Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

De ce trimite Dumnezeu nenorocirile numai peste cei mici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iosafat, eu cred ca in general oamenii adopta un sisitem de valori in viata. In functie de acest sistem graviteaza toata viata lor!

Poti sa fii bogat sau sarac si sa ai un sistem de valori corect si sa fii fericit!

Poti sa fii sarac sau bogat si sa ia un sistem de valori gresit si vei gravita in jurul mocirlei care ai ales-o!

Si la sat si la oras sunt alcoolici! Telul lor in viata este satisfacerea eu-lui lor , a mandriei de care vorbeai ! Atata pot si atata vor!

Nu cred ca nenorocirile vin doar peste cei mici, ele vin si peste cei mari! Deasemenea nenorocirile vin si peste cel credincios lui Dumnezeu! Important este reactia noastra la astfel de nenorociri!

In Romania oamenii traiesc intr-un fel de "rutina paguboasa" (cum amintea Schimbarea la un alt topic)! De fapt rutina asta este un sistem de valori adoptat de acesti oameni. Fiecare doreste sa devina bogat, daca se poate fara munca, betia si alcoolul sunt mijloacele de-a se simti bine , pe fiecare il intereseaza sa fie bine vazut in ochii lumii, fiecare urmareste sa aibe haine la ultima moda...ectc. Si asta nu este doar la sat, ci si la oras, nu este doar la omul sarac, ci si la cel bogat! De fapt cred ca gandirea umanista a schimbat sistemul de valori al omului, a pus omul in centrul existentei, "buricul pamantului" ! Ce poate fi bun in oameni? Ce poate fi bun in inima omului?

IEREMIA 17: 9 ,,Inima este nespus de inselatoare si de desnadajduit de rea; cine poate s'o cunoasca?

MAT 15: 19 Caci din inima ies gindurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele.

Cine sunt oamenii care traiesc o viata fericita si o viata din belsug! Oamenii cu o inima noua (care o poate da Dumnezeu) si cu un sistem de valori corect (dat de Dumnezeu)!

bravo

 

hmmm...excelent expusa problema este.

si excelente raspunsurile majoritatii.

bravo!

 

bile albe foarte mari pentru domnul cionas si domnul iosofat.

nu pt ceea ce au zis,ci pt modul in care au zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si peste David a trimis, si peste Iov, Timotei era bolnav, Pavel la fel, etc...

 

Viata eterna are legatura cu duhul, nu cu trupul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si peste David a trimis, si peste Iov, Timotei era bolnav, Pavel la fel, etc...

 

Viata eterna are legatura cu duhul, nu cu trupul.

si iara ajungem la "fapte" :) - asa ca nu erau salvati inainte sa le faca ..... :lol2:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si iara ajungem la "fapte" :) - asa ca nu erau salvati inainte sa le faca ..... :lol2:

multa iubire

multa, jester, multa.... Ia arata-ne si noua, plebei nefilozoafe si proaste, cu am ajuns iar la fapte, ca sa vada si lumea de ce discuti tu atita cu ala cu stiinta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multa, jester, multa.... Ia arata-ne si noua, plebei nefilozoafe si proaste, cu am ajuns iar la fapte, ca sa vada si lumea de ce discuti tu atita cu ala cu stiinta....

e simplu..... "incercarile" din viata si rezolvarea lor prin "fapte" placute lui Dumnezeu...... :blink:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici un d-zeu care sa trimita nenorociri sau blesteme. Totul tine de cauza si efect , iar fiecare lucru pe care il facem o sa aiba consecinte mai devreme sau mai tarziu. Omul si-o face cu mana lui ca de asta are liber arbitru.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul tine de cauza si efect ,

Da , ai dreptate : cauza pedepselor sau binecuvantarilor pe care ni le da Dumnezeu, sunt efecte ale faptelor noastre !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da , ai dreptate : cauza pedepselor sau binecuvantarilor pe care ni le da Dumnezeu, sunt efecte ale faptelor noastre !

Da. Al neascultarii din Adam. Dupa aia, toti meritam blestemul, pt ca suntem pacatosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... toti meritam blestemul, pt ca suntem pacatosi.

Eu nu sunt pacatoasa. :lol2: Cred ca cel mai mare pacat al omului este sa zica despre el ca e pacatos, sa se vada pacatos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×