Sari la conținut
Forum Roportal
tosca_5

Ce putem face ,cum putem opri fenomenul care ne stigmatizeaza ca romani,cersetori rrom care impanzesc strazile europei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2007.Am devenit comunitari.Dar este un fenomen tot mai frecvent care ne stigmatizeaza.Marile metropole,micili localitati sant pline de rrom care stigmatizeaza Romania,femei tinere cu sugari in brate,minori cu cartonase in mana si cu pahar de plastic,cersesc...........un fenomen ingrijorator...........ce putem face ?Solutii nu sant,Dar acesti minori nu frecventeaza scoala,vor fii analfabeti si nu sant putini,este un fenomen extins,este o plaga a societatii romanesti,aveti idei si solutii,propuneri?

 

Parerea mea (umila) este ca nu putem face nimic in privinta tiganilor din afara, tragic este ca romanii sunt pusi in aceeasi oala cu ei.

ce se poate face? tineti minte "fenomenul" Busuioc? de lucruri (si) de felul asta avem nevoie, in orice caz avem nevoie ca cele bune sa fie in numar mai mare decat cele rele.

si nu in ultimul rand, poate ca cineva va reusi vreodata sa puna lucrurile la punct si sa explice ca roman si tigan nu e acelasi lucru, chiar daca convietuim in aceeasi tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea (umila) este ca nu putem face nimic in privinta tiganilor din afara, tragic este ca romanii sunt pusi in aceeasi oala cu ei.

ce se poate face? tineti minte "fenomenul" Busuioc? de lucruri (si) de felul asta avem nevoie, in orice caz avem nevoie ca cele bune sa fie in numar mai mare decat cele rele.

si nu in ultimul rand, poate ca cineva va reusi vreodata sa puna lucrurile la punct si sa explice ca roman si tigan nu e acelasi lucru, chiar daca convietuim in aceeasi tara.

Adevarat, noi nu putem face nimic de aici. Doar autoritatile lor pot face ceva, sa nu ii mai tolereze.

Cat despre rusine, nu vom scapa prea curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si romani care fura, sunt si romani care talharesc, sunt si romani care omoara. ... si romanii, au si ei "partile" lor proaste).

Ai ai perfecta dreptate. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vai Tosca, de unde ai poza aia cu mine ? :o: Primul rand, a patra poza. :focus:

Stii ce grija tre' sa ai de cartonul ala ziua ? He he!

 

 

Nu-ti amintesti???? Il imparteam :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una dintre soluţii ar putea fi rezolvarea americană,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
soluţia ar fi ca să nu mai primească bani de la NIMENI - dacă nu mai primesc nimic din cerşit, o să se apuce şi ei de muncă, nu vor vea
Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Masura mi se pare discriminatorie

 

Nu ţi s-ar mai părea dacă la marginea oraşului unde locuieşti ai avea o tabără compusă din sute de şetre de ţigani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ţi s-ar mai părea dacă la marginea oraşului unde locuieşti ai avea o tabără compusă din sute de şetre de ţigani.

 

Ba mi s-ar parea ,au o cultura a lor milenara , transmisa oral , nu exista documente scrise , la fel ca voi stigmatizez infractionalitatea ,nu sunt de acord cu ce se intampla , dar departe de mine de a judeca un popor doar prin partea negativa.

naeema are dreptate in multe privinte.

Nu ma deranjeaza satrele tiganilor mai mult decat manele date la maxim , ma deranjeaza delicventa ,mizeria umana , invizibiltatea celor marginalizati , ne facem ca nu vedem si nu stim iar cand se intampla ceva clamoros sarim cu toti pe ei.

Topicul deschis de mine se refera strict la cersetorii europei , nu am nimic impotriva rromilor ca etnie , am doar cu acest fenomen care se intinde ca o boala infectioasa , daca nu se face tratament preventiv .....

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×