Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Copii stangaci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unul din copiii mei scrie cu stanga si nu numai, face totul cu stanga. Parintii mei insista sa-l obisnuiesc cu dreapta. Intrebarea mea este de ce??

Am inteles ca si scoala ii obliga sa scrie cu dreapta.

Tatal meu zice "invata-l sa fie un om normal". De ce un stangaci e anormal?!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Amarena,si eu am o fetita de 11 ani care este stangace,dar asta nu a impiedicat-o sa invete foarte bine si sa aibe un scris frumos.Eu cred ca ca ar fi o mare gresala daca ti-ai obliga copilul sa scrie cu dreapta din moment ce este clar ca el este stangaci,si apoi iti spun sigur ca un stangaci nu este deloc anormal,dimpotriva,este special:)

Inca ceva ,nimeni nu-i obliga pe copii la scoala sa scrie cu dreapta ...fetita mea mai avea inca doi colegi stangaci in clasa ,insa asta nu i-a creat probleme invatatoarei .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce trebuie sa-l oblig. Si eu am avut o colega care scria frumos cu stanga. Imi supun copilul la un stres inutil, parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, locuiesc impreuna cu parintii mei momentan. E greu sa imbin respectul fata de ei cu dorinta de a face lucrurile in felul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama mea este stangace. scrie cu dreapta exact pentru ca a fost obligata. imi ia vreo juma' de ora sa descifrez niste randuri scrijelite pe o vedere trimisa de ea :D . in afara de scris, care i-a fost impus la scoala, face totul cu stanga. ah, ba, si mouse-ul s-a obisnuit sa il foloseasca cu dreapta :)

nu este "anormal" sa fie stangaci. incearca sa le explici asta. sa inteleaga ca nu trebuie sa isi schimbe obiceiurile, nimeni nu il obliga, nu il afecteaza in nici un fel si nimeni nu se va uita ciudat la el. si ca sa il obligi sa scrie cu dreapta e ca si cand i-ai obliga pe ei sa scrie cu stanga.

nasol cand parintiii intra in categoria "copii carora trebuie sa le explici", ca ei invata mai greu 8)

succes :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am zis. Si a zis ca nu, dom'le, ca si lui i-a dat maica-sa peste mana sa scrie cu dreapta. Acum 50 de ani.

I-am cerut argumente logice, l-am intrebat cu ce ii dauneaza in viitor "handicapul" asta.

N-a stiut sa-mi zica decat ca el ii priveste ciudat pe stangaci. Si ca nu e in stare sa-mi argumenteze.

Pana la urma a zis, da, bine. Sa scrie cu ce mana vrea el :D))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×