Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e cazul sa sari gardul cu afirmatiile. Daca pastram tonul cald - s-ar putea sa ramanem departe de "cuib". Extremismul nu se aplica doar in catalogarea raselor ci si in gradul de toleranta pe care il ai fata de .........o opinie, de exemplu.

L-ai stigmatizat pe lupini "fara sa il cunosti" asa cum ai mentionat. Eu am citit postarile lui de aici si e clar ca se refera la varianta in care romii nu se pot sau nu vreau sa se integreze. Ca vorbim despre romi- asta e topicul dar la fel de bine povestea se aplica in cazul romanilor care sunt number one la hotie.Daca ai tu o solutie mai buna la problemele expuse aici, desigur ca va fi apreciata.

Daca simti nevoia sa incurajezi Organele de ordine in acte de abuz impotriva cetatenilor, fa-o, dar cel putin nu afirma ca o faci pentru un prieten, sau in numele dreptului la opinie. :flowers:

Transmite-i domnului in cauza, ca America este unde este, fiindca nu se trece indiferent pe langa un abuz. Oamenii se gandesc ca maine pot fi chiar ei cei intinsi pe asfalt cu bastonul electric si nu fiindca au fost "confundati" cu un rrom.

Editat de McZuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca simti nevoia sa incurajezi Organele de ordine in acte de abuz impotriva cetatenilor, fa-o, dar cel putin nu afirma ca o faci pentru un prieten, sau in numele dreptului la opinie. :flowers:

Transmite-i domnului in cauza, ca America este unde este, fiindca nu se trece indiferent pe langa un abuz. Oamenii se gandesc ca maine pot fi chiar ei cei intinsi pe asfalt cu bastonul electric si nu fiindca au fost "confundati" cu un rrom.

 

Nu discutam aici despre nevoile mele. Eu am vorbit la subiect. Tu deviezi

 

Nu te tine buzunarul sa ma erijezi in purtatoarea ta de cuvant. :bataita: Transmite-i tu............. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma refeream la cei care le dau bani. Dar se pare ca postez pe un topic gresit, poate am nimerit in cuibul extremistilor.

Imi cer scuze, propuneti si desfintarea circurilor atunci. Apropo, voi unde mergeti cu copii, numai la gropa cu nisip ? Artistii de circ sunt ceva de rasul lumii, mai bine sa nu-i vada, nu-i asa ?

 

 

Topicul este cel potrivit , atitudinea si modul in care pui problema este putin ...ostentativa.

De ce nu citesti tot si ai sa vezi ca aici nimeni nu este nici rasist nici extremist , doar ca discutam diverse aspecte ale "convietuirii " cu "rusinea " de a fi romani , desi tema este alta cum bine ai vazut.

Poti sa crezi si sa intelegi ce doresti , esti liber , dar nu rastalmaci si nu pune pe seama noastra ce gandesti sau ce banuiesti ca poate gandim noi.

 

Lupini are dreptul sa-si spuna cinstit punctul de vedere chiar daca eu sau altii nu suntem de acord cu ce spune asta nu inseamna ca este extremist ( el sau altii de aici ).

Circul este un loc care ne-a dezvoltat fantezia si ne a fascinat de la o varsta frageda , departe de noi a desconsidera munca asidua si riscul la care se expun artistii la fiecare antrenament si spectacol.

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Topicul este cel potrivit , atitudinea si modul in care pui problema este putin ...ostentativa.

De ce nu citesti tot si ai sa vezi ca aici nimeni nu este nici rasist nici extremist , doar ca discutam diverse aspecte ale "convietuirii " cu "rusinea " de a fi romani , desi tema este alta cum bine ai vazut.

Poti sa crezi si sa intelegi ce doresti , esti liber , dar nu rastalmaci si nu pune pe seama noastra ce gandesti sau ce banuiesti ca poate gandim noi.

 

Lupini are dreptul sa-si spuna cinstit punctul de vedere chiar daca eu sau altii nu suntem de acord cu ce spune asta nu inseamna ca este extremist ( el sau altii de aici ).

Circul este un loc care ne-a dezvoltat fantezia si ne a fascinat de la o varsta frageda , departe de noi a desconsidera munca asidua si riscul la care se expun artistii la fiecare antrenament si spectacol.

Dar ideea de a construi rezervatii pentru rromi cum ti se pare ? :flowers:

Tu esti in mijlocul problemelor. Consideri ce cele mai mari prejudicii aduse de infractorii rromi sunt impotriva majoritarilor romani, italieni, etc. sau a unei alte minoritati: cea a rromilor foarte saraci, fara instruire, fara putere, fara solutii la indemana ?

Ce simti tu ca te ingrijoreaza mai mult ? soarta celor din fotografii sau "rusinea" romanilor in lume ?

 

PS: Ce ati inteles voi cu circul este foarte departe de ceea ce contine mesajul meu.

Nu discutam aici despre nevoile mele. Eu am vorbit la subiect. Tu deviezi

 

Nu te tine buzunarul sa ma erijezi in purtatoarea ta de cuvant. :bataita: Transmite-i tu............. :blink:

Era o afirmatie retorica, de polemica nu ma tine buzunarul (oboseala).

Am sa deviez in curand in pat. Noapte buna.

Editat de McZuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar ideea de a construi rezervatii pentru rromi cum ti se pare ? :flowers:

Tu esti in mijlocul problemelor.

 

Consideri ce cele mai mari prejudicii aduse de infractorii rromi sunt impotriva majoritarilor romani, italieni, etc. sau a unei alte minoritati: cea a rromilor foarte saraci, fara instruire, fara putere, fara solutii la indemana ?

Ce simti tu ca te ingrijoreaza mai mult ? soarta celor din fotografii sau "rusinea" romanilor in lume ?

 

 

Am aflat si interesul tau pentru topicul asta.

 

Nu consider nimic din tot ce presupui tu ca fac sau spun eu .

 

 

 

Inutil sa-ti raspund.Ti-ai raspuns SINGURA.

 

Tu ce faci ca sa ajuti ? ca sa schimbi cave?

 

Faci 5 dushuri pe zi daca trece un rrom pe langa tine ? Ai luat la tine in casa un rrom ? Spune concret si atunci discutam.

 

 

ai ceva de scris legat de subiect ? Scrie.

Lasa USERI in pace . Altfel esti offtopic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai ceva de scris legat de subiect ? Scrie.

Lasa USERI in pace . Altfel esti offtopic.

Adica tu nu ajuti un homeless, un om ci un rrom ? :flowers: Te intreb de curiozitate, fiindca nimic din ceea ce poate fi scris aici nu poate umbri ceea ce faci tu in realitate.

Daca este adevarat ceea ce ai scris, normal ca stiam raspunsul vizavi de felul in care simti si atitudinea salutara pe care ai adoptat-o. Numai ca nu inteleg de ce te exprimi atat de ciudat.

Editat de McZuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica tu nu ajuti un homeless, un om ci un rrom ? :flowers: Te intreb de curiozitate, fiindca nimic din ceea ce poate fi scris aici nu poate umbri ceea ce faci tu in realitate.

Daca este adevarat ceea ce ai scris, normal ca stiam raspunsul vizavi de felul in care simti si atitudinea salutara pe care ai adoptat-o. Numai ca nu inteleg de ce te exprimi atat de ciudat.

 

 

 

Indiferent de etnie ,nationalitate ajuti un OM.

 

Dace este adevarat ...scrii tu , la asta nu am ce sa-ti raspund. Crezi ce vrei .

 

Ma exprim ciudat pentru ca am sentimente si trairi contradictorii.

Una din femeile din poze nu este nici saraca , nici neputincioasa , fura , are o situatie materiala foarte buna , iar ea umbla prin Europa si fura in magazine (intr-o singura dimineata a furat dintr-un magazin 8 perechi ochelari de firma de la 200 euro in sus , iar cand a fost prinsa si-a rupt parul din cap si urla ca are copil bolnav de cancer si ca in Romania se moare de foame si ca a furat ca sa plateasca spitalul pentru copil ,minciuna sfruntata ,s-a dovedit ca e minciuna ),deci acesta este unul din rromi -romani pentru care spun ca-mi este rusine ca este conationala mea.

 

Pentru fetita din poza (care danseaza in curtea questurii ) asi fi instare sa fac orice ca sa aiba alt viitor ( de altfel se fac demersuri sa fie ajutata familia care intradevar este foate saraca si sunt persoane oneste ) .

 

 

 

 

 

 

 

 

Tosca,de ce sa nu raspunzi?

 

De ce nu iti convine sa le raspunzi la toti?

Pana acu ai facut numai gargara,dar in afara de faptul ca te lauzi singura,ceva concret nu ai facut.

Eu spre exemplu,vreau sa vad cum imbaiezi tu un homeless,o poza.Vorbe spunem multi.Dar faptele lasa de dorit.

Insusi titlul topicului lasa de dorit,ti-am mai spus,tu privesti situatia din perspectiva ta italiana.Deci Nu cersetorii rromi impanzesc strazile Europei,ci cersetorii romani o fac.

Si de cand discriminarea asta?Rromi,romani?Oare nu toti au acelasi pasaport in care la nationalitate scrie ROMANA?

Nu conteaza ca TU ajuti un roman si il speli.Conteaza sa schimbi parerile celor din Europa despre romani si despre Romania.Dar asta este destul de greu,atata timp cat Red Light District este plin de romance,sau cand bulevardele din Milano sunt pline de prostituate romance ce si-o trag cu clientii in parcarile hoteliere.

 

Stii ce?Al meu socru este diabetic de ani de zile.L-am intrebat intr-o zi daca stie cine a inventat insulina,a spus ca nu.I-am spus eu,Paulescu,deci roman.Si el a spus,datorita unui roman,traiesc si azi si m-a pupat pe frunte.

Le-am vorbit tuturor,despre toate inventiile romanilor.Au ramas masca,habar nu aveau.Dar acum apreciaza.Am fost in vacante cu sotul in Ro,i-am aratat bune si rele,am facut filme pe care apoi le-am aratat aici tuturor.

Deci stigmatizata nu m-am simtit niciodata,decat atunci cand un roman mi-a furat portofelul.Si am mai scris pe alt topic de ce.

Dar acceptata datorita a ceea ce sunt,am fost si sunt.Iar singurul lucru ce eu il fac,este sa invat oamenii de aici ca romanii sunt asemeni mie.

Insa mi-e scarba sincer,de cei ce merg in alta tara si incep sa se inscrie intr-o asociatie oarecare,sa ajute la starpirea raului,doar de dragul de a arata strainilor ca ei se complica in a schimba proprii concetateni.

Eu am schimbat ceva incepand cu mine insami.Am lucrat mult timp la un spital,voluntar.Puneam apa la flori,duceam oamenii in sala de operatii,le spuneam o vb buna.Duminica impingeam caruturi cu rotile a oamenilor invalizi,pana la capela spitalului.

Le citeam,le povesteam de Romania.La inceput am fost tratata nu prea bine,dar apoi daca nu mergeam o zi la lucru,intrebau la receptie de mine.

M-am apropiat de multi oameni,iar atunci cand la randul meu am fost internata,toti acei oameni erau zilnic la mine in camera,fiecare facand ce putea.

Acum nu mai lucrez,dar am sute de prieteni ce ma viziteaza zilnic.Consider eu ca am schimbat totusi ceva in ceea ce priveste mentalitatea strainilor asupra romanilor.

Pentru ca ceea ce semeni,aia culegi.

 

 

 

 

 

Raspund cand si cum cred eu .

 

Eu am facut gargara si m-.am laudat singura , ca sa nu credem si despre tine acelasi lucru .......te credem pe cuvant , dar nu ne pui si tu o poza ,o invitatie , un afis , ceva ,ca sa vedem si noi cum faci promovarea Romaniei in lume ?

 

 

 

Poate deschizi un topic "Promovarea Romaniei in lume " ca sa nu fii aici offtopic , vin si eu sa scriu , cu argumente concrete nu bla , bla , bla aa cum spui ca fac eu .

 

Imi place chestia cu ce semeni , culegi .

 

Tu ce semeni ? Sa vedem si ce culegi.Speri aplauze la scena deschisa ca m-ai pus la colt ?

 

Fara ranchiuna , ne vedem in crasma l la o cafea !

 

Inainte si dupa , faza intermediara ar fi indecent sa postez aici doar ca sa-ti dau tie satisfactie , dar daca mai ai rabdare si interes poate o sa vezi albumul publicat . Cu autograf ! Ca asa-mi place mie sa ma laud singura . Chestie care vad ca la tine a prins , ai facut-o si tu .

post-87259-1249515586_thumb.jpg

post-87259-1249516269_thumb.jpg

post-87259-1249516430_thumb.jpg

post-87259-1249516630_thumb.jpg

post-87259-1249517223_thumb.jpg

post-87259-1249517360_thumb.jpg

post-87259-1249517561_thumb.jpg

post-87259-1249517781_thumb.jpg

post-87259-1249517992_thumb.jpg

post-87259-1249518724_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(...) ca America este unde este, fiindca nu se trece indiferent pe langa un abuz. Oamenii se gandesc ca maine pot fi chiar ei cei intinsi pe asfalt cu bastonul electric si nu fiindca au fost "confundati" cu un rrom.

Asa este.

Numai ca aici la noi in Ro, s-a cultivat ani de zile, o "ura" impotriva a tot ce reprezinta statul.

Indiferent ca este organ de ordine sau simplu functionar. De aceia nu mai exista respect pentru nimic.

Si aceasta atitudine se vede clar, la ceilalti cetateni plecati in afara Romaniei.

 

De aici si toate acele manifestari pentru care suntem stigmatizati. Nu mai avem nici un respect pentru cel de langa noi.

Iar cateodata, aratam din plin acest lucru. Dar cu pretentia sa fim respectati.

 

Ne-am abrutizat intratat, incat consideram propria indiferenta drept un act de toleranta, si suntem si mandrii pentru asta.

Acesta este de fapt motivul pentru care suntem in "oala cu prosti ".

 

Cand nu vom mai fi "toleranti" cu abuzurile pe care le ignoram cu buna stiinta, indiferent daca sunt savarsite de un individ asupra altuia, sau de un organ al statului, cu gandul ca maine putem fi chiar noi o victima, abia atunci vom reusi sa facem ceva.

 

Solutiile trebuiesc sa fie radicale, dar sa nu fie manifestate sub forma extremismului.

Pentru ca forta, naste numai revolta, ce se va manifesta tot prin forta. Mai devreme sau mai tarziu.

 

Numai respectul poate impune respect !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma uit in jur. E plin de romi.........romani. Sunt tineri!!!!

Mi-e scarba. Nu ma intereseaza ce cred altii, ce spun, cum ii judeca , nu-mi pasa daca ma credeti xenofoba

Puterea inestimabila a subiectivismului...

 

Cand aparam musulmanii de ploile acide precum 'salbatici, inapoiati, teroristi, samd', suntem conform cu libertatea si democratia.

Cand e vorba de tigani, mai da-o dracului de etichetare si infierare, ca astia merita.

 

Musulmanii tai sa fie respectati, ca nu sunt toti teroristi, tiganii sa fie huliti.

 

Uite asa ne devoalam noi inteligenta.

 

PS: personal le-am aparat aceleasi drepturi musulmanilor si nu ma dezic. Pentru ca cred in ce am spus.

Nu sunt ca altii. Nu sunt ca nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fii cu luare aminte la cele două filme de mai jos :

 

Da...ce gust amar lasa ambele situatii... nesimtirea nu are nationalitate. Femeia aia atat de tupeista e reprezentativa pentru o anumita parte a bogatilor cu obrazul gros. Iar javra aia de politist american mai avea nitel si o tara pe aia de par pana in beciul politiei, pentru atata lucru. Ce lume nebuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×