Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iubeste-ma cand merit cel mai putin....atunci am cea mai mare nevoie!

 

Este ales de tine,Condor,cred ca ai raspunsul meu in el!

 

Nu discutam aici istoria acestui popor care nu si-a ales soarta! Acum o mie de ani,au fost luati din nordul Indiei cu forta de catre mongoli si adusi la portile europei,au fost vanduti ca robi la kg,numai in Romania au fost robi mai mult de 300 de ani,este unic popor care nu si-a pierdut identitatea ,nu exista nici o marturie scrisa a culturii lor,s-a transmis oral,au legi dure nescrise,cea mai mare pedeapsa este sa fie exclus din nucleul din care face parte!Incredibil ,dar si azi functioneaza!

Fiecare dintre voi are partial dreptate in ce spune,dar e clar ca avem prejudecati.

Einstein spunea "ca este mai usor sa dezintegrezi o molecula decat sa depasesti o prejudecata"!

Noi ,la 17 ani de la Marea schimbare ,am evoluat foarte putin,daca ne comparam cu tarile vecine,regret ca spun asta,dar asa este!

Oare de ce Budapesta,Praga,Bratislava,St.Petersburg,Krakovia sant sant cuprinse in toate circuitele europene turistice si de interes major?

Ce nu avem noi? Avem vegetatie,avem ce arat,avem arta,avem,avem,si totusi?Ce ne lipseste? Inteligenta vecinilor?

Nicidecum,avem sa vindem la kg.(scuzati-mi expresia).Noi nu stim sa fim uniti!

Traiesc de 8 ani in strainatate,sant presedinta unei asociatii multietnice,avem membrii din Ucraina,Moldova,Rusia,India,Bangladesh,Polonia,Argentina,Venezuela,Chile,Peru,Me

ic,chiar si din SUA,Romania,Albania.

Vreti sa stiti ceva? Singurele care se cearta,sant dezbinate,se barfesc,se urasc sant moldovencele si romancele !

Oare asta nu vorbeste de la sine?

Da,aveti dreptate,ne-am idepartat de la subiect!

 

Rromi,acesta era subiectul,cersetori europei,dar cum sa face sa numai fim confundati? pentru majoritatea sant romani,habar nu au care este diferenta dintre rrom si roman!Am spus-o si mai sus,nu desconsider poporul rrom,eu discut despre aceea parte care sant marginalizati si de rromi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum o gramada de munca, seriozitate, persevernta si demnitate!!!!

 

cat despre rromi, sincer nu prea ii am la inima, nu pentru rasism sau nu mai stiu ce, ci pentru ca pana acum 1 singur am vazut muncitor in rest doar ciorditori, cautatori in gunoaie si alte minuni. le-a fost repartizate de la primarie case curate si containere de locuit. totul era curat si pus la punct. acum e o mizerie incredibila in zona aceea unde stau. mie nu mi-a dat nimic primaria de-a gata....ca nu is rrom;)

 

ma inclin

 

 

Total de acord.

Alaltaieri..........Paris............NotreDamme, pliiiin de lume.

Un grup de tiganci si tigancuse trec strada pe rosu. Doi politisti asteapta frumos schimbarea culorii semaforului. "Vivre la Roumanie, mes amis" striga catre cei doi o tigancusa murdara, facand cu mana. Politistii privesc spre ele a lehamite si se uita in alta parte, ignorandu-le. Un fior neplacut ma strabate cand aud numele tarii mele...............

Privesc constructia imensa. O tiganca vine la mine cu o poza in mana. "Du iu spic inglish"? Ma intreaba...............Ma uit la ea cu atentie.Zambeste ironic, nu pare ca i-ar fi foame, sete, rusine, greu,.............Ii spun ca vorbesc romaneste. O clipa e uimita. Apoi isi expune acelasi zambet de "

Je ne suis pas int

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate asa e..................

 

Nu, aici ii ia politia rapid. Ori intra intr un progr de reintegrare, ori se cara acasa. Nu pot sta pe strazi sa cerseasca.

Cand te duci (cu pluta, cu avionul, cu ce o fi) in alta tara - te pliezi pe legile, regulile lor. Nu poti sau nu vrei - au dreptul sa te excluda si sa te trimita la dracu-n praznic. O fi fost "rau" Tepes dar ia uite, cati l-au blagoslovit de cand nu mai e...............

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa comentez. Am vrut doar sa va puneti in locul meu pentru o secunda.............Nu cred ca sunt solutii. Chiar nu cred , atata timp cat franta, spania , italia sunt permisive din muuulte puncte de vedere. Nu am vazut tigani romani in Germania cersind pe strazi. Poate pentru ca le-a fost greu sa invete sa isi expuna povestea nenorocirii lor in limba germana? :luck: Nicidecum..........

 

Jo, te-a vazut mai instarita si geanta de firma. (w00t)

 

Iar cum te-ai simtit, te cred, dar asta nu este nimic. Sper sa nu ai vreodata oacazia sa fii asociata direct in discutiile cu altii (straini) cu aceia pe care ii descrii tu. Crede-ma ca vei simti ce ai simtit acum, mult mai intens si injositor. Si cu toate astea este un adevar. Asa ti se v-a lua de Romania si nu vei mai spune nimanui ca esti roman.

Iar altii te intreaba ca de ce nu esti mandru ! :stars:

 

Si in Germania, nu mai se duc pentru ca este considerata neatractiva. Ei au trecut primii prin acest supliciu. Noroc ca au mai uitat de noi, acolo spuneai "roman" si asta insemna automat "tigainen", asta era cuvantul imediat auzit la adresa ta, si o grimasa de lehamite. :P:

Si asta indiferent de situatia ta sociala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

J'hart eu vad zi de zi zeci de rromi , stiu mii de istorii , toti au aceleasi texte , nu spun ca -i aprob sau ii inteleg . Astazi am intalnit o fata de 16 ani care nu stia nici cand este nascuta (nu facea pe "uituca " NU STIA , nu stia nici sa scrie , foarte frumoasa de altfel .

Rromi sunt o problema europeana va trebui sa se gaseasca o soluti asa nu se mai poate continua.

Vrei istorii si poze ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
J'hart eu vad zi de zi zeci de rromi , stiu mii de istorii , toti au aceleasi texte , nu spun ca -i aprob sau ii inteleg . Astazi am intalnit o fata de 16 ani care nu stia nici cand este nascuta (nu facea pe "uituca " NU STIA , nu stia nici sa scrie , foarte frumoasa de altfel .

Rromi sunt o problema europeana va trebui sa se gaseasca o soluti asa nu se mai poate continua.

Vrei istorii si poze ?

 

Da............am putea sa ii "purecam" umpic.

Stii ce ma intreb? Sunt si "romani romani" care cersesc sau conationalii nostrii dau elegant in cap, fura bancomatele cu totul, organizeaza "gauri" prin EU?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....

scenariu similar..

stateam , acum cativa ani, la coada in fata Notre Dame.

..nu stiu cum se face..dar parca romanii au si "magnet" pentru cersestorii romani/rromi!!!

vine o tiganca ( asta era urata cu spume ), cu un carton pe care scria in engleza --fonetic--ceva..

printre dinti i-am spus --dute fa in mortii matii de tiganca imputita--

replica:

aiouleeuuu, manacati-as beep..roman spurcat.

instantaneu am apucat.o de par si am ciufulit.o nitel..

cei care erau la coada au zambit si au vociferat fiecare pe limba lui..

a plecat cu gura mare --ca face si drege si bla bla..

faza 2:

tot in paris, in metrou.

intra unul cu o trompeta si incepe sa toarne o spanioleasca..

zic eu catre sotie--uite mai ca au si altii leprele lor..

mda..zice ea..

si,,stupefactie maxima..

urmatoarea melodie --Drumurile noastre toate--Dan Spataru.. (w00t)

=============================================

au si ei ( vesticii ) cersetorii lor..

dar sunt cersetori "legali" care platesc impozit la stat pe castig.

este vorba de castiguri declarate pe propria raspundere, functie de zona turistica de interes si de prestatie.

toti "cersesc" dand ceva la schimb--muzica, pictura, circ, etc..

au ecusoane in piept de la primarie si locuri dedicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate asa e..................

 

Nu, aici ii ia politia rapid. Ori intra intr un progr de reintegrare, ori se cara acasa. Nu pot sta pe strazi sa cerseasca.

Cand te duci (cu pluta, cu avionul, cu ce o fi) in alta tara - te pliezi pe legile, regulile lor. Nu poti sau nu vrei - au dreptul sa te excluda si sa te trimita la dracu-n praznic. O fi fost "rau" Tepes dar ia uite, cati l-au blagoslovit de cand nu mai e...............

Din pacate nu ii pot expulza fiindca suntem cetateni europenii.

Iar ca sa ii bage la puscarie sau sa gaseasca o alta varianta, e prea costisitor.Asa ca ii lasi in pace.

 

Rromi sunt o problema europeana va trebui sa se gaseasca o soluti asa nu se mai poate continua.

Vrei istorii si poze ?

Da, pune.

Nu ar strica, poate vad si altii. Cine stie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da............am putea sa ii "purecam" umpic.

Stii ce ma intreb? Sunt si "romani romani" care cersesc sau conationalii nostrii dau elegant in cap, fura bancomatele cu totul, organizeaza "gauri" prin EU?

 

sunt si romani nu doar rromi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×