Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

De ce trimite Dumnezeu nenorocirile numai peste cei mici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu sunt pacatoasa. :lol2: Cred ca cel mai mare pacat al omului este sa zica despre el ca e pacatos, sa se vada pacatos.

Asta crezi tu. Dar in biblie scrie altceva.

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta crezi tu. Dar in biblie scrie altceva.

10după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

Eu nu ma vad ca fiind om pacatos. Ci doar suflet. Cum sufletul e fara de prihana...rezulta ca nu poate sa fie pacatos. Daca tu vrei sa te identifici mai mult cu partea de "carcasa" (ego, simturi etc.) si nu mai mult cu aia reprezentata de suflet...e treaba ta.

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma vad ca fiind om pacatos. Ci doar suflet. Cum sufletul e fara de prihana...rezulta ca nu poate sa fie pacatos.

:D Esti primul om din lumea asta, in ultimele mii de ani , care spune ca nu e pacatos !!! :) :tease: :wub: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma vad ca fiind om pacatos. Ci doar suflet. Cum sufletul e fara de prihana...rezulta ca nu poate sa fie pacatos. Daca tu vrei sa te identifici mai mult cu partea de "carcasa" (ego, simturi etc.) si nu mai mult cu aia reprezentata de suflet...e treaba ta.

:D

Ca u te vezi tu sau mama ta sau prietenii tai pacatos, este ceva, iar cum te vede Dumnezeu este treaba lui Dumnezeu. Numai ca EL nu tine secret si ne-a spus in Biblie ca toti suntem pacatosi. Ca tu nu crezi Biblia, este iarasi treaba ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D Esti primul om din lumea asta, in ultimele mii de ani , care spune ca nu e pacatos !!! :) :tease: :wub: :o:

Nu, nu sunt primul si nici ultimul. Nu vreau sa insist dar daca te gandesti pur logic sufletul omului e pur, curat si fara pata iar ego-ul este ala care face greseli. De ce sa ma identific doar cu un ambalaj? Nu sunt ambalajul, sunt sufletul! Ambalajul (corpul cu simturile etc.) nu e perfect, sigur ca nu e, nici nu poate sa fie. Dar eu nu cu el ma identific. Daca m-as identifica cu el...as fi cam deprimata si mi-as cam da cu stangul in dreptul zi de zi. Prefer sa ma identific cu sufletul si sama vad ca un fel de bucatica de Dumnezeu. In felul asta stiu cum sa ma port si in exterior (utilizand ambalajul doar ca un fel de anexa).

 

Repet: cel mai mare pacat mi se pare sa zic despre mine (si sa ma percep) ca fiind un om pacatos. E ca si cum ambalajul meu ar predomina in mine, si nu sufletul. Fiindca imediat ce gandesc asa ceva - e clar ca nu sufletul vorbeste ci ego-ul. De ce sa predomine partea de ego si nu cea de Dumnezeu? Intelegeti? E putin mai subtila explicatia dar...foarte simpla in fond. O:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Browser , tu continui sa susţii ca esti fara păcat ? :D

Te concentrezi numai pe partea cu pacatul ceea ce mi se pare aberant. De ce simti nevoia sa te vezi pacatos si nu preponderent parte din Dumnezeu? Asta e tot ce zic. Nu ma vad pacatoasa si nu o sa ma vad asa niciodata fiindca refuz sa ma vad asa.

 

Nu intelegi? Nimeni nu e perfect pe lumea asta, normal ca nu e nimeni perfect daca e sa o iei la bani marunti. Dar toti sunt perfecti pe de alta parte, fiindca fiecare suflet e perfect si sufletul e partea lui Dumnezeu in om. Ce e asa de greu de inteles? In momentul in care te identifici cu partea de pacatos din tine, o pierzi pe aia de Dumnezeu ca nu pot sa predomine ambele in acelasi timp.

 

De ce crezi ca sfintii sau calugarii avansati se gandesc mereu la Dumnezeu si se identifica cu El clipa de clipa? Clipa de clipa si nu doar cand li se nazare lor, o data pe zi sau la o saptamana. Crezi ca daca s-ar gandi la ei ca la niste pacatosi ar rezista in credinta lor? Nu cred.

 

Nu sunt sfanta si nici calugarita dar nici pacatoasa nu sunt fiindca nu ma vad asa. Asta e tot. Nu sunt perfecta in afara dar inauntru sunt perfecta fiindca sunt precum Dumnezeu (sufletul e perfect). Si nu doar sufletul meu e perfect ci al tuturor. Ce e asa de greu de inteles?

 

Daca ai senzatia ca fac pe interesanta si cu comentariile mele ma simt mai presus te inseli. Nu ma simt deloc mai presus, ma simt asa cum vreau sa ma simt. Refuz sa ma simt doar o carcasa, ar fi prea trist. Carcasa moare, sufletul ramane. Tu simte-te cum vrei, e optiunea ta personala. Dumnezeu d-aia ti-a dat liberul arbitru si rationalul din tine sa faci ce te taie capul cu ele. Stii cum se zice...ca Dumnezeu si-a facut treaba dandu-ti toate astea. Dupa aia...de tine depinde ce faci cu ele si pe ce alegi sa te concentrezi. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu sunt primul si nici ultimul. Nu vreau sa insist dar daca te gandesti pur logic sufletul omului e pur, curat si fara pata iar ego-ul este ala care face greseli. De ce sa ma identific doar cu un ambalaj? Nu sunt ambalajul, sunt sufletul! Ambalajul (corpul cu simturile etc.) nu e perfect, sigur ca nu e, nici nu poate sa fie. Dar eu nu cu el ma identific. Daca m-as identifica cu el...as fi cam deprimata si mi-as cam da cu stangul in dreptul zi de zi. Prefer sa ma identific cu sufletul si sama vad ca un fel de bucatica de Dumnezeu. In felul asta stiu cum sa ma port si in exterior (utilizand ambalajul doar ca un fel de anexa).

 

Repet: cel mai mare pacat mi se pare sa zic despre mine (si sa ma percep) ca fiind un om pacatos. E ca si cum ambalajul meu ar predomina in mine, si nu sufletul. Fiindca imediat ce gandesc asa ceva - e clar ca nu sufletul vorbeste ci ego-ul. De ce sa predomine partea de ego si nu cea de Dumnezeu? Intelegeti? E putin mai subtila explicatia dar...foarte simpla in fond. :D

Spiritul tau este mort, daca nu esti copilul lui Dumnezeu. Si ai duhul neascultarii in tine, daca nu esti salvata.

Efeseni 2

1Voi eraţi morţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Browser , tu continui sa susţii ca esti fara păcat ? :D

de ce nu?

ce e asa de necrezut?

daca tu nu te poti considera fara de pacat, asta nu inseamna ca nu exista oameni de acest gen.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu?

ce e asa de necrezut?

daca tu nu te poti considera fara de pacat, asta nu inseamna ca nu exista oameni de acest gen.

Pai si in puscarii, sunt toti nevinovati. Nu vezi pe unu sa zica: "ba, sunt un fraier: m-au prins". Niciunul. Toti zic ca le-a facut procurorul manevra si ca nu au fost ei.

 

Daca ne-am judeca noi ar fi ceva. Dar nu ne judecam noi, ci suntem judecati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×