Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Copii stangaci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt dreptace, mana stanga e ajutatoare, nu stiu sa fac nimic cu stanga si totusi nimeni nu m-a invatat sa-mi folosesc ambele maini :)

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii stangaci au valeitati artistice dovedind o imaginatie bogata. A forta un copil stangaci sa scrie cu dreapta nu numai ca traumatizeaza "ghemotocul" de om dar il va face si "neindemanatic si greoi in dobandirea deprinderilor" (vezi sursa).

Sa va zic de ai mei?...Jessus...ce imaginatie pot sa aiba...am inceput sa-mi contorizez firele de par alb :P

 

Mai multe Aici!

Editat de QvoVadis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi!! Mersi!! :flowers:

Extraordinar de interesanta partea de psihologie, acu nu mai plec la munca, am de citit :P

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea,

 

baietelul meu are 7 ani si jumatate si scrie cu mana stanga! m-am lovit exact ca si tine, de impotrivirea parintilor (mai ales tata) ca el sa scrie cu mana stanga; imi spunea sa-i leg mana stanga la spate, sa se invete sa scrie cu dreapta, insa.... nu l-am ascultat; cat despre scoala, nimeni nu ii obliga sa scrie cu mana dreapta, tb doar sa vorbesti cu invatatoarea, sa inteleaga ca asta e decizia ta si sa il lase sa scrie exact asa cum poate! fiul meu scrie f frumos cu mana stanga; si se pare ca sunt intradevar inteligenti cei ce scriu cu mana stanga, daca ma gandesc la imaginatia fiului mei si la "capcanele" care le face prin casa:))) :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt stangaci total si ma simt f bine asa. Nu este deloc un handicap!!!! X(X(X(

 

 

Multi profesori au incercat sa ma schimbe...dar nu au reusit :pardon:

 

 

 

ave

Editat de Nakamura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda, locuiesc impreuna cu parintii mei momentan. E greu sa imbin respectul fata de ei cu dorinta de a face lucrurile in felul meu.

 

 

:yes: spune-le tu asta fara sa-ti iei o usa in nas.

As vrea sa mai aflu pareri.

ce sa zic? desi daria are numai 5 luni, deja e o problema. are tendinta de a apuca jucariile cu mana stanga. si mama a inceput de pe acum prelegerile "contra" stangaciei :flowers: nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi mai tarziu. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul din copiii mei scrie cu stanga si nu numai, face totul cu stanga. Parintii mei insista sa-l obisnuiesc cu dreapta. Intrebarea mea este de ce??

Am inteles ca si scoala ii obliga sa scrie cu dreapta.

Tatal meu zice "invata-l sa fie un om normal". De ce un stangaci e anormal?!

Fetita mea e ambidextra ca si tac-su si lui vad ca ii prinde foarte bine, face lucruri de mare finete cu mana stanga si le face mai bine decat cu dreapta. De scris nu mai scrie cu stanga, ca nu l-au lasat. Eu zic ca e o mare prostie sa il obligi sa scrie cu dreapta. Copiii vin cu un dar al lor, dreptacii folosesc emisfera stanga care este sediul centrilor limbajului (vorbire, citire, scriere, intelegere)si stangacii o folosesc pe cea dreapa care este centrul gandirii spatiale. Deci daca e stangaci inseamna ca vine cu ceva nativ, se va pricepe de ex. la geometria in spatiu, arhitectura, desen, e partea artistica. De ce sa i-o omori? Chiar daca e stangaci asta nu inseamna ca nu-si foloseste si celalata emisfera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca profesoara remarc ca sunt foarte multi copii stangaci.In fiecare clasa doi-trei copii scriu cu stanga.Intr-o familie cu trei fetite doua sunt stangace una dintre ele fiind din gemene.Am si colege care scriu cu stanga si acest lucru nu a fost un impediment pentru ele.Eu am fost chinuita la scoala pentru ca ,desi stangace ,am fost obligata sa scriu cu dreapta.,desi nici o lingura de ciorba nu sunt in stare s-o duc la gura cu dreapta.I nteresant e ca de desenat m-a lasat invatatoarea s-o fac cu dreapta pentru ca nu a scos-o la capat cu mine.Este singurul lucru,scrisul care-l fac cu dreapta si credeti-ma scriu oribil.Pentru un copil obligat sa faca un lucru ce nu-i sta in fire este foarte traumatizant si nu exagerez deloc:am simtit pe propia piele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul din copiii mei scrie cu stanga si nu numai, face totul cu stanga. Parintii mei insista sa-l obisnuiesc cu dreapta. Intrebarea mea este de ce??

Am inteles ca si scoala ii obliga sa scrie cu dreapta.

Tatal meu zice "invata-l sa fie un om normal". De ce un stangaci e anormal?!

Acum am vazut topicul.

Amarena,eu am scris din prima zi de scoala cu stanga.Tata nu a fost de acord.La fel,a zis ca trebuie sa fiu un copil "normal".Dar unde e normalitatea? In timp,cand in clasa doua am inceput sa scriu cu dreapta,fiindca eram obligata,mi-am dat seama ca toate celelalte lucruri nu le pot face decat cu stanga.Si asa a ramas pana in ziua de azi.

Mie-mi pare rau ca nu am fost lasata sa scriu cu stanga,sa nu faci si tu la fel cu copilul tau,lasa-l sa se dezvolte asa...

In plus,stangacii,majoritatea,sunt oameni foarte destepti :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×