Sari la conținut
Forum Roportal
rocco

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aha, desigur, si acum ca i-ai spus tu asta, sigur ii vor primi dosarul. :cry:

 

 

aloo copilul are acum 2 ani

ea l-a nascut in 2006.. suntem in 2008

deci a trecut vremea, ptr ca pana la 2 ani primea acesti bani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry: Sa reformulez, ca la ora asta unii inteleg mai greu.

Aha, desigur, si acum ca i-ai spus tu asta, sigur ii vor primi dosarul lui Dumitru A. ;)
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry: Sa reformulez, ca la ora asta unii inteleg mai greu.

 

 

Da te oftici rau de tot ca verisoarele mele desi nu munceau si doar sotii lor munceau au primit timp de 2 ani aceste indemnizari, fara ca sotii lor sa renunte sau sa stea acasa cu copii

 

uite cum facem draga.. voi cere eu id fetei respective sa vorbeasca direct cu verisoarele mele ;)..

 

asta ca sa nu faci tu spume de oftica cand va veni aici si va spune ce am zis eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da te oftici rau de tot ca verisoarele mele desi nu munceau si doar sotii lor munceau au primit timp de 2 ani aceste indemnizari, fara ca sotii lor sa renunte sau sa stea acasa cu copii

 

uite cum facem draga.. voi cere eu id fetei respective sa vorbeasca direct cu verisoarele mele :blink: ..

 

asta ca sa nu faci tu spume de oftica cand va veni aici si va spune ce am zis eu

:flowers: da, m-ai prins, mor de oftica. ;) Draga mea, tu ori minti, ori verisoarele tale aveau pile pe la primarie daca au putut sa primeasca drepturi care nu li se cuveneau prin lege. Asa ca eu in locul tau nu as spune in stanga si in dreapta despre asta. :cry: Sa nu afle Finantele si se aleg cu puscarie si returnarea banilor.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ori plateau impozit pe un salariu declarat la stat, ori aveau venituri impozabile din chirii sau altele asemenea.

In alta ordine de idei, cand e vorba sa DEA bani, statul te cauta si in fund si ai sanse sa nu beneficiezi de ajutor chiar daca esti in regula cu tot si toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor,nu va mai certati...e posibil ca pe vremea verisoarei sa fi existat alte prevederi privind indemnizatia de crestere a copilului. :cry:

Studentele primesc indemnizatie doar daca au licenta luata... studentia se asimileaza cu perioada de cotizare...Sau poate beneficia tatal copilului,daca indeplineste conditiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Verisoara mea a ramas insarcinata tot pe timpul facultatii si nu muncea. A primit indemnizatia cand a nascut cam 800 de lei, plus ce castiga si sotul ei

deci nu te mai lua dupa cai verzi pe pereti

 

cand copilul verisoarei mele a facut un an, atunci a dat si ea licenta..deci ce vorba e asta ca primesti indemnizatie doar dupa licenta?

indemnizatie primesti de la 0- la 2 ani

Grav grav nu stiu pe Luna a primit indemnizatia asta ca eu aici pe Terra nu au primit-o? In anul 2 de facultate am ramas insarcinata si am primit zero lei zero bani. Ar fi interesant de stiut cine i-a dat verisoarei tale indemnizatia in conditiile in care nu a muncit. Poate a intrat sotul in concediu de paternitate si a primit el cei 800 de lei.

 

 

Doamnelor,nu va mai certati...e posibil ca pe vremea verisoarei sa fi existat alte prevederi privind indemnizatia de crestere a copilului. :cry:

Studentele primesc indemnizatie doar daca au licenta luata... studentia se asimileaza cu perioada de cotizare...Sau poate beneficia tatal copilului,daca indeplineste conditiile.

A spus ca are 24, ca si mie doar ca fie-mea e cu un an mai mare decat copilul verisoarei. Deci nu stateau altfel legile acum 2-3 ani cu privire la studente, poate doar daca au cotizat ei luna de luna la fondul de pensii si atunci e alta problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la 1 ianuarie 2006 s-au bagat noile prevederi, cum ca cine a realizat venituri supuse impozitarii in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului are dreptul sa primeasca indemnizatie. (inainte trebuia sa ai platite 10 luni din 12 asigurarile sociale). Deci toate nasterile de la acea data incolo se supun acestei legi. Partea cu studiile si licenta luata ramane aceeasi, si in noua lege la fel. Deci oricand ar fi nascut, inainte sau dupa 1 ianuarie 2006, daca era studenta, si nu a muncit si nu platit vreun impozit la stat, prin lege, nu are dreptul la indemnizatie.

Samsara, nu pune si tu intrebari indiscrete, vrei sa bagi oamenii la racoare? :cry: Legea in vigoare la aceasta data o gasiti in linkul pe care l-am dat, sau cautati singuri hotararea de guvern 1025 din 2006.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo intemnizatii, dar daca nasti copilul in alta tara ce se inatmpla cu intemnizatia? 8)

Editat de hana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai realizat venituri profesionale in ultimele 12 luni, o primesti, nu conteaza unde nasti. Citeste legea din linkul pe care l-am dat, ca spunea ceva parca si de lucrat in afara cu nu stiu ce tip de contract.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×