Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Citeam pe unele forumuri despre schizofreni care au ajuns asa din cauza drogurilor, sunt dusi de tot, nu se mai vindeca...

 

 

Citeste cartea lui Richard MacLean, Recovered not cured, e in engleza.

 

Daca nu o afli pe net ca ebook, ti-o pot trimite eu pe mail.

 

Schizofrenic, droguri, dar in final s-a vindecat (desi asta nu exclude posibilitatea recaderii) prin terapie si medicatie.

 

E drept ca drogurile pot deregla rau creierul.

 

Dar e posibila si recuperarea.

 

Insa e ciudat altceva: printre multe alte bizarerii de schizofrenic (cartea e exceptionala, e schizofrenia vazuta dinauntru), MacLean aminteste ca atunci cand mergea pe strada becurile felinarelor se stingeau cand trecea pe langa ele, apoi se aprindeau iar. Asta au vazut-o si au confirmat-o si prietenii sai, care erau normali, dar nu puteau explica fenomenul.

MacLean credea, cand era schizofrenic, ca acest fenomen e o dovada ca e supravegheat de alieni, ca lumea e un joc cifrat, simbolic, etc.

Era un "semn", care ii intarea lui sistemul de credinte bizare pe care isi intemeia viziunea alterata asupra lumii.

 

Si am intalnit faza asta cu stinsul lampadarelor stradale si in alte cazuri.

Stie cineva mai multe?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Poate are legatura cu litiul folosit in trecut ( si astazi in unele tari) pentru tratarea unor boli psihice. Am avut o colega de liceu care cand se supara/infuria ardea toate sigurantele si becurile din casa. Din cate am inteles avea fierul si magneziul la valori maxime in sange. Ar putea fi o varianta, metalele din sange sa interfereze cu sistemul electric sau elecromagnetic. Dar e doar o supozitie.

Editat de Aseneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate are legatura cu litiul folosit in trecut ( si astazi in unele tari) pentru tratarea unor boli psihice. Am avut o colega de liceu care cand se supara/infuria ardea toate sigurantele si becurile din casa. Din cate am inteles avea fierul si magneziul la valori maxime in sange. Ar putea fi o varianta, metalele din sange sa interfereze cu sistemul electric sau elecromagnetic. Dar e doar o supozitie.

 

Sideremia normala e cam 90mg Fe/kgc.Desi variaza mult in fc de varsta, sex,etc.Cat poate sa creasca fara a deveni un real pericol pt sanatate ? Sa zicem de maxim 3 ori.Daca pun o solutie 1 M de suflat de fier langa un bec, nu se intampla nimic.Eu unul nu prea cred in puterile "paranormale" ale schizofrenilor.Am tot auzit povesti, nu stiu ce sa zic.Singura lor putere paranormala e aceea de-a deforma realitatea subiectiva, nu si pe cea obiectiva.Daca intradevar ar fi real, cred ca e o problema de interactiune intre campuri electromagnetice.Dar asta ar fi prea usor de masurat.Am fi avut o teorie despre asta daca era asa usor.Ori e poveste, ori e ceva supercomplicat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sideremia normala e cam 90mg Fe/kgc.Desi variaza mult in fc de varsta, sex,etc.Cat poate sa creasca fara a deveni un real pericol pt sanatate ? Sa zicem de maxim 3 ori.Daca pun o solutie 1 M de suflat de fier langa un bec, nu se intampla nimic.Eu unul nu prea cred in puterile "paranormale" ale schizofrenilor.Am tot auzit povesti, nu stiu ce sa zic.Singura lor putere paranormala e aceea de-a deforma realitatea subiectiva, nu si pe cea obiectiva.Daca intradevar ar fi real, cred ca e o problema de interactiune intre campuri electromagnetice.Dar asta ar fi prea usor de masurat.Am fi avut o teorie despre asta daca era asa usor.Ori e poveste, ori e ceva supercomplicat.

 

 

Tu nu iei in considerare electricitatea propriu zisa a corpului uman, Tocmai asta vroiam sa arat, ca nu sunt puteri paranormale sau alieni invadatori sau mutant x. Ca exista o cauza reala. Nu numai la schizofreni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu iei in considerare electricitatea propriu zisa a corpului uman, Tocmai asta vroiam sa arat, ca nu sunt puteri paranormale sau alieni invadatori sau mutant x. Ca exista o cauza reala. Nu numai la schizofreni.

 

Tocmai, am luat-o.Am pomenit de campul electromagnetic, asta e generat de electricitate.Camp electric si camp magnetic ce se suprapun perpendicular si se genereaza reciproc.Asta e electromagnetismul.Totusi, daca am fi emis unde asa puternice ar fi fost masurabile.Eu asa cred.Se poate masura un EEG, dar ala e cu totul altceva, si la o scara mult mai mica.Ai auzit chestia aia ciudata cum ca oamenii ar pierde o masa de 21 de grame in momentul mortii ? Asta ar insemna ( in energie ) echivalentul a 1 megatona de TNT ! Asta da energie ! Totusi nu cred ca e un studiu stiintific.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu salvie ce ai simtit?

 

păi o cresc numa pe la anu nou o să fie destul de mare ca să-i rup frunzele!

 

Citeam pe unele forumuri despre schizofreni care au ajuns asa din cauza drogurilor, sunt dusi de tot, nu se mai vindeca...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am uitat pe blogul tau.

Ai acolo o serie de informatii insolite.

Zici ca le-ai primit de la voci ("Eu fac un blog, în care este scrisă toată informaţia care o primesc prin telepatie (voci)")

 

 

Uite ce spui tu: "În lumea înconjurătoare sunt foarte multe stafii şi spirite, nu toate dintre ele sunt bune multe dăunează oamenilor."

Te-ai gandit ca acele voci care iti transmit informatii te-ar putea induce deliberat in eroare?

De ce sa le crezi 100%, de ce sa nu le testezi?

Pana la urma, ce garantie ai ca acele voci care-ti transmit informatii (sunt sigur ca le iei drept spirite bune) nu sunt spirite care vor sa se joace cu tine?

Editat de downtempo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×