Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Despre iertarea pacatelor si spovedanie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ma mai pot spovedi la preot, nu stiu de ce

dar azi am fost la biserica si in fata icoanei mi-am spus toate pacatele,

ceva m aindeparteaza de preoti,dar nu de biserica

Pai cu ce te poate ajuta un lemn fara viata?

Dumnezeu este viu si daca ii marturisesti pacatul , El este credincios si te iarta!

1IOAN 1: 9 Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca de orice nelegiuire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am mai spovedit de cand eram copil si nici nu o voi mai face vreodata.Nu cred in acel preot care iti pune fusta in cap si te intreaba cu ce ai gresit.Pai de gresit pot gresi in fiecare secunda a vietii,insa doar Dumnezeu ma poate ierta.Numai am incredere in preoti si nici nu voi mai avea vreodata.Pot sa ma rog la Dumnezeu de oriunde as fi,nu e musai sa ma duc la Biserica care ma pune sa platesc pentru orice mic detaliu.Dumnezeu te aude oriunde ai fi,de iertarea pacatelor nu stiu ce sa spun..dar in orice caz nu cred ca un preot e in stare sa faca asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu m-am mai spovedit de cand eram copil si nici nu o voi mai face vreodata.Nu cred in acel preot care iti pune fusta in cap si te intreaba cu ce ai gresit.Pai de gresit pot gresi in fiecare secunda a vietii,insa doar Dumnezeu ma poate ierta.Numai am incredere in preoti si nici nu voi mai avea vreodata.Pot sa ma rog la Dumnezeu de oriunde as fi,nu e musai sa ma duc la Biserica care ma pune sa platesc pentru orice mic detaliu.Dumnezeu te aude oriunde ai fi,de iertarea pacatelor nu stiu ce sa spun..dar in orice caz nu cred ca un preot e in stare sa faca asta.

Daca nu stiai, nu preotul te iarta de pacate, ci Dumnezeu. Biserica nu te obliga sa faci nimic. Faci daca vrei. Si e adevarat, Dumnezeu te vede, te aude, oriunde ai fi, e posibil insa sa nu te bage in seama. Acum inteleg cum se face ca viata ta e plina de vraji, buhuhu-uri, clarvazatoare, spirite si alte prostii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pai e si normal sa judec aproapele caci despre Dumnezeu nu am nici o informatie clara si concreta !

Eu nu sunt Dumnezeu ca sa fiu tolerant ... eu chiar sustin in gura mare ca sunt intolerant cu raul sub toate aspectele sale ...acesta este motivul pentru care postez impotriva minciunii numite religie si raului pe care aceasta la adus oamenilor timp de 2000 de ani!

-pai daca e normal sa "judeci" aproapele atunci ce cauta Dumnezeu in discutie? :crazy: -iara esti pe calea contrazicerii propriilor afirmatii - :crazy: -deci sa inteleg ca nu crezi in Dumnezeu..."intoleranta asta spune.... nu prea intelegi nici "smerenia" cuvintelor "faca-se voia ta "dar asta e alt adevar....iar de "realitate" nici nu poate fi vorba.....

pai daca nu-l cunosti pe Dumnezeu atunci cum esti impotriva raului? :crazy: - ratiunea te strige " tare rau" si cu cit te avinti mai mult cu atit te adincesti mai mult.... dar continua..... din asta invata si altii unde duce" orgoliul" ratiunii ;)

multa iubire

 

 

ps.... simte iubirea si toate ti se vor dezvalui.... :crazy:

 

ps acum am ajuns la adevarul "scris in inima" -pai nu spuneai tu ca adevarul ti-l da ratiunea.... :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu stiai, nu preotul te iarta de pacate, ci Dumnezeu. Biserica nu te obliga sa faci nimic. Faci daca vrei. Si e adevarat, Dumnezeu te vede, te aude, oriunde ai fi, e posibil insa sa nu te bage in seama. Acum inteleg cum se face ca viata ta e plina de vraji, buhuhu-uri, clarvazatoare, spirite si alte prostii.

Tu chiar imi urmaresti orice raspuns?Viata mea nu e plina de prostii,inca o data te rog sa nu generalizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu chiar imi urmaresti orice raspuns?Viata mea nu e plina de prostii,inca o data te rog sa nu generalizezi.

 

Hellena ...nu iti fa probleme ...viata fiecarui om contine multe greseli .. .totul este ca sa inveti din greselile facute si sa nu le mai repeti!

 

...dar nu uita ....a gresi nu inseamna a pacatui .... ci a experimenta ... pacat e doar atunci cand le repeti desi esti constienta ca gresesti.

 

Daca Dumnezeu voia ca sa nu Experimentezi te nastea gata invatata si pregatita pentru viata ...asa cum se naste puiul de gaina ... are atunci cand iese din ou stie ca iarba e buna si ca pisica este periculoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu chiar imi urmaresti orice raspuns?Viata mea nu e plina de prostii,inca o data te rog sa nu generalizezi.

Nu, pe la religie si spiritualitate ma invart de obicei.

E dreptul meu sa cred clarvazatoarele sarlatance. In ceea ce te priveste, nu generalizez, insa este logic si firesc ca un om care se increde in magie si in vorbele unor persoane care se pretind clarvazatoare sa nu aibe credinta. Tocmai lipsa de credinta te-a dus la a crede ca mobila scartaie pentru ca sunt facute vraji.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu stiai, nu preotul te iarta de pacate, ci Dumnezeu. Biserica nu te obliga sa faci nimic. Faci daca vrei. Si e adevarat, Dumnezeu te vede, te aude, oriunde ai fi, e posibil insa sa nu te bage in seama. Acum inteleg cum se face ca viata ta e plina de vraji, buhuhu-uri, clarvazatoare, spirite si alte prostii.

Asa este!

Daca un om nu spune altuia pacatul, nu il spune nici lui Dumnezeu si nu se lasa de el, sigur este un teren deschis pentru diavolul si duhurile rele.

Pe de alta parte nu este destul sa ne marturisim pacatele, trebuie sa ne si lepadam de ele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte fals!

Mai studiaza tu!

 

Peste o mie de ani adica pana in evul mediu Isus a fost considerat Luceafarul diminetii ...si asta in conditiile cand liturghiile se tineau exclusiv in limba latina ...si in latina Luceafarul se traduce LUCIFER!!!

 

in evul mediu timpuriu era lege sa afirmi asta : "Iesous verus Lucifer " ,Isus este adevaratul Lucifer,

 

In plus de asta :...zice Dumnezeu...:

Apocalipsa

12. 12 De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
viata se desfasoara la fel de bine sub lumina soarelui cat si sub stralucirea stelelor si a lunii ....noaptea .....nu e nimic ....diavolesc ,noaptea ....ci dimpotriva .....visam ,iubim ,dorim ....cum am mai spus ...noaptea e de basm ,atunci cand stii sa o privesti ....dumnezeu a facut sa fie ziua dar,noaptea nu e tot de la el ? lui lucifer nu i-a ramas decat ura ...crezi ca se va multumi numai cu atat ,se va vrea stapan peste tot ce e frumos ....oare uratul ,nu e tot de la dumnezeu ?

mda,spovedania ....nu aduce liniste ....prefer sa ma straduiesc sa numai gresesc ...sau ma rog ,sa incerc ....

scopul spovedaniei nu este sa aduca liniste. Este ca si cum ai spune ca sarea nu reuseste sa indulceasca cafeaua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×