Sari la conținut
Forum Roportal
Umanoidul

De dansat danseste careva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu dansez! Dancing is my life...

Am facut un an dans sportiv si de societate...e super, dar nu prea ai unde sau cu cine sa dansezi inafara cursului...

De un an fac un curs de dansuri latino (salsa, merengue, bachata etc.) si imi place la nebunie. In plus exista si cluburi in care se danseaza asa ceva, cum ar fi Salsa3 din Bucuresti, deci e mult mai practic.

 

Dancing rulz!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mare parte ai dreptate. Nu poti dansa cha cha cha, quicca step, slow fox, passo doble etc. in discoteca. Se aud totusi zvonuri, in legatura cu competitiile de dans sportiv ca nu se va mai pune baza pe coregrafii ci pe felul in care conduce baiatul, viteza de reactie a partenerei, sincron, pozitii corecte, timpi, etc. - Este posibil. Cat priveste salsa, merengue... pur si simplu sunt o parte din viata mea.

Si ma mai gandeam .... :oca: poti dansa la o nunta vals vienez, vals lent, tango sau jive fara coregrafie - important este sa stie si partenerul (partenera) cativa pasi de baza. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, la o nunta poti dansa, da care sunt sansele sa dai peste cineva care sa stie? Ma refer la tango, vals etc adevarate, nu vrajelile pe care le mimeaza toata lumea. Bine, la tango de ex sunt multe persoane care stiu ca se danseaza un pas inainte doi inapoi...dar tango inseamna mult mai mult...

 

Oricum, chiar daca ai gasi pe cineva care sa stie sa danseze dansuri de societate ca la carte, tot nu merge la o nunta etc pentru ca la astfel de dansuri iti trebuie o coregrafie. La dansurile latino ca samba, merengue etc totul se bazeaza pe improvizatie. La curs inveti diferite figuri si cand dansezi partenerul alege ce miscari vrea pe moment, da semnalul si merge super.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai inainte de nunta poti exersa coregrafia cu persoana cu care te duci. Sau, poti gasi pe cineva cat de cat priceput...si sa lucrezi la imagine. Cei care vor fi la nunta vor aprecia faptul ca se danseaza si nu vor urmari corectitudinea pasilor ci imaginea de ansamblu. In plus, poti cere de la DJ piesele favorite/exersate. Asa ca nu vad nici un impediment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e impedimentul. Nu ziceam sa iti bati capu cu atatea pregatiri ca sa te spargi in figuri acolo. Pur si simplu, daca iti vine caefu sa ai cu cine sa dansezi. Sa fim seriosi, cate persoane crezi tu ca ar face chestia asta cu pregatitul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ideea e sa stii totusi ceva, sa exersezi cat de cat din cand in cand, cat sa nu uiti :o: Doritori se gasesc cam tot timpul, doar trebuie sa tragi de ei :spiteful: Ah, si sa-i ghicesti din ochi, depinde daca sunt apropiati sau necunoscuti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De dansat, danseste toata lumea... mie imi vine si acum sa zburd... in plus cu greu ma doboara o zi grea atat timp cat stiu sa ma relaxez.... Daca n-am muzica dansez si-asa... pe fundalul de la stiri ... nu ma pot opri... :wub: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) incercati de vreti sa dansati in Lic. Iulia Hasdeu, acolo suntem noi prezenti (Scoala de dans Dance time) si invatam sa dansam din placere, avem binenteles si un instructor cu noi www.dancetime.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×