Sari la conținut
Forum Roportal
rocco

Indemnizatia pentru cresterea copilului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nasterea nu trebuie sa survina in timpul facultatii, nu primesti nimic. TRebuie sa ai diploma de licenta si abia apoi poti naste in termen de 60 de zile sau daca esti sigura ca poti intra in somaj, cum a scris si in text, in cele 6 luni de somaj.

 

 

Am sunat la Directia Muncii(nu la Casa de Pensii,ei nu mai au treaba cu asa ceva).Am vorbit cu un tip de acolo,i-am spus problema,a zis asa:

"se considera perioada contributie incepand fiecare an universitar,adica incepand cu 1 oct,iar daca se i-a licenta in jurul datei de 3-9 iulie,inca 60 de zile dupa licenta,e considerata continuitate,in cazul in care nasti in cele 60 de zile dupa licenta.Pana sa se termine cele 60 de zile,iti bagi dosarul de somaj,si astfel inca 6 luni ai continuitate(si pot sa nasc linistita)'.

Trebuie sa lamuresc situatia,in cazul in care(doamne fereste nu i-au licenta),sa vad daca intru imediat in somaj,se considera continuitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sunat la Directia Muncii(nu la Casa de Pensii,ei nu mai au treaba cu asa ceva).Am vorbit cu un tip de acolo,i-am spus problema,a zis asa:

"se considera perioada contributie incepand fiecare an universitar,adica incepand cu 1 oct,iar daca se i-a licenta in jurul datei de 3-9 iulie,inca 60 de zile dupa licenta,e considerata continuitate,in cazul in care nasti in cele 60 de zile dupa licenta.Pana sa se termine cele 60 de zile,iti bagi dosarul de somaj,si astfel inca 6 luni ai continuitate(si pot sa nasc linistita)'.

Trebuie sa lamuresc situatia,in cazul in care(doamne fereste nu i-au licenta),sa vad daca intru imediat in somaj,se considera continuitate.

Bun, deci m-am lamurit si eu. Dar ai de grija. TREBUIE sa iei licenta, daca nu o iei nu primesti banii, se rupe continuitatea. Asa. Si apoi trebuie sa fii sigura ca te baga in somaj. Ce te faci dacaa iti gasesc astia un loc de munca? Dar presupun ca vazandu-te cu burta mare ... ma gandesc ca te-or baga in somaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-nu cred ca nici o mamica ar refuza 800 luna timp de 2 ani.

-e dreptul ei !!!!!!

 

:cheer: ...e dreptul copilului sa fie bine ingrijit din aceasta suma...nu dreptul mamei sa beneficieze de aceasta suma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer: ...e dreptul copilului sa fie bine ingrijit din aceasta suma...nu dreptul mamei sa beneficieze de aceasta suma.

:kiss:

e dreptul mamei de a benefia de acesti bani pentru a-si putea ingriji normal copilul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer:

e dreptul mamei de a benefia de acesti bani pentru a-si putea ingriji normal copilul

 

E dreptul copilului pentru ca el este beneficiarul sau asa ar trebui sa fie...ar fi dreptul mamei daca ea ar fi beneficiara ingrijirii de banii aia. Suntem tentati sa lasam drepturile copiilor in paln 2 (dreptul copilului de-a fi crescut decent-hranit, imbracat, dreptul copilului de-a avea caldura sufleteasca din partea celor care-l cresc...), si sa primeze dreptul parintilor (dreptul de a avea copilul de exemplu si de a se bucura de el).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem tentati sa lasam drepturile copiilor in paln 2 (dreptul copilului de-a fi crescut decent-hranit, imbracat, dreptul copilului de-a avea caldura sufleteasca din partea celor care-l cresc...), si sa primeze dreptul parintilor (dreptul de a avea copilul de exemplu si de a se bucura de el).

Nu prea as zice. Doar sa fi inconstienta sa lasi sa se intample asta. Un copil schimba la 180 grade viata parintilor, in bine si el devine prioritatea numarul 1 :cheer:

Conform legii acei bani sunt impartiti: 2 mil pentru mama si 6 mil pentru bebelus.

Si hai sa fim seriosi, totusi, oricat ai sta acasa, ca femeie ai nevoie de cate ceva :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai impartiti ce nu aveti

nu poate conta decat pe cca 260 roni!!!..ajutor de la stat

cum adica nu avem?

eu am :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×