Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

De ce trimite Dumnezeu nenorocirile numai peste cei mici?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Calliope, numai un lucru vreau sa mai adaug despre karma, o nenorocire care vine o data de doua de zece ori peste cineva, vine pentru omul acela trebuie sa invete o lectie de viata, sa depaseasca un prag... nu e neaparat o karma de la o incarnare la alta, ci poate f o karma si in interiorul aceluiasi ciclu de viata. Omul care se confrunta in mod repetat cu o problema trebuie sa inteleaga cauzele mai profunde ale acesteia, care de multe ori nu stau in ceilalti, ci chiar in persoana respectiva, dar este mult mai usor sa dam vina pe altii...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa uiti de unde ai plecat este cel mai mare blestem. ce inseamna pentru voi saracia? lipsa materiala ? ce inseamna pentru voi viata la sat, viata la tara? o injosire? "desteptii" de la oras, cu masina si mobil, sunt de multe ori sub "amaratii" de la coada vacii, din punctul de vedere al sufletului.

 

patura superioara a populatiei tine totul sub control. putini sunt aceia care rup barierele: talentele. acestia sunt rari si oricat ne-am dori sa ajungem ca ei, oricate carti despre succes am citi, vom putea urca atat cat ne tin puterile.

am facut aceasta paranteza ca sa scot ceva in evidenta: puterea individului.

 

se vorbea despre calamitati. ele vin si afecteaza pe toata lumea. dar... luand exemplu Romania: de ce fac inundatiile ravagii? pentru ca s-au taiat padurile. cine a avut puterea financiara sa faca asta? cei de sus. ca doar n-o sa-mi spuneti ca au venit taranii si au taiat atatea hectare ca n-am cum sa cred.

 

natura nu alege. in schimb oamenii da. iar oamenii ii lasa pe altii sa le faca alegerile...din lene !

 

ia sa puna mana oamenii sa-si faca diguri si sa-si desfunde canalele de colectare. ia sa-si planteze dealurile si sa-si repare ulitele. o fac? nu, e mai simplu si mai comod sa stai degeaba si sa te vaiti ca nu se misca nimic in tara. e mai simplu sa mananci un ajutor de somaj si sa tii coada pe sus ca tu nu te dai jos din pat pentru 3-4 milioane. e mai simplu sa spui "da-mi Doamne" si sa astepti, decat sa pui osul la treaba si sa-ti faci singur.

 

oamenii bogati le ofera libertate si protectie progeniturilor pentru ca si-i apara instinctiv de orice problema si pentru ca isi permit s-o faca. de aia si ideea "ba, tu stii cine-i tata, ma?". ma dezgusta admiratia pentru cei care calca pe cadavre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aparent numai cei mici au parte de nenorociri pentru ca ele se afla in sfera materialului. O calamitate naturala ,spre exemplu, se poata observa cu usurinta pentru ca se poate vedea cu ochii fizici (ca sa-i spunem asa!). Se si simte fizic. Insa exista si durerile sufletesti pe care multi reusesc sa le ascunda de dragul imaginii. Dumnezeu incearca sa ne indrepte tot timpul si incepe cu pedepse mici (care pot fi numai sub forma unor mustrari de constiinta) ,repetate dar pe care omul nu vrea sa le ia in seama. Apoi trece la unele mai mari , vizibile. Dar ,din pacate ,cei mai multi isi pun intrebarea : de ce mi se intampla numai mie? , fara sa caute raspunsuri. Cu siguranta le-ar gasi in ei.Pentru ca Dumnezeu lucreaza in constiinta fiecaruia dintre noi. Dar oamenii se opresc aici de teama sa nu descopere ca sunt ei insisi vinovati . E o munca grea, mai ales ca apoi trebuie sa-si recunoasca slabiciunile si sa le indrepte. Uneori trebuie schimbata toata mentalitatea, tot ce a invatat si toate lucrurile in care a crezut. De ce cei mici? Pentru ca ei recunosc mai usor ca sunt slabi in comparatie cu puterea lui Dumnezeu. Cei bogati ( nu material ) nu accepta asa de usor sa fie infranti. Au acumulat in timpul vietii ( chiar a vietilor ) mult egoism, mult orgoliu , mult viclesug, care-i impiedica sa se umileasca si ar face orice sa ramana pe piedestalul pe care si l-au construit. Asa se inmultesc pacatele . Mai repede ar intra un elefant prin urechile acului , decat un bogat in Imparatia lui Dumnezeu! :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aparent numai cei mici au parte de nenorociri pentru ca ele se afla in sfera materialului. O calamitate naturala ,spre exemplu, se poata observa cu usurinta pentru ca se poate vedea cu ochii fizici (ca sa-i spunem asa!). Se si simte fizic. Insa exista si durerile sufletesti pe care multi reusesc sa le ascunda de dragul imaginii. Dumnezeu incearca sa ne indrepte tot timpul si incepe cu pedepse mici (care pot fi numai sub forma unor mustrari de constiinta) ,repetate dar pe care omul nu vrea sa le ia in seama. Apoi trece la unele mai mari , vizibile. Dar ,din pacate ,cei mai multi isi pun intrebarea : de ce mi se intampla numai mie? , fara sa caute raspunsuri. Cu siguranta le-ar gasi in ei.Pentru ca Dumnezeu lucreaza in constiinta fiecaruia dintre noi. Dar oamenii se opresc aici de teama sa nu descopere ca sunt ei insisi vinovati . E o munca grea, mai ales ca apoi trebuie sa-si recunoasca slabiciunile si sa le indrepte. Uneori trebuie schimbata toata mentalitatea, tot ce a invatat si toate lucrurile in care a crezut. De ce cei mici? Pentru ca ei recunosc mai usor ca sunt slabi in comparatie cu puterea lui Dumnezeu. Cei bogati ( nu material ) nu accepta asa de usor sa fie infranti. Au acumulat in timpul vietii ( chiar a vietilor ) mult egoism, mult orgoliu , mult viclesug, care-i impiedica sa se umileasca si ar face orice sa ramana pe piedestalul pe care si l-au construit. Asa se inmultesc pacatele . Mai repede ar intra un elefant prin urechile acului , decat un bogat in Imparatia lui Dumnezeu! :shout:

"Elefant???".... sau camila???

"Vietilor??? "....reincarnare???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa uiti de unde ai plecat este cel mai mare blestem. ce inseamna pentru voi saracia? lipsa materiala ? ce inseamna pentru voi viata la sat, viata la tara? o injosire? "desteptii" de la oras, cu masina si mobil, sunt de multe ori sub "amaratii" de la coada vacii, din punctul de vedere al sufletului.

 

patura superioara a populatiei tine totul sub control. putini sunt aceia care rup barierele: talentele. acestia sunt rari si oricat ne-am dori sa ajungem ca ei, oricate carti despre succes am citi, vom putea urca atat cat ne tin puterile.

am facut aceasta paranteza ca sa scot ceva in evidenta: puterea individului.

 

se vorbea despre calamitati. ele vin si afecteaza pe toata lumea. dar... luand exemplu Romania: de ce fac inundatiile ravagii? pentru ca s-au taiat padurile. cine a avut puterea financiara sa faca asta? cei de sus. ca doar n-o sa-mi spuneti ca au venit taranii si au taiat atatea hectare ca n-am cum sa cred.

 

natura nu alege. in schimb oamenii da. iar oamenii ii lasa pe altii sa le faca alegerile...din lene !

 

ia sa puna mana oamenii sa-si faca diguri si sa-si desfunde canalele de colectare. ia sa-si planteze dealurile si sa-si repare ulitele. o fac? nu, e mai simplu si mai comod sa stai degeaba si sa te vaiti ca nu se misca nimic in tara. e mai simplu sa mananci un ajutor de somaj si sa tii coada pe sus ca tu nu te dai jos din pat pentru 3-4 milioane. e mai simplu sa spui "da-mi Doamne" si sa astepti, decat sa pui osul la treaba si sa-ti faci singur.

 

oamenii bogati le ofera libertate si protectie progeniturilor pentru ca si-i apara instinctiv de orice problema si pentru ca isi permit s-o faca. de aia si ideea "ba, tu stii cine-i tata, ma?". ma dezgusta admiratia pentru cei care calca pe cadavre.

 

 

Apropo de taiatu padurilor, nu doar Flutur sau Omar sunt vinovati. La mine in sat la bunici, aproape la orice casa e o Huskvarna si zilnic pe la fereastra casei bunicilor mei trec din padure cateva carute cu lemne. Acum padurea e rasa, au ajuns sa taie mestecenii subtiri de 2-3 cm. Si ce fac cu banii? Isi cumpara rachiu. Unul singur din sat a ajuns patron de exploatatie forestiera, are vila mare, 2 apartamente la oras, 3 masini faine, si culmea tot el a castigat un Renault Clio la tragerea la sorti de la deschidera unui supermarket din orasul resedinta de judet. Iar biletul castigator la tombola l-a obtinut cumparand un televizor pentru cumnatasu, angajatul lui. Evident, masina si-a pastrat-o, cumnatasu a primit tv-ul.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Elefant???".... sau camila???

"Vietilor??? "....reincarnare???

 

Are vreo importanta care animal ? Si da , reincarnare ! Am vrut doar sa nu exclud si posibilitatea evolutiei pe parcursul mai multor vieti. Deocamdata , eu personal, nu am gasit suficiente argumente impotriva reincarnarii ca sa elimin aceasta varianta.Tu ? :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are vreo importanta care animal ? Si da , reincarnare ! Am vrut doar sa nu exclud si posibilitatea evolutiei pe parcursul mai multor vieti. Deocamdata , eu personal, nu am gasit suficiente argumente impotriva reincarnarii ca sa elimin aceasta varianta.Tu ? :tease:

Stai! Nu sari asa, erau doua intrebari nevinovate. Din partea mea putea sa fie si girafa....Cat despre reincarnare... nu am argumente nici pro nici contra...de aceia ma si abtin. Dar pentru crestini reincarnarea este '' exclusa'' de acea am si intrebat, mai mult ca sa imi dau seama cam ce crezi tu.

 

La topic: catrastofele naturale nu sunt '' trimise'' doar peste cei mici...toti le resimt la fel si este o nenorocire pentru toata lumea indiferent de credinta sau stare materiala.

Editat de astarte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai! Nu sari asa, erau doua intrebari nevinovate. Din partea mea putea sa fie si girafa....Cat despre reincarnare... nu am argumente nici pro nici contra...de aceia ma si abtin. Dar pentru crestini reincarnarea este '' exclusa'' de acea am si intrebat, mai mult ca sa imi dau seama cam ce crezi tu.

 

La topic: catrastofele naturale nu sunt '' trimise'' doar peste cei mici...toti le resimt la fel si este o nenorocire pentru toata lumea indiferent de credinta sau stare materiala.

 

Poti mentiona UNU MARE peste care a venit o catastrofa naturala? Si care sa fi fost in vila in momentu ala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de taiatu padurilor, nu doar Flutur sau Omar sunt vinovati.

n-am zis ca sunt numai ei. dar "greul" e pe umerii celor de teapa lor, oricum.

 

La mine in sat la bunici, aproape la orice casa e o Huskvarna si zilnic pe la fereastra casei bunicilor mei trec din padure cateva carute cu lemne. Acum padurea e rasa, au ajuns sa taie mestecenii subtiri de 2-3 cm. Si ce fac cu banii? Isi cumpara rachiu.

:haha: :lol2: da, dar nu era chiar o padure din aia adevarata, ca intrau in coma alcoolica pana o taiau pe toata.

 

Unul singur din sat a ajuns patron de exploatatie forestiera, are vila mare, 2 apartamente la oras, 3 masini faine, si culmea tot el a castigat un Renault Clio la tragerea la sorti de la deschidera unui supermarket din orasul resedinta de judet. Iar biletul castigator la tombola l-a obtinut cumparand un televizor pentru cumnatasu, angajatul lui. Evident, masina si-a pastrat-o, cumnatasu a primit tv-ul.

....si paduche la paduche. omu' s-a orientat, a pus osu' la treaba si i-a iesit banul. problema e ca nu-si fac autoritatile treaba sa-l opreasca din chelit dealurile.

 

oamenii "mici" sufera pentru ca :

a) ori sunt delasatori - isi merita soarta

b) ori sunt prea mici si prea singuri sa faca ceva - de astia mi-e mila rau

c)....completati daca va vin si alte idei

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×