Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu mai stiu in ce materiale am gasit ca in Tibet se practica o operatie (sincer nu cred ca in plan fizic) de deschiderea celui de al 3-lea ochi. Poate era in cartea lui Cinamar "Viitor cu cap de mort" sau nu mai stiu. Cert e ca voi toti vorbiti de un ochi in frunte, acolo se vorbea de un ochi in ceafa.

 

Operatia era mortala pentru cei nepregatiti ...

 

... sau cine stie... poate am visat ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu in ce materiale am gasit ca in Tibet se practica o operatie (sincer nu cred ca in plan fizic) de deschiderea celui de al 3-lea ochi. Poate era in cartea lui Cinamar "Viitor cu cap de mort" sau nu mai stiu. Cert e ca voi toti vorbiti de un ochi in frunte, acolo se vorbea de un ochi in ceafa.

 

Operatia era mortala pentru cei nepregatiti ...

 

... sau cine stie... poate am visat ...

 

 

pe frunte este centrul de unire a celor 3 principale canale energetice ida, pingala si shushumna , chakra raspunzatoare se cheama ajna sau aghia .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu in ce materiale am gasit ca in Tibet se practica o operatie (sincer nu cred ca in plan fizic) de deschiderea celui de al 3-lea ochi. Poate era in cartea lui Cinamar "Viitor cu cap de mort" sau nu mai stiu. Cert e ca voi toti vorbiti de un ochi in frunte, acolo se vorbea de un ochi in ceafa.

 

Operatia era mortala pentru cei nepregatiti ...

 

... sau cine stie... poate am visat ...

E acelasi lucru in frunte sau in ceafa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu in ce materiale am gasit ca in Tibet se practica o operatie (sincer nu cred ca in plan fizic) de deschiderea celui de al 3-lea ochi. Poate era in cartea lui Cinamar "Viitor cu cap de mort" sau nu mai stiu. Cert e ca voi toti vorbiti de un ochi in frunte, acolo se vorbea de un ochi in ceafa.

 

Operatia era mortala pentru cei nepregatiti ...

 

... sau cine stie... poate am visat ...

Probabil in Lobsang Rampa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inchid ochii insa am impresia ca nu ii am inchisi.parca imi vad camera prin zona unde se presupune ca e acel ochi..nu stiu daca ar avea vreo legatura dar am devenit foarte obosita din cauza asta...ma poate ajuta cineva?

 

E normal. Ti-ai trezit constienta. Si in curand se poate trezi si constiinta. Ti-ai activat "al treilea ochi" dar inca nu l-ai deschis. Cred ca l-ai activat prin intentie mai mult. SI ca el sa vada nu ce vrei sa vada ci ce e de vazut pentru tine e bine sa te relaxezi. Adica sa lasi deoparte putin curiozitatea pura. Sau sa o dublezi de liniste. De obicei - si mai ales in reiki se pune accentul pe asta, sau cel putin la cursurile pe care eu le-am urmat - se cauta ca inainte de initiere cursantul sa se lase patruns de o stare de liniste astfel incat deschiderea sa energetica sa nu il gaseasca tulburat sau contorsionat interior. Nici macar de o lucida curiozitate strict rationala (ce ar pastra in mintea ca instrument de judecata, valorile dobandite inainte de experienta trezirii, valori cu care s-ar face reflex judecarea trezirii - adica mintea ar incerca sa analizeze ilumeninarea care este non-minte) . Ci mai curand de o receptivitate nejudecatoare a lucrurilor dar capabila sa discrimeneze (discriminarea fiind distincta de judecata, de atribuire a unor valori si semnificatii).

 

Accesul la constiinta superioara e posibila prin transcendenrea dualitatii la nivel sufletesc. Adica intelegi ca lumea, viata, creatia e dincolo de impartirea noastra rationala in bun/rau, lumina/intuneric, rai /iad. Ca aceste contrarii pot exista intr-o anumita dimensiune a realitatii fizice, dar la nivel superior (acolo unde cel de-al treilea ochi percepe o realitate mai subtila, suprafizica, integratoare a contrariilor) aceste contrarii se unesc, se amalgameaza pierzandu-si dualitate distincta, sau altfel spus se esentializeaza si astfel se indistinctualizeaza ca polaritati. Prin apropiere de sursa (care e Una/Unul) orice gen si polaritate dispare, acestea devenind imanente si nu iminente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu in ce materiale am gasit ca in Tibet se practica o operatie (sincer nu cred ca in plan fizic) de deschiderea celui de al 3-lea ochi. Poate era in cartea lui Cinamar "Viitor cu cap de mort" sau nu mai stiu. Cert e ca voi toti vorbiti de un ochi in frunte, acolo se vorbea de un ochi in ceafa.

 

Operatia era mortala pentru cei nepregatiti ...

 

... sau cine stie... poate am visat ...

Cartea se numeste chiar "Al trelea ochi" si e scrisa de Lobsang Rampa :flowers: :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe frunte este centrul de unire a celor 3 principale canale energetice ida, pingala si shushumna , chakra raspunzatoare se cheama ajna sau aghia .
Probabil in Lobsang Rampa

pi ce limba vorbiti voi acilea?

al treilea ochi se cheama simplu AJNA... :drunk:

ai cunostere il poti deschide...nu ai cunostere, dar ai ceva zestre astrala...se poate deschide..asta numa daca esti pregatit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lobsang Rampa a fost un calugar tibetan si medic. Nascut in

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pi ce limba vorbiti voi acilea?

al treilea ochi se cheama simplu AJNA... :dwarf:

ai cunostere il poti deschide...nu ai cunostere, dar ai ceva zestre astrala...se poate deschide..asta numa daca esti pregatit

 

 

ajna am zis si io dar mai sunt altii care il denumesc si aghia cel putin asa il numeau la sahaja yoga. (e in sanskrita)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×