pe vremea mea nu se dansa asa ceva. atunci se dansa o hora dupa care alta" si tot asa

te contrazic. eu am fost la 2 nunti anul asta si iti pot spune ca am dansat si vals si tango :stars: fara manele :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am urmat cu cativa ani in urma, cand eram la liceu, niste cursuri de bune maniere, unde am avut si niste ore de dans. A fost foarte frumos, dar de atunci a trecut ceva timp si nu am mai dansat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut norocul ca parintii mei sa ma dea la gimnastica cand eram mica, unde am facut si 5 ani de balet. apoi am mai facut si dans sprotiv si pot spune k imi place foarte mult sa dansez aproape orice, inclusiv vals. le raman recunoscatoare parintilor pt totdeauna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe noi mama ne-a invatat la varsta frageda sa dansam ca era la moda in familii bune. Ne placea foarte mult mie si sorei mele Karolina mai mare ca mine cu doi ani. Aveam radio si Duminica la pranz era muzica foarte buna din Ungaria si toata dupa amiaza, asa ca am dansat mereu. La scoala la fel ne-au invatat csardas in grupul folcloric din scoala si mereu faceam o serbare unde dansam pe scena caminului cultural.

Eram vedete obisnuite cu scena si la recitat sau cantat solo, asa e si azi traditia in Landul Secuiesc.

 

Acu doi ani cand am fost pe acolo, nepotii verisoarei mele tocmai aveau inchiderea de an scolar cu o serbare ca si strabunicii au dansat !!! Toata lumea era imbaracat in haine secuiesti !!! asa merg la biserica duminica si oriunde de acolo !!! E foarte frumoasa traditie. Spre seara se facea friptura si dans pana tirziu pentru adulti si tineret pe muzica de fanfara !!! daca nuera altceva . .. . . .

 

Dansul este o asociera al corpului cu urechea ce aude, se misca fiecare cum vrea si poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dansul este o asociera al corpului cu urechea ce aude, se misca fiecare cum vrea si poate.

Pacat ca eu nu prea stiu sa dansez...si nici nu prea am exersat :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta vara m-am inscris la un curs de dans de societate, era tare fain dar din cauza serviciului am intrerupt...oricum, imi place sa dansez fffffffffffffffff mult si impreuna cu prietena mea suntem senzatie prin discoteci :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ehhh ... ce dansuri mai trageam pe vremea liceului si apoi in timpul facultatii (1988-1996)! ... atunci, la moda era rap-ul! :crazy: (desigur dansam si altceva!)

astazi, cand am ocazia (e drept ca foarte rar) incerc sa vad daca mi-am mai pastrat veleitatile de dansator. pot spune ca inca ma mai pricep si inca ma mai misc bine! ...

insa am un singur OFFF!!! nu am invatat sa dansez populara, iar la nunti tre sa iau ceva pahare la bord sa-mi fac curaj sa "incurc lumea"! (dar ma descurc cat de cat si cu populara :( ) :(

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×