Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Copii stangaci

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Unul din copiii mei scrie cu stanga si nu numai, face totul cu stanga. Parintii mei insista sa-l obisnuiesc cu dreapta. Intrebarea mea este de ce??

Am inteles ca si scoala ii obliga sa scrie cu dreapta.

Tatal meu zice "invata-l sa fie un om normal". De ce un stangaci e anormal?!

tata era stangaci, avea scris fain si pe deasupra juca si tenis si inca f bine...tot cu stanga!!!...iar la rever era cel mai tare :D

si nu exista ca scoala il obliga sa fie dreptaci. cerinta de care zici ca ti-o impun e absolut absurda si nu e guvernata de nici o lege .

nu stresa copilul cu asta, e normal normal. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-am zis. Si a zis ca nu, dom'le, ca si lui i-a dat maica-sa peste mana sa scrie cu dreapta. Acum 50 de ani.

I-am cerut argumente logice, l-am intrebat cu ce ii dauneaza in viitor "handicapul" asta.

N-a stiut sa-mi zica decat ca el ii priveste ciudat pe stangaci. Si ca nu e in stare sa-mi argumenteze.

Pana la urma a zis, da, bine. Sa scrie cu ce mana vrea el :doh:))

 

Pai vezi de unde i se trage , firar ele sa fie de gene :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt stangace, dar culmea, scriu cu dreapta. Si asta pentru ca mama mea si invatatoarea au fost atat de bine intentionate incat m-au obligat sa scriu cu mana dreapta. Partea amuzanta e ca lucrurile elementare ca mancatul, tinutul cutitului, foarfecei, acului, etc le fac tot cu mana stanga. Degeaba te zbati sa "il faci om normal"(ce argument deplasat, copilul tau e perfect normal) intotdeauna va avea o mai mare dexteritate cu mana stanga. E legat de dezvoltarea emisferelor creierului, lucru care se intampla in momentul formarii creierului copilului nenascut. Nu e nimic de indreptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce mai cred unii in ziua de azi in legatura cu stangacii nu e decat o conceptie primitiva de pe vremea lui Ceashca,am auzit multe tampenii legate de tema asta,cum ca un stangaci nu poarta semnul lui Dumnezeu,ca se inchina cu stanga si drept urmare,e satanist! Doamne,ce de aberatii pot scoate unii,fel si fel de motive numai ca sa scrie cu dreapta toti! Eu sunt stangace si ma mandresc cu asta,imi place sa fiu diferita! Niciodata nu am fost obligata sa scriu cu dreapta pentru ca din fericire ai mei sunt moderni,progresisti,nu conservatori ca cei de pe vremea lui Ceashca sparta! Un stangaci e perfect normal ca un dreptaci,n-are nicio dereglare la creier cum sustin primitivii astia care nu mai stiu ce inseamna ziua de azi,ce inseamna evolutia! Explicatia biologica pentru acest fenomen e una simpla: un stangaci are centrul scrisului in emisfera dreapta a creierului,iar un dreptaci il are in emisfera stanga.Nu e nicio anomalie,nu e niciun handicap! De cand eram mica si ma vedeau oamenii ca scriu cu stanga mi-au zis mereu admirativ:"Scrii cu stanga?Ce frumos scrii!Cum reusesti sa scrii cu stanga?".Cea mai tampita intrebare care am auzit-o a fost:"Cum reusesti sa scrii cu stanga?",dar raspunsul meu e tot printr-o intrebare:"Dar tu cum scrii cu dreapta?",bineinteles ca la modul ironic.Nu ii mai ascultati pe asa-zisii binevoitori care va spun ca un copil stangaci nu e normal si ca trebuie sa scrie cu dreapta.Copilul stangaci e perfect normal,anormal e cine sustine ca acel copil nu e normal,ala are o problema serioasa la cap daca are o asemenea convingere.Eu ca stangace m-am descurcat foarte bine la scris,mereu am fost printre putinii care scriau frumos si corect gramatical,asa ca sa-mi zica mie vreunul ca un stangaci e prost sau anormal ca-i dau in cap cu o carte de biologie ca sa vada acolo explicatia pentru acest fenomen si sa se lumineze odata pentru totdeauna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trecut :) Sa nu-mi zici ca pe tine nu te supara cate ceva la societatea in care traim.De-aia sunt ingerash vesel,ca-mi trece repede :roll: Nu-mi bat capul prea mult cu anumite lucruri,imi exprim parerile si gata,ma descarc repejor si am scapat de stres :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cred ca este mai mult in clasele mici, la invatatoare. Asa stiu din ce am auzit pe la cunostinte. Eu nu sunt stangace, dar am avut prin jur cunostinte sau vecini care aveau copii stangaci. Daca invatatoarea este mai deschisa, este bine, il va lasa pe copil sa scrie cu ce mana poate. Pe urma, in clasele mai mari, nu mai sta nici un profesor sa le faca observatie elevilor si sa le spuna sa scrie cu dreapta. Am avut o diriginta, in clasele 5-8, care era si profesoara de biologie si anatomie, si spunea ca e o prostie sa fortezi un copil stangaci sa scrie cu mana dreapta, asa este el, nu este nimic anormal, e foarte normal ca unii sa scrie cu dreapta si altii sa scrie cu stanga.

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul din copiii mei scrie cu stanga si nu numai, face totul cu stanga. Parintii mei insista sa-l obisnuiesc cu dreapta. Intrebarea mea este de ce??

Am inteles ca si scoala ii obliga sa scrie cu dreapta.

Tatal meu zice "invata-l sa fie un om normal". De ce un stangaci e anormal?!

si eu sunt stangace.........parintii me mi-au dat peste mana...scriu cu drepta dar folosescin rest stanga. sunt in anul 2 de facultate si am invatat k dreptacii isi folosesc partea stanga a creierului si stangacii partea dreapta................deci se spune k stangacii sunt mai destepti!!!! nu este nici pe departe un handicap mai bine spus este un atu.....asa k lasati-va copiii a scrie cu stanga asta e ceva genetic!!!! sunt si cazurile speciale in care unele persoane sunt obligate sa foloseasca mana stanga deoarece au probleme cu dreapta(accidente-gips,entorse). intr-adevar noi ne putem antrena mana stanga dar dak un copil se naste stangaci nu e nimic rau.... pupici pentru toate mamicile consiincioase :*

 

oamenii au facut o societate pt dreptaci! intotdeauna majoritatea conteaza:(

total fals!!!!!!!!!!!!

de ce sa facem discriminari?

''societate pentru dreptaci''?????????????de unde ideea asta??ai vazut tu undeva sa scrie:''accesul interzis stangacilor'' sau ''program pentru stangaci''????

pentru ce sunt masinile cu volanul pe dreapta??? pentru stangaci!!!!!!!!!!

de ce masinle cu volanul pe dreapta sunt putine???? pentru k stangacii sunt putini............putini dar buni...........:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a trecut :hi: Sa nu-mi zici ca pe tine nu te supara cate ceva la societatea in care traim.De-aia sunt ingerash vesel,ca-mi trece repede :cheer: Nu-mi bat capul prea mult cu anumite lucruri,imi exprim parerile si gata,ma descarc repejor si am scapat de stres :good:

 

 

Bravo, ingeras_vesel! Si eu sunt la fel: si stangace si vesela! E prea frumoasa viata ca sa ne suparam pentru nimicuri!

 

Mda, locuiesc impreuna cu parintii mei momentan. E greu sa imbin respectul fata de ei cu dorinta de a face lucrurile in felul meu.

 

 

Amarena, lasa copilul in pace! Si eu sunt stangace si slava domnului, am facut multe in viata! Stii ce-i distractiv? Ca in familia noastra, nepotii din partea fratelui meu sunt stangaci, ca mine (ce matusa sunt!!!). Fiica mea este stangace, iubitul ei este stangaci si cand ne asezam la masa avem grija cum ne asezam sa nu ne lovim intre noi pentru ca sotul meu este singurul dreptaci intre noi. :cheer:

Referitor la respectul fata de parinti:nu trebuie sa aiba nimic in comun cu viata ta si a familiei tale. Fa-i sa inteleaga ca ai varsta la care poti lua singura decizii si nu-ti trebuie aprobarea lor. Eu asa procedez cu fiica mea: face singura ce doreste. Daca imi cere parerea, bine, daca nu, tot bine! Sa nu crezi ca am fost mereu asa dar m-am autoeducat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×