Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-ti amintesti???? Il imparteam :good:

Sssttt! :bye: Ca ne aude lumea si apoi ne pune la gazeta de perete..la ASA DA! :lol:

Eu zic ca-i mai preferabil sa cerseasca unii decat sa faca gashca si sa dea "spargerea" la conturile oamenilor si credit carduri ( asa cum au facut romanashii pe aici).Ce zici? ;)

Macar din cersitul lor nu sufar eu...cum ar veni vorba....daca dau un ban il dau de buna voie nu mi se sufla din cont...

Ei si tu acum ! Oare de la cine au invatat ? A?

Cand ei nici nu stiau ce e ala un card.

No shit Sherlock ! Ar fi si culmea sa nu faca. (w00t)

Poate ar trebui ca statul sa ridice pasapoartele si pitzipoancelor care se duc sa populeze bordelurile prin Turcia si Orientul Mijlociu...nu crezi? Sa vezi atunci rascoala populara...ca nu mai pot reveni Ciociolinele in tara cu cinshpe kile de gold atarnate de gat.

Nuuuu..:P Doamne fereste, dupa ce ca este singura noastra ocazie, sa aducem inapoi aurul furat timp de atata secole, inca de pe vremea lui Stefan cel Mare, tu acum propui asemenea masuri radicale ? :o:

Ba mi s-ar parea ,au o cultura a lor milenara , transmisa oral , nu exista documente scrise , la fel ca voi stigmatizez infractionalitatea ,nu sunt de acord cu ce se intampla , dar departe de mine de a judeca un popor doar prin partea negativa.

naeema are dreptate in multe privinte.

Nu ma deranjeaza satrele tiganilor mai mult decat manele date la maxim , ma deranjeaza delicventa ,mizeria umana , invizibiltatea celor marginalizati , ne facem ca nu vedem si nu stim iar cand se intampla ceva clamoros sarim cu toti pe ei.

Topicul deschis de mine se refera strict la cersetorii europei , nu am nimic impotriva rromilor ca etnie , am doar cu acest fenomen care se intinde ca o boala infectioasa , daca nu se face tratament preventiv .....

E lasa ca se va termina cu asta in cativa ani, cand se va introduce euro in Ro, ca moneda nationala.

Atunci banii vor avea aceiasi valoare. Asa ca se pot intoarce acasa.

Sa il traga de maneca, pe strada, pe Lupini. :(

Spunandu-i, sil vu ple, musiou, un ieuro si mie. :lol:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei si tu acum ! Oare de la cine au invatat ? A?

Cand ei nici nu stiau ce e ala un card.

 

De la cine au invatat romanii ce-i aia credit card sau cum sa traga tzeapa?

Conteaza cine ia scolit?

 

Nuuuu..:o: Doamne fereste, dupa ce ca este singura noastra ocazie, sa aducem inapoi aurul furat timp de atata secole, inca de pe vremea lui Stefan cel Mare, tu acum propui asemenea masuri radicale ? :bye:

 

I agree. Cat bir platit'au romanii la sultani dea lungul secolelor ar fi si cazul sa fie rascumparat pe poponeatza muierilor. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laur , nu se vor mai reintoarce.

 

Naeema , pe sau cu ? :D

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laur , nu se vor mai reintoarce.

 

Naeema , pe sau cu ? :D

Ba da, se vor intoarce.

Nu toti, poate nu multi, dar o vor face destui.

Vei vedea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2007.Am devenit comunitari.Dar este un fenomen tot mai frecvent care ne stigmatizeaza.Marile metropole,micili localitati sant pline de rrom care stigmatizeaza Romania,femei tinere cu sugari in brate,minori cu cartonase in mana si cu pahar de plastic,cersesc...........un fenomen ingrijorator...........ce putem face ?Solutii nu sant,Dar acesti minori nu frecventeaza scoala,vor fii analfabeti si nu sant putini,este un fenomen extins,este o plaga a societatii romanesti,aveti idei si solutii,propuneri?

 

 

Doresc sa precizez ,deoarece am fost acuzata de rasism , ca am deschis acest topic in 2007 , nu s-au schimbat multe de atunci , doar ca legile s-au inasprit in cei priveste pe cei care cersesc sau ocupa abuziv situri parasite din occident.

Eu m-am referit la rromi si am scris ca ne stigmatizeaza ca popor pentru ca la vremea aceea zi de zi ziarele dadeau cazuri de rromi-romani care faceau o infractiune , ocupau fabrici abandonate , cerseau (si astazi ziarele au zi de zi notite

despre rromi )

Sunt implicata direct de 4 ani in rezolvarea pozitiva a acestei situatii ,in zona unde locuiesc pe o raza de 150 km , adevart ce spuneti ca sunt si romani care fura , care traiesc in baraci , care comit infractiuni , dar tema topicului nu era "Delicventa romaneasca in Europa " unde sa discutam depre infractori indiferent de etnie.

 

Colaborez cu Opera Nomadi cei mai mari aparatori ai drepturilor rromilor din Europa , imi petrec zile intregi printre rromi , cunosc traditiile (care s-au schimbat si la ei , nimeni nu le mai respecta , mare pacat ) ,ajut zi de zi mai mult decat a facut sau face cine ma acuza de rasism si ma denigreaza ,intr-o viata intrega .

 

Traiesc in conditii inimaginabile ,printre excremente si sobolanii , copii nu se joaca , au copilaria furata , stau de dimineata pana seara in frig , ploaie , soare torid la semafoare , biserici , centre comerciale ,in brate la mame sau singuri printre masini cu un pahar de plastic si un biletel in mana si cersesc .

Acestoi copii nu au jucarii , nu stiu ce-i nutella , nu stiu ce inseamna gradinita , scoala , dush , pieptanat , periuta de dinti , Thomas sau Barbie , sunt copii absolut superbi , calzi , dornicide o mangaiere si de ceva potrivit varstei lor.

Toti sau aproape toti cei nascuti dupa 1990 sunt analfabeti , nu-si stiu data nasterii ,numele si prenumele , isi cunosc doar prorecla Dollar , lamaita , Cosanzeana , Elvis , Clinton, etc.

 

Sunt cazuri de copii care dupa doi ani de scoala urmariti zi de zi de noi , au ajuns premianti,deci potential exista.

 

Contrar a ce am fost acuzata ieri seara in crasma , am numai prieteni printre rrom , am fost la ei acasa in Romania , ma cauta ,isi dau unul altuia numarul meu de telefon stiind ca un contact cu mine este o garantie absoluta a rezolvarii pozitive a situatiei lor .

Spun toate astea pentru ca am fost terfelita ,denigrata , injosita public. Chiar daca sunt Tosca_5 ,multi imi cunosc identitatea reala si stiu ca ce spun este adevarat nu doresc sa epatez asa cum spunea denigratorul meu cu mult dispret legat de persoana si intelectul meu.

 

 

 

 

Dupa o zi de durere , suferinta , neputinta , te intorci acasa cu sufletul frant , profesia si cursurile de antrenanet te invata sa te detaseszi , dar asta o poti face doar superficial , eu nu reusesc , sufar alaturi de ei , ma implic mai mult decat trebuie ,probemele lor devin ale mele , adopt cate o familie , copil , ragazza madre , etc ...si imi consum timpul , energia si resursele pentru ai ajuta inafara obligatiei.

 

Aici nu vorbesc despre delicventi , ci despre emarginati.

Au numarul personal de telefon , ii duc la medic , autoritati , etc ,fac asta GRATUIT si pe banii mei , indiferent ca sunt rrom , homeless , femei pierdute .

 

Nu ma sperie murdaria acumulata in luni de nespalare ,gasesc solutii chiar si unde se ppare ca este imposibil(dar nu gasesc solutii la mizeria umana , la ura , la ainvidie ) , daca ma implic intr-un caz il duc pana la sfarsit , nu pot salva lumea , dar multi i si-au regasit locul in societate sau si-au regasit familia datorita incapatanarii unei gaste , plosca , trosca ,closca,frosca ,infatuata , inculta , umila , pupincurista ,prfacuta , care dupa ore de sbucium revine acasa la turnul de fildes in si care incerca sa se regaseasca facand pe barmana fac totum in crasma dragului ei prieten Gargbird , alaturi de minunatele prietene Joannahart , Nimfa , Dida -James , Masha Rasputina , Naeema , Ingeras , fulgde nea , numacheama asa , Bj sau sa se plimbe pe faleza imaginara cu ultimul Last Dandy .

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doream sa adaug ce este in bold dar nu am mai reusit.

Aici nu vorbesc despre delicventi , ci despre emarginati.

Un numar minor de delicventi rrom stigmatizeaza nu numai etnia rrom ci intreaga natiune romana (bineinteles alaturi de delicventi romani si cei di republica Moldova care au pasaport romanesc si ...nu stiu trei cuvinte in limba romana ) .Au numarul personal de telefon , ii duc la medic , autoritati , etc ,fac asta GRATUIT si pe banii mei , indiferent ca sunt rrom , homeless , femei pierdute .

 

Nu ma sperie murdaria acumulata in luni de nespalare ,gasesc solutii chiar si unde se pare ca este imposibil(dar nu gasesc solutii la mizeria umana , la ura , la ainvidie ) , daca ma implic intr-un caz il duc pana la sfarsit , nu pot salva lumea , dar multi i si-au regasit locul in societate sau si-au regasit familia datorita incapatanarii unei gaste , plosca , trosca ,closca,frosca ,infatuata , inculta , umila , pupincurista ,prfacuta , care dupa ore de sbucium revine acasa la turnul de fildes in si care incerca sa se regaseasca facand pe barmana fac totum in crasma dragului ei prieten Gargbird , alaturi de minunatele prietene Joannahart , Nimfa , Dida -James , Masha Rasputina , Naeema , Ingeras , fulgde nea , numacheama asa , Bj sau sa se plimbe pe faleza imaginara cu ultimul Last Dandy .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tosca, eu am o intrebare pentru tine: nu crezi ca lucrul pe care ti l-ai asumat sa-l faci e mult prea mare pentru umerii tai mici? de suflet nici nu mai vorbesc.

se merita ceea ce faci tu acolo? ti-a spus cineva vreodata un "multumesc" cu toata inima, cu toata fiinta, asa incay sa simti ca halul in care te consumi are un rost?

crezi ca-ti va face cineva vreo statuie?

acuma nu ca am ceva personal cu ei, dar am participat la o campanie de planning intr-un cartier de rromi de la noi, campanie in care femeile erau invatate sa foloseasca metodele contraceptive ca sa nu se mai puiasca in asa hal.

am lucrat apoi la orfelinatul de stat in care 99,99 % din copii erau din etnia rroma.

 

e dezastruos, dar refuza sa se opreasca din facut copii pe banda rulanta, tocmai pentru ca ar pierde dtatutul de etnie victima, victimizata etc.

 

nici proprii lor lideri nu-i pot convinge sa nu se mai inmulteasca, sa nu-si mai schingiuiasca pruncii, sa se spele si...sa nu mai fure.

 

aici in Piatra li s-au creat conditii de viata efectiv de lux, la care romanii nici nu viseaza sa li se ofere gratis. si totusi.....isi fac nevoile la propriu pe tot ce li se ofera. unii din ei.

 

e atat de dureros subiectul asta, ca am refuzat pana acuma sa postez aici la tine.

 

in scurtele mele raiduri in occident, in toate tarile prin care am trecut, norocul meu a fost ca vorbesc engleza si franceza cursiv si n-a fost nevoie sa ma legitimez ca sa arat ca sunt romanca. e cumplit, absolut cumplit ce se intampla si cum suntem priviti. trebuie sa depui o munca de sisif ca sa demonstrezi ca esti roman si NU esti ca ei. :o: :roll: :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doream sa adaug ce este in bold dar nu am mai reusit.

Aici nu vorbesc despre delicventi , ci despre emarginati.

Un numar minor de delicventi rrom stigmatizeaza nu numai etnia rrom ci intreaga natiune romana (bineinteles alaturi de delicventi romani si cei di republica Moldova care au pasaport romanesc si ...nu stiu trei cuvinte in limba romana ) .Au numarul personal de telefon , ii duc la medic , autoritati , etc ,fac asta GRATUIT si pe banii mei , indiferent ca sunt rrom , homeless , femei pierdute .

 

Nu ma sperie murdaria acumulata in luni de nespalare ,gasesc solutii chiar si unde se pare ca este imposibil(dar nu gasesc solutii la mizeria umana , la ura , la ainvidie ) , daca ma implic intr-un caz il duc pana la sfarsit , nu pot salva lumea , dar multi i si-au regasit locul in societate sau si-au regasit familia datorita incapatanarii unei gaste , plosca , trosca ,closca,frosca ,infatuata , inculta , umila , pupincurista ,prfacuta , care dupa ore de sbucium revine acasa la turnul de fildes in si care incerca sa se regaseasca facand pe barmana fac totum in crasma dragului ei prieten Gargbird , alaturi de minunatele prietene Joannahart , Nimfa , Dida -James , Masha Rasputina , Naeema , Ingeras , fulgde nea , numacheama asa , Bj sau sa se plimbe pe faleza imaginara cu ultimul Last Dandy .

 

Draga mea.

Stii bine ca noi te apreciem pentru ceea ce stim ca faci. Pentru felul tau de a fi. Pentru cunostintele tale. Pentru tot

Si mai stiu ca mie mi-ar fi extrem de greu sa fac munca pe care o faci tu....................

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poza nr. 1 - Evacuarea dintr-o zona , moment dramatic , fetita de un farmec incredibil , dansa fericita , nu pricepea ce se intampla , nu stie cati ani are , nu scrie , nu citeste , nu stie ce inseamna SCOALA.

 

Poza nr. 2 si 3.aici locuiesc oameni

foto nr. 4 - 3 frati pierduti in lume , au nevoie de ajutor , fara acte de identitate , bani , unul operat de curand vor sa ajunga acasa la ei.Vor ajunge.

 

foto 5 -ele sunt cele care fac de rusine etnia rrom si Romania , au fost prinse furand

Foto 6 - obligata sa se prostituieze , a fugit , gasita dezbracata pe strada , inainte de a fi gasita a intrat intr-un bar si si-a facut nevoile (duminica dimineata in ziua de Paste )in mijlocul barului -vroia sa atraga atentia sa fie salvata .Este acasa la ea in siguranta.

 

foto 7- no coment -sunt eu rasista sau ea face etnia rrom de rusine ?

 

foto 8 - 9- victima a barbariei unui delicvent rrom, obligata sa se prostituieze , a refuzat si conform vechiei uzante i-a taiat nasul pentru "necredinta si nesupunure ".Foto 9 spune mai mult decat orice comentariu.

foto 10 - schingiut de mic obligat sa cerseasca , in fiecare dimineata mai multi tineri ca si el sunt 2distribuiti" la semafoare si trebuie sa adune o anumita suma daca nu nu primesc de mancare ..... dragul meu denigrator eu sunt Himmler ?

 

11. Violata de 3 rromi , aruncata pe un camp , arsa cu tigara ,imbatata , fiind gravida.I-am gasit familia , este acasa ,fericita.

12.

Foto 12 - deschideti doar daca sunteti tari de inger ,daca nu-l duceam in spital murea , nu se stie cine si de ce i-a taiat degetele de la picior si doar infasat superficial colinda strazile innebunit de durere si disperare , el este unul caruia i-am salvat viata.

post-87259-1249225456_thumb.jpg

post-87259-1249225840_thumb.jpg

post-87259-1249226095_thumb.jpg

post-87259-1249226307_thumb.jpg

post-87259-1249226643_thumb.jpg

post-87259-1249226958_thumb.jpg

post-87259-1249227136_thumb.jpg

post-87259-1249227359_thumb.jpg

post-87259-1249227702_thumb.jpg

post-87259-1249227885_thumb.jpg

post-87259-1249228576_thumb.jpg

post-87259-1249228753_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×