Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Despre iertarea pacatelor si spovedanie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ritualul hirotoniei, episcopul spune cam asa: "Dumnezeule, care pe cele neputinciose le vindeci si pe cele cu lipsa le implinesti, binevoieste sa se coboare Duhul Tau peste robul tau x etc". Nu pentru ca sunt sfinti si genii ii face Dumnezeu preoti, dar ii face pentru nevoile poporului. Daca ar fi numai criteriul perfectunii, n-ar mai exista nici un preot, si nici episcopi. Ca daca ar fi preotul ca cei 3 ierarhi, tot nu este suficient de "vrednic" de harul preotiei, si chiar cei 3 ierarhi au fugit multa vreme de preotie zicand ca sunt "pacatosi". Din care, Grigorie era exact cum l-a facut mama lui [virgin] si el zicea despre sine insusi "sunt virgin, si totusi nu sunt" vrand sa arate ca nimeni nu e 100 % curat inaintea lui DUmnezeu.

 

patriarhul IOan "Gura de Aur" zicea : Treaba preotului e numai sa deschida gura, si Dumnezeu lucreaza".

 

 

Nu ma intereseaza ca preotul sa fie perfect, sa nu-si bata nevasta sa tina post 365 de zile pe an sa stie toate limbile pamantului, istoria si geologia Terrei.....consider ca e vital ca toti preotii sa stie ce-i cu Treimea, sa nu aiba indoieli, dubii, neclaritati....nu vad cum ar lucra D-zeu prin ei daca ei sunt tabula rasa in materie de Dumnezeu. CUM ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preotii sunt o categorie aparte (nu tot timpul ci doar cand exercita activitati ce-l implica pe D-zeu) de aceea nu-i echitabil sa-i comparam cu nimeni altii....sunt o categorie unica...detin niste grame in plus de Duh Sfant...
aceste grame in plus sunt pentru a aduce cult lui Dumnezeu - atat

cu nimic mai altfel nu este un preot in fata lui Dumnezeu decat un om oarecare

 

 

consider ca e vital ca toti preotii sa stie ce-i cu Treimea, sa nu aiba indoieli, dubii, neclaritati....nu vad cum ar lucra D-zeu prin ei daca ei sunt tabula rasa in materie de Dumnezeu. CUM ?
de ce consideri ca preotii nu stiu ce e Treimea - si de ce generalizezi aceasta la toti preotii

orice om are indoieli, dubii si neclaritati, chiar si preotii (tot oameni sunt)

 

este normal sa avem pretentii de la cineva, dar nu in limitele stabilite personal, ci in limitele reale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aceste grame in plus sunt pentru a aduce cult lui Dumnezeu - atat

cu nimic mai altfel nu este un preot in fata lui Dumnezeu decat un om oarecare

de ce consideri ca preotii nu stiu ce e Treimea - si de ce generalizezi aceasta la toti preotii

orice om are indoieli, dubii si neclaritati, chiar si preotii (tot oameni sunt)

 

este normal sa avem pretentii de la cineva, dar nu in limitele stabilite personal, ci in limitele reale

 

Da, stiam si stiu in continuare pt ce sunt acele grame in plus....ciudat ca n-a reiesit din mesaje.

Pt Dumnezeu preotii nu sunt mai frumosi sau mai dragi decat restul oamenilor dar au un statut diferit. Li s-a dat mult, mult li se va cere....hi hi hi, ha ha ha .........hm

 

N-am spus niciodata ca toti preotii nu stiu ce e Treimea....unde ai citit tu nazdravaniile astea? Nici n-am zis ca sunt cei mai multi sau cei mai putini cei care nu au habar de Treime.....am facut acele afirmatii pt ca am baza reala. Da, preotii au voie sa aiba dubii si neclaritati la existenta lui Pavel, sau la povestea cu Iuda dar nu la Treime. Nu stiu de ce te faci ca nu intelegi unde tot bat eu apa in piua.....sau probabil crezi ca vb gura fara mine. Tot oameni sunt si preotii n-am zis niciodata ca sunt bursuci sau muste.....incepem sa ne repetam si n-are sens.

Concluzie: n-ai argumente la ce tot intreb eu aici din "n" motive.....nu ma pasioneaza motivele.

 

Pretentiile mele personale de la ceilalti sunt in general mult mai mici decat cele reale (posibile).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aceste grame in plus sunt pentru a aduce cult lui Dumnezeu - atat

cu nimic mai altfel nu este un preot in fata lui Dumnezeu decat un om oarecare

 

Dar de ce nu poate aduce cult la Dumnezeu in timpul sau liber si sa munceasca ca zidar?

De ce tzrebuie sa fie trantor si sarlatan pe banii multimii?

La catolici e mai putin cazul dar la ortodocsi e lege

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand s-a formulat crezul de la Niceea, nu exista nici ortodocxie, nici catolicism, nici martori, ci doar crestini; aceasta te obliga sa-l accepti. Iar Crezul zice ~ "In UNA sfanta, universala, de sorginte apostolica, Biserica"

. Deci UNA, nu 10000. Gandeste-te si la dorinta lui Hristos : "Părinte Sfinte, păzeşte-i

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, preotii au voie sa aiba dubii si neclaritati la existenta lui Pavel, sau la povestea cu Iuda dar nu la Treime.
de ce nu?

 

 

Nu stiu de ce te faci ca nu intelegi unde tot bat eu apa in piua...
nu mai bate...saua - spune de-a dreptul, daca vrei sa spui ceva

 

Dar de ce nu poate aduce cult la Dumnezeu in timpul sau liber si sa munceasca ca zidar?

De ce tzrebuie sa fie trantor si sarlatan pe banii multimii?

La catolici e mai putin cazul dar la ortodocsi e lege

ba e cam invers:

preotul catolic traieste exclusiv pe banii Bisericii - chiar daca prin activitatile sale obtine si bani personali, acestia sunt pusi la comun cu toata comunitatea catolica

in schimb, tot mai multi preoti ortodocsi sunt preoti doar "in timpul lor liber"

de exemplu: varul meu preot ortodox

are un magazin de piese auto, mergand la biserica doar pentru activitati specifice - si-a descihs acest job imediat dupa '89 si din banii acestia traieste

din banii pe care i-i dau credinciosi abia daca reuseste sa plateasca persoana care are grija de curatenia in biserica si de vanzarea lumanarilor

in plus, prietenii preoti ai varului meu preot ortodox (printre care si nasul lui de cununie) au fiecare jobul lui

 

este usor sa critici privind situatia din exterior si generalizand superficial

 

 

 

dar sa ne intoarcem la spovada

considerand ca Dumnezeu iti iarta pacatul atunci cand i-l spui, de ce sa te feresti de marturisirea acestui pacat in fata unui preot pus acolo de comunitatea religioasa careia ii apartii?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
usor sa critici privind situatia din exterior si generalizand superficial

 

Tu iarasi prezinti cate o exceptie ca fiind regula generala

dar sa ne intoarcem la spovada

considerand ca Dumnezeu iti iarta pacatul atunci cand i-l spui, de ce sa te feresti de marturisirea acestui pacat in fata unui preot pus acolo de comunitatea religioasa careia ii apartii?!?

 

Pe Dumnezeu nu il intereseaza daca tu iti marturisesti pacatul sau nu El stie Tot de aia e Atotstiutor!

Ceea ce il poate nteresa pe Dumnezeu este daca ai inteles sa te corectezi in nurma greseli savarsite ...si El vede si asta!

 

Preotu nu trebuie sa stie ABSOLUT NIMIC pentru ca de cele mai multe ori nu este decat un turnator ordinar vandut securitatii!

 

De fapt aceasta descoasere si culegere de date este si misiunea suprema a preotului care inca de la infintarea crestinismului religie -politica de stat ..a trebuit sa controleze societatea pe care o conducea politic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar sa ne intoarcem la spovada

considerand ca Dumnezeu iti iarta pacatul atunci cand i-l spui, de ce sa te feresti de marturisirea acestui pacat in fata unui preot pus acolo de comunitatea religioasa careia ii apartii?!?

Nu-i rau sa spui pacatul cuiva, insa si preotul trebuie sa-l spuna, ca doar nu-i scutit!

Prin spovedania asta au ajuns preotii sa vanda indulgente?

 

Exista un fel de marturisire sau spovedanie in Biblie, dar nu este marturisirea facuta unui preot. Biblia spune "marturisiti-va unii altora pacatele" (Iac 5:16). Daca acest verset ar putea fi folosit pentru a sustine ideea spovedaniei, atunci ar trebui ca nu numai oamenii sa se spovedeasca preotilor , ci si preotii sa se spovedeasca oamenilor! Cand Simon din Samaria a pacatuit, dupa ce fusese botezat , Petru nu i-a spus sa-i marturiseasca lui. Nu i-a spus sa rosteasca "Ave Maria" de un anumit numar de ori pe zi. Petru i-a spus sa se roage lui Dumnezeu pentru iertare (Fapt 8:22). Cand Petru a pacatuit, el I-a marturisit lui Dumnezeu pacatul si i-a cerut iertare ; cand Iuda a pacatuit, si-a marturisit pacatul unui grup de preoti si s-a sinucis! (Mt 27:3-5).

 

Ideea spovedaniei facuta unui preot nu a venit din Biblie, ci din Babilon. Se cerea o marturisire secreta inainte de initierea deplina in tainele babiloniene. Odata ce s-a facut o asemenea spovedanie , omul era legat de maini si de picioare de catre preoti. Nu exista nici o indoiala cu privire la faptul ca in Babilon se faceau spovedanii, caci numai pe baza unor astfel de marturisiri inregistrate au fost istoricii in stare sa formuleze concluzii privitoare la conceptele babiloniene de bine si rau.(Saggs, The Greatness that was Baylon, p268)

Conceptul spovedaniei n-a fost limitat numai in Babilon. Salverte a scris despre aceasta practica printre greci: "Toti grecii de la Delfi la Termopile au fost initiati in tainele templului din Delfi. Tacerea lor cu privire la tot ceea ce li se poruncea sa tina secret a fost asigurata de spovedania generala ceruta aspirantilor dupa initiere". Anumite tipuru de spovedanie au fost cunoscute si in religiile din Medo-Persia, Egipt si Roma- inainte de inceputurile crestinismului.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preotu nu trebuie sa stie ABSOLUT NIMIC pentru ca de cele mai multe ori nu este decat un turnator ordinar vandut securitatii!
pacatele preotului chiar nu conteaza pentru credincios si nici ceea ce face cu ceea ce afla - este pacatul lui

asa cum nu conteaza pentru dintii mei starea de sanatate de dintilor medicului meu dentist

 

 

Prin spovedania asta au ajuns preotii sa vanda indulgente?
de fapt nu prin aceasta sapovada, ci prin spovada publica s-au infiintat indulgentele

apoi, dupa cum multe au fost deturnate de la sensurile initiale (vezi dinamita), s-a ajuns si la practici nepotrivite in anumite perioade de timp

 

 

Nu-i rau sa spui pacatul cuiva, insa si preotul trebuie sa-l spuna, ca doar nu-i scutit!
dar si preotii se spovedesc

 

Ideea spovedaniei facuta unui preot nu a venit din Biblie, ci din Babilon. Se cerea o marturisire secreta inainte de initierea deplina in tainele babiloniene. Odata ce s-a facut o asemenea spovedanie , omul era legat de maini si de picioare de catre preoti. Nu exista nici o indoiala cu privire la faptul ca in Babilon se faceau spovedanii, caci numai pe baza unor astfel de marturisiri inregistrate au fost istoricii in stare sa formuleze concluzii privitoare la conceptele babiloniene de bine si rau.(Saggs, The Greatness that was Baylon, p268)

Conceptul spovedaniei n-a fost limitat numai in Babilon. Salverte a scris despre aceasta practica printre greci: "Toti grecii de la Delfi la Termopile au fost initiati in tainele templului din Delfi. Tacerea lor cu privire la tot ceea ce li se poruncea sa tina secret a fost asigurata de spovedania generala ceruta aspirantilor dupa initiere". Anumite tipuru de spovedanie au fost cunoscute si in religiile din Medo-Persia, Egipt si Roma- inainte de inceputurile crestinismului.

interesant si bine de stiut

asta nu inseamna ca avand aceste origini se perverteste orice fruct

intelepciunea asitica spune ca "fiecare mocirla isi are nufarul ei"

(iar noi, romanii, stim ca inn baligar cresc ciupercile gustoase)

ideea este sa alegi nufarul nu restul

multi reusesc sa practice spovada sub chip de nufar

cei care nu vor sa vada nufarul... este alegerea lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma mai pot spovedi la preot, nu stiu de ce

dar azi am fost la biserica si in fata icoanei mi-am spus toate pacatele,

ceva m aindeparteaza de preoti,dar nu de biserica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×