Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foto 1 -El nu avea mana staga din cot , acum are o proteza.

Foto 2- este integrat la gradinita , dus-adus impreuna cu alti copii cu masina , numai locuieste cu familia in baraci pe canal ci intr-un loc decent , fratii merg la scoala .

Foto 3 -"Imprumutat " ca sa cerseasca adus imppreuna cu alti adolescenti in diverse orase si puncte.Aici se "relaxeaza " la sfarsitul zilei. 13 ani.

Nu stie sa citeasca , sa scrie si nici data nasterii.Am fost la el acasa in Ro , l-am redat parintilor , au o superba casa in sudul Romaniei.

Foto 4.Sub control mediccal de 3 ani la Roma , gasita la semafor cersind cu alti copii, locuieste cu parintii care sunt ajutati si sustinuti, sufera de o deformatie grava osoasa .

Foto 5.Lovit de o masina pe trecere pietoni , abandonat , dus la spital dupa cateva zile externat si in aceasta situatie ...pe strada , gasit sistemare si avocat .

Foto 6 .Tinuta la semafor intr-o intersectie superaglomerata .....eu sunt Himmler ? repet intrebarea.

Foto.7.La fel ca mai sus , fetita are 3 ani si ...7 kg.

 

Foto 8-Primul reimpatriat regasit familia dupa 21 ani.

Foto 9 - aici traiau 3 copii si 4 adulti.

Foto 10 - Cancer - , gasit pe strazi , dus spital , terapiepost operatie.

Foto 11 - rusinea etniei rrom

fotot 12 - Dupa ani de cersit la semafoare si-a regasit demnitatea .Aici la mine acasa musafira cu parinti . 16 ani , merge la scoala , este foarte frumoasa si canta ...manele.

post-87259-1249248118_thumb.jpg

post-87259-1249248182_thumb.jpg

post-87259-1249248361_thumb.jpg

post-87259-1249248671_thumb.jpg

post-87259-1249248770_thumb.jpg

post-87259-1249248920_thumb.jpg

post-87259-1249249156_thumb.jpg

post-87259-1249249882_thumb.jpg

post-87259-1249250132_thumb.jpg

post-87259-1249250299_thumb.jpg

post-87259-1249250823_thumb.jpg

post-87259-1249252029_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.- cel mai cumplit loc pe care l-am vazut , dar copii merg la scoala , supravegheati de asocialii de voluntariat.

2.Copilarie furata

3.Ictus , hemipareza , iesit din spital , gasit pe strazi sub 40 grade , internat spital unde este si astazi.

4.- 5 - Scabie stare foarte grava , asa umbla pe strazi , o are de cca 2 ani, este sub control si observatie desi scabia nu se rezolva in spital dar in acest caz....

 

 

 

 

 

 

post-87259-1249252231_thumb.jpg

post-87259-1249252608_thumb.jpg

post-87259-1249252859_thumb.jpg

post-87259-1249253282_thumb.jpg

post-87259-1249253250_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Candva mi-ai dat un sfat foarte bun, pe care ti-l dau si eu acum: nu mai pune la suflet. Lumea e plina de oameni frustrati care cauta permanent ceva de criticat in altii si care pretind sa stie mai bine decat tine cu ce scop ai pus anumite lucruri in discutie. Normal, ca multi alti oameni cu bun simt, te astpti sa ti se acorde prezumtia de nevinovatie macar, de catre persoane cu care nu ai nimic de impartit. Dar aproape niciodata nu e asa. Pe mine nu ma mai mira nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce te ocupi numai de rromi?Oare romanii nu fac probleme?Oare romanii nu sunt cersetori?Pentru ei ce se face?Se trece cu vederea,numai pentru ca sunt romani?

Mie una mi se pare ciudat,in locul tau,ori as fi continuat cu poze si explicatii atunci cand a fost facut topicul,ori taceam.Sincer.

 

Mi se pare rusinos sa apar acum cu scuze si explicatii la un topic din 2007 si asta doar pentru a demonstra ceva cuiva...

Iti explic eu de ce, numai de rromi.

Pentru ca ei sunt singuri cetateni romani ce au acele probleme.

Cati romani - dar in procente spun - ai vazut analfabeti, care umbla nespalati, care isi pun copii sa cerseasca, sa fure, si et cetera.

Care prefera sa doarma pe jos, sau in adaposturi improvizate, cu toate ca au bani sa isi inchirieze o casa, dar ii trimit in Romania.

Zi, cati ?

Aceia care exista sunt un procent infim, in raport cu rromi.

 

Si mai apoi vreau sa te intreb pe tine..

...de ce ar fi asa ceva rusinos, sa spuna ceea ce face si cu ce se ocupa ? :cheers:

 

Mie mi se pare abject,(si nu fac referire la tine, o spun la modul general si care depaseste si virtualul ) sa critici pe cineva ce nu il cunosti, si culmea, tocmai aceia ce stau cu mainile in san, si privesc.

Pentru ca mai apoi sa isi tuguie buzele, sa ridice o spranceana, si sa pronunte tendentios, la adresa acelora ce fac cat de cat, ceva.

 

Dar cum spunea cineva pe aici, a fi tendentios, este un eufemism prea supraestimat, in acest caz, intrucat se prezuma ca ar poseda si ceva inteligenta.

 

P.S. - Comentariul meu nu vizeza pe nimeni de pe aici. Si este doar un epitet, intrucat sunt indignat ca se poate considera "rusinos", faptul ca spui ca ii ajuti pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"o plaga a societatii romanesti" ... .

 

Nu pot sa ma intreb retoric, cine este vinovat pentru asta ?

 

Ei , noi ? ...

 

Tiganii au fost robi pana'n secolul Xl, dupa care au fost ostracizati , devenind paria ai societatii .

Nici in epoca contemporana situatia lor nu s'a ameliorat , ei traind cu "ajutorul" statului in aceleasi conditii precare .

 

Pot sa'i condamn ca au ajuns aici ?

 

Nu , tu poti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pot sa'i condamn ca au ajuns aici ?

 

Nu , tu poti ?

Da, poti.

Ca tu nu vrei, asta este altceva.

De aia s-a ajuns aici.

 

Si cea mai mare vina, o poarta cei multi.

 

 

L.E. Nu intelege ca de aia s-a ajuns aici, si ca este din vina ta. :cheers:

Indiferenta, a facut posibil asa ceva.

De aceia, esti indiferent ?!

Esti vinovat!

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tosca,nu ma intelege gresit,iti respect munca si iti spun sincer ca nu am intalnit asemenea oameni aici,nici nu stiu cum as reactiona.

 

 

Mi se pare rusinos sa apar acum cu scuze si explicatii la un topic din 2007 si asta doar pentru a demonstra ceva cuiva...

 

Fara pica,ne vedem la carciuma.....

 

Mie nu mi se pare deloc rusinos. Poate sa fie un topic din 2000 daca situatia e valabila in prezent. Asa a simtit ea, ca e momentul sa isi arate "cartile pe fata" in 2009, de ce nu? Nu poti sa judeci actiunea unui om dupa standardele tale si sa spui ca nu e corecta.

In plus, pentru munca nobila pe care o face ea nu cred ca exista "prea devreme" sau prea tarziu.............Si nici pentru dezvaluiri legate de un hobby, o profesie. Dupa cum bine ai mentionat " e un forum" . Fara sa intru deloc in detaliile care au facut-o sa posteze poze si sa isi expuna activitatea, mai vreau sa spun ca Tosca nu castiga din asta la modul concret. Dar pe de alta parte, ea salveaza suflete si atunci cine e mai castigat????

Noi putem doar sa judecam. Sau si mai bine, sa fim cinstiti si sa tacem din gura daca nu intelegem sau nu putem face ceva la fel de "maret".

Fara pica, ne vedem la crasma.................. :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, poti.

Ca tu nu vrei, asta este altceva.

De aia s-a ajuns aici.

 

Si cea mai mare vina, o poarta cei multi.

 

 

L.E. Nu intelege ca de aia s-a ajuns aici, si ca este din vina ta. :cheer:

Indiferenta, a facut posibil asa ceva.

De aceia, esti indiferent ?!

Esti vinovat!

 

Nu stiu daca raspunsul tau este unul plin de inteligenta sau de'a dreptul idiot . :cheers:

 

Inclin sa cred ca'i a doua varianta . :cheer:

 

 

In caz ca ai uitat, traim intr'o lume in care drepturile omului sunt apa de ploaie sau daca'ti place mai mult, sclipici pentru fraieri .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie in primul rand sa tragem autoritatile de urechi cat mai tare. Si nu numai vorbe..FAPTE! Ma uit la strazile din Oslo...put..PUT de cersetori si infractori. au ajung cersetori din alte tari sa aiba placute cu ''ajutati-ma, nu sunt din romania''. Am crezut ca mor..nu stiu daca de ras sau plans. In secunda aia am pus mana pe telefon si am vrut sama duc la ambasadorul Romaniei sa-l intreb ce face el cand vede ca zi de zi in fiecare ziar apare cate un articol despre hoti de carduri, hoti de masini, hoti de buzunare, mai noi profanatori de morminte si tot asa. In locul lui m-as duce la posturile Tv si as cere scuze statului norvegian pt ceea ce are de suportat din partea unei minoritati rmane si m-as pune pe lucru. I-as trimite acasa, le-as lua dreptul de sedere, nu le-as acorda azil politic. Cine nu se integreaza si cine nu VREA sa se integreze intr-o alta tara, nu are ce cauta acolo. Cat despre cei din Romania, poate ar trebui marite taxele pt alcool si tabac si investiti banii aia in reintegrarea lor in societate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×